Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Agent KGB už na Hradě nejméně šest let není, řekl Hájek čtenářům

  11:29aktualizováno  16:14
Petr Hájek představil novou knihu esejů. Ačkoli je jen pár dní v prodeji, vzbudila v médiích velký rozruch. Petr Hájek v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz ale nemluvil jen o knize. Na otázku čtenáře, jaké je to sloužit spolupracovníkovi KGB na Hradě odpověděl, že "žádný takový tam už nejméně přes šest let není".

Mediální zájem o knihu Hájka prý nepřekvapuje, kniha je totiž především o mediálních manipulacích. "Včerejší mystifikační článek v MFD to skvěle doložil. Šlo o středeční vydání a kniha se jmenuje Smrt ve středu. Třeba se toho polekali," napsal jednomu čtenáři v reakci na analýzu MF DNES. - čtěte Hájek vydal knihu: Usáma neexistuje, Havel je marxista

Autor článku se ale proti Hájkově kritice ohradil, jeho vyjádření je prý značně paranoidní. "Jestli má pan Hájek pocit, že je nějakým způsobem poškozován nějakými dezinterpretacemi skrze nás, média, tak si asi musí vyřešit vlastní problémy s vlastní paranoiou," uvedl redaktor.

Petr Hájek odpovídal zde

Rozruch vzbudil Hájek svými překvapivými názory v knize, v rozhovoru se čtenáři se je snažil obhájit. Jeden z nich chtěl například vysvětlit Hájkův výrok: "Nevím, jak vy, ale já z opice nepocházím." "Všechny lidi stvořil Bůh. Někteří na to však zapomněli," odpověděl Petr Hájek. "Člověka stvořil Bůh. A podal nám o tom zprávu," napsal dalšímu.

Hájek se dotkl také vesmíru. "Ve smyslu nebeské mechaniky se skutečně točí Země kolem Slunce. Ve smyslu teologickém to je však jinak," naznačil. Ke "kulatosti" země zase uvedl, že "se zdá, že z některých úhlů se to tak jeví".

V on-line rozhovoru také Petr Hájek několikrát přímo odkázal na svou knihu. Čtenáři se ptali i na události kolem 11. září 2001, které se podle Hájka mohly stát jinak, než jak je z médií známe. "Smrt ve středu: str. 36 - 101. Je to tam i s odkazy na zdroje," odpověděl Hájek.

Na otázku čtenáře, co je to paranoia, odpověděl Hájek odkazem na svou knihu. "Smrt ve středu: strana 7. 'Je-li člověk paranoidní, neznamená to ještě, že není pronásledován'. A sovy nejsou, čím se zdají být (tamtéž na téže straně)."

Smrt ve středu se věnuje i politice

Protože jde o knihu různě tematicky zaměřených esejů, věnuje se Hájek i politice - je to ostatně jeho první kniha po roce 1989, takže do ní shrnul své zkušenosti nejen z médií, ale i ty, které načerpal po boku Václava Klause. Vypořádává se v ní s problémem úpadku pravicové politiky, která se odpoutala od původních idejí a přesunula se do pomyslného středu. Ten ale podle Hájka neexistuje, střed je ve skutečnosti marxistickou koncepcí.

Celosvětový trend ilustruje i na české ODS. Původně pravicovou stranu, na evropském kontinentu unikátní, zavedl podle Hájka současný předseda Mirek Topolánek spolu s lidmi blízkými Václavu Havlovi do prostředí nepolitické politiky, občanské společnosti, zkrátka postdemokracie, kde už není rozdílů mezi pravicí a levicí.

"Mirek Topolánek dnes již není názorově ani napravo, ani nalevo, dokonce ani ve středu – zaparkoval v bezpečném vzorném eurounionistickém nikde," napsal Hájek.

Současnou ODS přirovnává k americkým neokonzervativcům, se kterými mají špičky občanských demokratů dobré vztahy i společná témata. Ta jsou přitom v českém prostoru "sebevražedná" a česká společnost je nepřijala - například americký radar, uznání "americko-albánského" Kosova či podporu gruzínskému prezidentu Saakašvilimu. "ODS na nich strašlivě krvácela, nic nezískala - a přesto na nich fundamentalisticky trvala," píše prezidentův rádce.

Knihu esejů autor zakončil i zamyšlením nad budoucností českého národa, který přijetím Lisabonské smlouvy přijde opět po dvaceti letech o svou suverenitu, stejně jako kdysi první republika. Nastolení nové evropské ústavy přirovnal k únorovému puči roku 1948. "Až bude Lisabonská smlouva nakonec přijata, dojde po dvaceti letech relativní samostatnosti k opětovné ztrátě české suverenity," varuje v knize Hájek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...Najdete na iDNES.cz