Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Agenda na úřadě není v pořádku

  20:00aktualizováno  20:00
Blansko, Petrovice - Řadu chyb odhalila kontrola okresních úředníků na obecním úřadě v Petrovicích. Kvůli nim nemůže obec ověřovat podpisy ani potvrzovat shodu kopie s originálem. Úředníci při kontrole například zjistili, že čísla použitá při ověřování dokladů byla vedením obce použita dvakrát, jednou dokonce bylo použito ověřovací razítko bez vyplnění požadovaných údajů.

"Takto použité ověřovací razítko se podobá bianko směnce," přiblížil vedoucí kanceláře přednosty blanenského okresního úřadu Zdeněk Šmerda.

Podle kontroly, která se zaměřila jednak na dodržování zákona o obcích, ale i na evidenci a účtování správních poplatků a vedení agendy obecně závažných vyhlášek, vedení obce vůbec neevidovalo od prosince do letošního května příchozí ani odchozí poštu, pokladní knihy neměly avízované počty listů, u některých účetních dokladů chyběla razítka a podpisy.

"Odměny členům zastupitelstva nebyly vypláceny měsíčně, ale jednorázově za několik měsíců, obecní vyhlášky nebyly zasílány okresnímu úřadu," doplnil Šmerda. Podle něho dosud při žádné z kontrol, které úředníci pravidelně v obcích provádějí, nebylo zjištěno takové množství nedostatků.
 
Náprava je možná
Jako nápravná opatření doporučili kontroloři vedení obce vést účetnictví úplně a průkazně, proplácet pouze faktury, které mají adresu obce, obecně závazné vyhlášky zasílat neodkladně okresnímu úřadu, zajistit evidenci pošty, razítka opatřit rozlišovacími znaky a dbát, aby zápisy zastupitelstva byly řádně podepisovány. "Zjištěným nedostatkům budeme věnovat zvýšenou pozornost i při následujících kontrolách," přislíbil Šmerda.

Vedení petrovického obecního úřadu zatím ještě výsledky kontroly nemá k dispozici. "Zatím jsme k tomu nedostali vyjádření, nevíme, jak to dopadlo, takže se k tomu nemůžeme ani nic říct," uvedl místostarosta Petrovic Zdeněk Kakáč.

Obecnímu úřadu byla na základě  kontroly také odejmuta agenda ověření správnosti listiny a potvrzení shody kopie s prvopisem. Podle místostarosty Petrovic právě tento zákaz znevýhodní obyvatele obce. "Vadí jim to, musí jezdit několik kilometrů do Sloupu. Pravděpodobně znovu požádáme, zda by nám nemohla být tato pravomoc vrácena," dodal Kakáč.

Podle vedoucí kanceláře přednosty okresního úřadu se však o této možnosti zatím neuvažuje.

Přestože na petrovické radnici měla být podle věstníku vlády odcizena ověřovací kniha podpisů, v níž byly vedeny zápisy od roku 1996, blanenští policisté se tímto případem nezabývali. "Pan starosta nám dal pouze na vědomí, že v průběhu stěhování došlo ke ztrátě knihy a ztrátami se my nezabýváme," uvedl blanenský okresní policejní ředitel Radomír Diblík.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Pokud vláda u ČSSD neprojde, žádný plán B nemáme, přiznal ministr Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Hnutí ANO podle svého místopředsedy a ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce nemá žádný náhradní plán,...

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Srnky z pole vyháníme Metallicou, říká dobrovolník z jihu Čech

Plašení zvěře na loukách poblíž obce Besednice (22. května 2018).

Vidět srnku, která každé ráno a večer chodí na pole a naříká pro své mrtvé mládě, je zdrcující zkušenost. Své o tom ví...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz