Afrika pomoc vítá, ale zdrženlivě

  • 1
Je to dobrý začátek. Tak by se dala shrnout reakce afrických vůdců poté, co jim summit sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska (G8) slíbil v příštích deseti letech vyplatit více než šest miliard dolarů. Pozorovatelé však upozorňují na to, že Afrika očekávala poněkud větší podporu.

Nové partnerství pro rozvoj Afriky (Nepad), jehož vznik iniciovali sami afričtí vládcové ve snaze nabídnout Západu spolupráci výměnou za peníze, své skutečné potřeby odhaduje na 64 miliard.

Přizvaný prezident Nigérie Olusegun Obasanjo, jehož černá postava ostře kontrastovala s lesnatými vrchy horského střediska ve Skalnatých horách, plán pomoci opatrně přivítal a vyjádřil s ním spokojenost. Se slovy "Samozřejmě, žádný lidský výtvor nemůže být perfektní" spolkl kritické připomínky některých krajanů a expertů.

"Nemyslím, že afričtí prezidenti dosáhli něčeho většího než slušné publicity," prohlásil například John Adeleke z Nigerijského světového obchodního centra. Narážel tak na Obasanjovo ochotné pózování v kovbojském klobouku fotografům.

Nejostřejší byli zástupci humanitárních organizací. Jejich slogan pak zformuloval Phil Twyford z Oxfamu, jenž prohlásil: "Nabízejí jim peanuts (anglický výraz pro arašídy a prkotinu zároveň), pouze v jiném balení." Andrew Mendleton z Christian Aid v rozhovoru s BBC řekl, že ani nejnovější plán G8 neřeší tzv. syndrom děravého kbelíku. Tak se označuje situace, kdy řada afrických států využívá nabízené pomoci hlavně k tomu, aby zaplatily dluhy z minula.

Skupina G8 zatím na tento rok uvolnila pro Nepad miliardu dolarů s tím, že ušetřené peníze budou moci být spolupracujícími zeměmi vynaloženy na zdravotnictví a vzdělávání. Kritici upozorňují, že tato suma ani nevyrovná ztráty, které africké země utrpěly snížením cen kávy, vlny a dalších komodit, na jejichž exportu je řada rozvojových zemí závislá.

Největším optimismem naopak hýřil britský premiér Tony Blair. "Toto není nějaký staromódní plán. Je to opravdové partnerství na obnovu Afriky." Také jihoafrický prezident Thabo Mbeki plán vítal: "Takové jednání jsme tu ještě neměli - jednání, kde bychom si sedli ke stolu a jednali o prioritách, které jsme my, jako africké země, stanovili ."

Je to průlom, anebo krok zpět?
Humanitární organizace označují plán G8 na pomoc Africe za "staré zboží v novém balení" . Afričané jej opatrně vítají. Tony Blair hovoří o "opravdovém partnerství na obnovu Afriky" - ať již chce obnovovat kolonialismus, či něco jiného.

Co chce NEPAD

 Africké země nabízejí samy hašení svých konfliktů a potírání korupce 

Peníze dostanou jen demokratické režimy 

Má být vybudován africký mírový sbor 

Mají být odbourány cla pro africké zboží, i když nikdo neví odkdy a jak n Plán počítá s vymýcením dětské obrny do roku 2005 a s bojem proti AIDS 

Je to průlom, anebo krok zpět? Co se týče výše sumy, bohaté země pouze stvrdily své závazky, které učinily dříve. Překvapením by bylo, kdyby nabídly oněch 64 miliard, které Nepad požaduje (fond G8 na podporu třetího světa do roku 2012 disponuje 12 miliardami).

Naproti tomu Rusku "osmička" štědře přidělila 20 miliard na odzbrojování, což je suma odpovídající celé třetině ročního rozpočtu této země. Takové jsou priority. Plán je však přece jen v něčem nový.

Poprvé se na jeho formulaci výrazně podíleli sami Afričané. Z jejich iniciativy vzešel a dá se tedy očekávat, že budou při plnění podmínek západní pomoci (boj s korupcí a vytváření příznivějšího klimatu pro investory) mnohem razantnější.

Kromě toho obsahuje formulku, že pomoc dostanou jen "hodné režimy" jako jižní Afrika a Nigérie. Nyní musí plán vykázat alespoň nějaký výsledek - na něm bude záležet ochota Západu dávat další peníze. V tomto smyslu je to opatrný krůček vpřed. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue