Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Afričtí studenti jihlavské vysoké školy si vyslechli trest za znásilnění

  20:50aktualizováno  20:50
Okresní soud v Jihlavě odsoudil tři vysokoškolské studenty z Afriky za znásilnění mladé dívky. Tři roky musí být bezúhonní, jinak půjdou do vězení na 2,5 roku.

Tři afričtí studenti Polytechniky, kterým soud přiřkl tříletou podmínku za znásilnění dívky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Studentský život není jen o zkouškách a učení. Je i o noční zábavě. Jeden takový mejdan se ale zvrtl až příliš. Letos 21. dubna si vyrazila za noční zábavou trojice afrických studentů vysoké školy polytechnické v Jihlavě.

Letos šestadvacetiletý Mou Fanen, student posledního ročníku polytechniky, si vyrazil s o rok mladším Álvaro Salaqulaco a také s letos osmadvacetiletým Sebastiao Claudio Davidem na diskotéku na Březinkách.

Tam se s trojicí potkala mladá dívka. Na akci přijela taxíkem z jiného lokálu se svou bývalou spolužačkou. Ta ji pak v podniku s trojicí seznámila.

Oběť se chovala vyzývavě

V úterý u soudu vypovídala jako jediná svědkyně. "Kamarádku jsem neviděla od základní školy, potkaly jsme se náhodou v jiném klubu," zmínila dívka s tím, že už v klubu se bývalá spolužačka, která se posilňovala alkoholem, chovala vůči chlapcům vyzývavě.

Když společně taxíkem přejely do klubu na Březinkách, potkala svědkyně, která celý večer podle své výpovědi nic nepila, tři Afričany. Dva z nich už z dřívějška z diskotéky od vidění znala.

Kamarádku s nimi proto seznámila. Tím její role v případu končí, na detaily si u soudu nevzpomněla, protože se jednalo asi o půl roku starou událost. Z diskotéky odcházela domů bez bývalé spolužačky. Před soudcem ještě dodala, že na diskotéce už byla její kamarádka opilá tak, že měla i problémy s chůzí. Tři afričtí studenti si podle svých výpovědí ten večer dali jen jednu či dvě vodky s džusem a dvě piva či sklenku vína.

Chtěla vidět naše penisy

Oběti se ten večer společnost tří mužů zalíbila. Vyzvala je několikrát k tanci, i s nimi flirtovala. Pak Afričana jménem Mou vyzvala, aby s ní šel ven, po chvíli hovoru přivolala i jeho kamaráda. Pak se společně posadili na nedaleké lavičce v prostranství mezi diskotékou a restaurací.

"Mluvila o tom, že viděla pornofilm, a zajímalo ji, jestli jsou penisy Afričanů skutečně větší," zmínil ve své výpovědi za pomoci tlumočníka z angličtiny před soudem Mou.

Tou dobou k nim přišel i třetí kamarád. Tomu prý zopakovala stejnou otázku. "Chtěla vidět naše přirození a pak mě požádala, abych s ní měl sex," tvrdil Mou.

Podle něj i jeho dvou kamarádů vše bylo dobrovolné, dívka si podle jejich výpovědi před soudem měla sama vysvléknout kalhoty i spodní prádlo.

Výpovědi afrických studentů se však v zásadních věcech rozcházely s tím, co sdělili za přítomnosti svých obhájců policii. Té se přiznali, že dívku vysvlékli přímo oni a pak s ní na zemi postupně všichni tři i přes její počáteční odpor souložili. Afričani rozpory ve výpovědích před policií a u soudu vysvětlovali s tím, že k nim muselo dojít v překladu.

Afričané dostali podmínku, soud je z Česka nevyhostil

Při výslechu znásilněné soudce přikázal veřejnosti opustit soudní síň. Z následující diskuse v soudním sále ale bylo patrné, že se měla dívka pohlavnímu styku bránit "nejvíce, jak v dané chvíli mohla". Doktoři však na jejím těle po incidentu nenalezli stopy násilí, jak uvedli v lékařské zprávě. Podle soudce Vladimíra Sovy i kdyby se nebránila, tak to neznamená, že by nešlo o znásilnění v situaci, kdy dívka byla patrně dost opilá.

Za znásilnění proto muži dostali trest 2,5 roku s podmínkou na zkušební dobu tří let. Hrozilo jim i vyhoštění, a tedy nedokončení vysoké školy, jejíž studium i pobyt v Česku jim v rámci stipendia hradí český stát. Vyhoštěním soud nakonec trojici nepotrestal.

Dívce ale soudce přiřkl nárok na tři sta tisíc odškodného, které musí muži dohromady uhradit. "S ohledem na finanční možnosti obžalovaných mám pochybnosti o jeho naplnění," dodal Sova.

Obě strany si ponechaly osmidenní lhůtu na odvolání ke krajskému soudu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Krupé na Rakovnicku shořel dům, hasiči uvnitř našli ohořelé tělo ženy

Po požáru rodinného domu v Krupé na Rakovnicku zůstaly z domu jen obvodové zdi....

V obci Krupá na Rakovnicku shořel rodinný dům. Zůstaly z něj jen obvodové zdi. Uvnitř hasiči našli ohořelé tělo. Případ...

Sprejer udělal ze Zemana na billboardech Hitlera, hledá ho policie

Neznámý vandal poničil několik billboardů v Plzni na Lochotíně

Nacistickými symboly posprejoval v Plzni neznámý vandal billboardy s prezidentem Milošem Zemanem. Kromě hákového kříže...

Kosti z kanalizace patří léta pohřešovanému mladíkovi, ukázala DNA

(ilustrační snímek)

Kriminalisté už vědí, čí kosterní pozůstatky se našly loni v říjnu v dálniční kanalizaci v Králově Dvoře na Berounsku....

Najdete na iDNES.cz