Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Africké Mali má zájem o české letouny L-39 a L-159

  17:38aktualizováno  17:38
Česko by mohlo africký stát Mali vybavit letouny L-39 Albatros. Vyplývá to z jednání ministrů obrany obou zemí. Mali má přitom dlouhodobě zájem i o české podzvukové bitevníky L-159.

Letoun L-159 Alca. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Český vicepremiér a ministr obrany Martin Barták a jeho protějšek z Mali Natie Pleah odpoledne podepsali v Praze memorandum o porozumění a vzájemné spolupráci. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka se tak "otevírají dveře" společným projektům v oblasti vojenského vzdělávání nebo obranných technologií.

Malijská strana má dlouhodobý zájem o české letouny L-39 Albatros a L-159 Alca. Zástupci obou zemí už o odprodeji nepotřebných letounů L-159 z armádních skladů do mali v minulosti jednali. V kuloárech se tehdy hovořilo o nákupu asi deseti kusů tohoto podzvukového stroje.

"Memorandum je právní základ, který umožní organizaci konkrétních aktivit a projektů. Česká republika je pro nás blízký partner a proto považujeme memorandum za velmi důležitý dokument," uvedl malijský ministr Plea.

Podle Bartáka by konkrétním typem spolupráce mohl být také například výcvik českých speciálních sil v Mali, při kterém by elitní čeští bojovníci získali zkušenosti s nasazením ve specifických klimatických a terénních podmínkách v severozápadní Africe.

Češi by také mohli svým maliským spojencům udržovat leteckou a pozemní techniku. Na žádost malijské delegace byl proto program návštěvy rozšířen i o prohlídku podniků obranného průmyslu.

Hosté mají na programu mimo jiné návštěvy vojenského opravárenského podniku v Novém Jičíně zaměřeného na opravy a modernizace pozemní techniky, státního podniku LOM Praha zaměřeného na leteckou techniku a letecké základny v Čáslavi.

Bitevníky L-159 Alca

Stroje L-159 se česká armáda snaží prodat od roku 2004, zatím neúspěšně. Za 72 strojů od Aera Vodochody armáda zaplatila 50 miliard korun. Později se ukázalo, že armáda tolik stroje vůbec nepotřebuje. V poslední době o letouny projevilo zájem hned několik zemí. Ministr obrany Martin Barták bude o víkendu jednat o prodeji L-159 do Jordánska. Podle týdeníku Euro projevila zájem také Kanada.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz