Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Afričané považují vládu za upíry

  15:28aktualizováno  15:28
My sami jsme upíři, tvrdí světoví vampýrologové. A právě to by podle amerického listu New York Times mohlo vysvětlit, co se děje ve státě Malawi na jihu Afriky. Místní lidé totiž podezírají vládu, že se kvůli touze po lidské krvi s upíry spolčila. Ze země už týdny přicházejí nové a nové zprávy o zabitých upírech a jejich pomocnících a také o vesničanech prchajících ze svých domovů.

Statistika upíří paniky má na kontě jednoho ukamenovaného, tři kněze napadené davem a zničený úřad zahraniční humanitární organizace.

To, co se v Malawi děje, se ovšem neodehrává ve vzduchoprázdnu. Země se snaží vyrovnat s hladomorem a s epidemií AIDS.

Mezi obyvateli se navíc zvedá vlna nesouhlasu, aby první demokraticky zvolený prezident v dějinách Bakili Muluzi protáhl svůj původně dvouletý mandát.

Zvěsti mluví o strachu a naději
To všechno je ideální živná půda pro zvěsti o upírech, tvrdí profesorka Nina Auerbachová z pennsylvánské univerzity, autorka knihy My, samotní upíři. "Upíři vypovídají hodně o našem strachu a nadějích," dodává.

Po tisíciletí se legendární nemrtví vynořují z hrobů, aby sáli krev živých a v přeneseném smyslu slova se tak stávají "zosobněním našeho strachu z moci". Mohou být kdekoli. Jsou nesmrtelní. A na rozdíl od duchů jsou robustně tělesní.

Podle dalšího z učenců specializujících se na kulturní historii hororu a hororových postav, Davida J. Skala, doprovází fixace na démony obvykle nějaké období národního útlaku. "V dobách společenské poroby se upíři hlásí o svá práva," soudí Skal.

Z tohoto hlediska proto malawiský prezident nezvolil nejlepší taktiku, když prohlásil, že by "žádná vláda nenechala vysávat krev svého vlastního lidu", protože právě vysáváním krve - byť v přeneseném smyslu slova - jsou všechny vlády pověstné.

Upíří legendy jsou už z Řecka
Právě proto jsou upíří legendy tak hluboce zakořeněné v zemích východní Evropy,
kde venkované po staletí zažívali krutou porobu vrchnosti a naopak ve Spojených státech mají upíři a vampýři tendenci nabrat zábavnější, přátelštější a ne tak temnou podobu.

Samotný původ upířích legend přitom sahá hluboko do antického Řecka a možná i dávného Egypta, kde se mísí s různými uctívačskými kulty, kanibalismem, lidskými oběťmi a zároveň strachem z násilí.

Ze stejných kořenů pak příběhy o ghúlech živících se či živených lidskou krví vznikly i v zeměpisně vzdálených kulturách Číny, Indie, Afriky a Evropy, uvádí britský spisovatel Anthony Masters ve své knize Přírodní dějiny upírů.

Ve středověku upíří legendy přiživovaly jednak morové rány, ale i občasné pohřbívání zaživa - ať už omylem či úmyslně, kradení těl z hrobů, či odhalení lidí jako byla uherská hraběnka Báthoryová, jež se koupala v krvi umučených panen.

Čerstvé zásoby upířích historek se vynořily počátkem 18. století. Později inspirovaly Byrona, Keatse a Coleridge. Ovšem zůstalo to až na Bramu Stokerovi, aby všechny útržky pospojoval. V roce 1897 pak vydal bibli upírologie, román Drákula.

Drákulovský kult se ujal a zvláště po nástupu filmu mnoho lidí uvěřilo, že upíři mohou být kdekoli a změnit kohokoli na upíra jediným kousnutím. Upír se také může stát z nenarozeného dítka, pokud se jeho matka na upíra podívá. Upírem může být i sedmý syn a také mrtvý čaroděj.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...Najdete na iDNES.cz