Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Afghánský parlament se rodí bolestně

  11:35aktualizováno  11:35
Neshody, zmatky a přestávky ve vypjatých chvílích charakterizují už týden trvající zasedání Velké džirgy. Shromáždění všech kmenových vůdců, na němž zavisí další osud Afghánistánu, opět přerušilo jednání - tentokrát kvůli sporům kolem složení budoucího parlamentu. Jediným konkrétním výsledkem rokování delegátů zůstává zvolení prozatímního premiéra Hamída Karzáího prezidentem.

Delegáti odmítli Karzáího návrhy, které přednesl předseda Velké džirgy Ismáíl Kasimjar. První návrh předpokládal, že by členové džirgy zvolili ze svých řad 45 členů výboru, který by sloužil jako prozatímní parlament.

Když to delegáti odmítli, navrhl Kasimjar, aby vybrali dva kandidáty za každou z 32 provincií a navíc zástupce za každých 20 členů džirgy. V případě kandidátů provincií delegáti již souhlasili, ale chtějí zástupce za každých deset členů shromáždění.

Kasimjar vyzval delegáty, aby se oprostili od emocí a jednali konstruktivně. V nastalém povyku, kdy se delegáti vzájemně překřikovali, byl nakonec nucen jednání přerušit.

Karzáí se chystá předstoupit před Velkou džirgu, aby jí předložil ke schválení seznam členů nové přechodné vlády, která společně s prozatímním parlamentem má dovést zemi do parlamentních voleb za 18 měsíců.

Džirgu opustilo tisíc delegátů
Na protest proti protahování volby nové prozatímní vlády opustila v pondělí jednací stan více než tisícovka ze 1600 delegátů. Jeden z delegátů dokonce varoval, že rozhádanost džirgy může přerůst v novou občanskou válku, pokud se nový prozatímní kabinet nepodaří jmenovat.

KALENDÁŘ MAPUJE
VLÁDU TALIBANU

* Delegáti džirgy dostali kalendáře s fotografiemi dokumentujícími hrůzovládu svrženého hnutí Taliban.
* Snímky zachycují, jak jsou děti bity za to, že hrají karty.
* Na dalších je Usáma bin Ládin, který dává peníze na zničení dvou obřích soch Buddhy.
* V kalendáři jsou i snímky Karzáího a zavražděného vojenského vůdce
protitalibanské aliance Ahmada Šáha Masúda.

Mluvčí ministerstva zahraničí ale řekl, že delegáti si pouze chtěli udělat přestávku, aby se napili, či nadýchali čerstvého vzduchu. Nespokojenost vyvolávají podle mnohých delegátů sáhodlouhé projevy některých účastníků, které se netýkají podstaty problému a spíš se již jen neplodně opakují.

"Nemá smysl tu být a poslouchat nudné projevy, takže odcházíme," sdělil jeden z členů džirgy Sajíd Nímatulláh. Podle něho by měl být na shromáždění přítomen čerstvě zvolený prezident Hamíd Karzáí, který by měl klíčové problémy kolem chystaného parlamentu řešit.

Karzáí chce pluralistickou vládu
Hamíd Karzáí v pondělí zdůraznil, že chce sám vybrat členy budoucí vlády. V projevu k Velké džirze podotkl, že nová vláda musí uspokojit potřeby lidu, být transparentní a odpovědná.

"Afghánistán by měl směřovat k pluralistické vládě. Afghánci by se měli podílet na vládních rozhodnutích a musí být informováni," řekl Karzáí zaplněnému stanu, v němž Velká džirga zasedá. Oznámil také, že dá vyšetřit zprávy o zastrašování delegátů.

DŽIRGA ZAŽILA
BABYLONSKÝ ZMATEK

* O víkendu vypadala Velká džirga jako bájný Babylon. Postaral se o to předsedající shromáždění kmenových vůdců a stařešinů.
* K diskusi o prozatímním parlamentu vyzval pouze v jazyce darí, který spolu s paštštinou tvoří dvojici nejrozšířenějších jazyků v Afghánistánu.
* Mnozí Paštuni výzvě nerozuměli a s údivem hleděli, že u mikrofonů se řadí pouze jejich názoroví odpůrci ze severu země.
* "Vypadá to jako zrada Paštunů. Pět dnů neustále prosíme, aby byl zajištěn překlad," uvedl jeden z paštunských delegátů.

Shromáždění škodí nekonečné projevy
Po čtvrteční volbě prezidenta se delegáti pod obřím bílým stanem v centru Kábulu věnovali nekonečným projevům, v nichž se často vzájemně obviňovali ze zastrašování a manipulování. K jedné z mnoha roztržek došlo v okamžiku, kdy shromáždění mělo jednat o způsobu volby prozatímního parlamentu a kdy si paštunští delegáti z jihu země stěžovali na diskriminaci. 

Prozatímní parlament, který má dohlížet na přechodnou vládu, by podle různých zdrojů měl mít od 110 do 160 členů. Džirga však nemá jasno, jak je vybrat - zda podle pravidla dva poslanci z každé provincie, což by mimo jiné postavilo dvoumilionovou metropoli Kábul na úroveň málo lidnatých oblastí, nebo jednoho poslance z každých deseti členů džirgy, což by zohlednilo zájmy jednotlivých kmenů.

Není vyřešena ani otázka, zda se o poslancích má hlasovat tajně či veřejně. Třebaže Karzáí již vyzval džirgu, aby také schválila členy nové vlády, shromáždění v této věci nepokročilo kupředu. Někteří pozorovatelé nevylučují, že džirga o ministrech nakonec vůbec nebude jednat, což by mohlo zpochybnit legitimitu kabinetu.

Delegáti z jihoafghánské provincie Paktíja na shromáždění Velké džirgy v Kábulu (11. června 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...Najdete na iDNES.cz