Afghánský deník reportéra: Proč by americkou vlajku měla doplnit filipínská

  12:13aktualizováno  12:13
Reportér MF DNES Pavel Novotný je v afghánské provincii Lógar, kde působí i český Provinční rekonstrukční tým. V reportérském deníku dnes rozebírá válku coby příležitost pro podnikavé a zdůvodňuje, proč by nad základnou neměly vlát jen afghánská, americká a česká, ale také filipínská vlajka.

Americká vlajka na vojenské základně v Afghánistánu | foto: Profimedia.cz

Je vedro, ač vlezlé slunce už zapadá. Půvabná manikérka si krátí čas čekáním na zákaznici u karaoke. Nostalgicky přivírá půvabně vykrojené oči, když si prozpěvuje sladkobolný filipínský hit. Ženy zpoza baru vítají staré známé – hřmotné zákazníky, kteří žádají masáž.

Houpavým krokem je míjí filipínský kadeřník s významně upravenými vlasy a ozdobami na rukou, který se nechal v mnohém inspirovat ženami. A zjevně se za to nestydí.

Nejsem v lehce obskurním thajském letovisku, ani v zapadlé uličce na předměstí Manily. Malý tropický ráj leží na okraji americké základny ve východoafghánském Lógaru. Na rozdíl od Filipín tu ale (prý) platí: žádný alkohol, žádný sex, i když se po základně šušká cokoliv. Masáž je tu prostě jen masáž.

Afghánský deník reportéra

Na této základně nežijí jen Evropané. Vaří tu západní společnost, která na práci najímá asijské kuchaře a číšníky: ti měsíce pracují dvanáct hodin denně sedm dní v týdnu, aby si zasloužili dovolenou, o kterou ale mnohdy kvůli výdělku nestojí.

Stavební práce na základně zajišťují Afghánci, kteří také uklízejí. Místní provozují i kvelby s prefabrikovanými suvenýry a devédéčky, u kábulského ležení vydělávají na pátečním trhu s koberci, šátky, zubatými noži.

Pro asijské kuchaře jsou americké války kdekoli na této planetě příležitostí k výdělku. A naopak, pro washingtonské plánovače jsou exotičtí číšníci výhodnou položkou na účtu, který předkládají americkým kongresmanům.

Pavel Novotný


Reportér MF DNES Pavel Novotný

Redaktor MF DNES od roku 2005, v zahraniční rubrice pokrývá především Blízký východ a Asii.

Nejde jen o služby. V Kábulu hlídají Afghánci jak mezinárodní hotely, tak předpolí amerických základen. Jistě, jde také o to dát místním lidem práci. Ale i o výdělek pro soukromé firmy. Západní firmy.

Válka je šancí pro podnikavé, o tom ví své západní soukromníci, kteří v Afghánistánu vydělávají jako instruktoři, zpravodajci, ostřelovači.

Do března 2007 jich v Iráku a Afghánistánu zemřela jistě tisícovka. V samotném Afghánistánu jich ke stejnému datu přišlo ke zranění půl třetího tisíce.

Nad základnou v Lógaru nyní povlávají vlajky tři: afghánská, americká a česká. Coby přehnaně (ne)spravedlivý nevoják tam vidím ještě (třeba) filipínskou. Nebo firemní loga nadnárodních společností.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Přívalové deště zaplavily jih Španělska, při zásahu zahynul hasič

Jih Španělska postihly záplavy (21. 10. 2018).

Bleskové záplavy způsobené přívalovými dešti zasáhly jižní Španělsko. O život přišel jeden hasič, když se na zaplavené...

Migranti z Afriky pronikli do španělské enklávy, jeden z nich zemřel

Skupina afrických uprchlíků přelézá hraniční plot ve španělském přístavu...

Do španělské enklávy Melilla na marockém pobřeží se v neděli pokusily dostat asi tři stovky afrických migrantů. Dvěma...

Kde je tělo Chášukdžího, nevíme, prohlásil saúdský ministr

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží na snímku z roku 2010

Saúdská Arábie neví, jak byl novinář Džamál Chášukdží zabit, ani kde je teď jeho tělo, řekl saúdský ministr zahraničí...Najdete na iDNES.cz