Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Afghánská vláda tajně jedná se špičkami Talibanu o ukončení války

  • 36
Zástupci kabinetu prezidenta Hamída Karzáího začali podle afghánských a arabských zdrojů listu The Washington Post tajně jednat s vysokými činiteli Talibanu o ukončení bojů. Američané údajně jednání s povstalci podporují.

Rozhovory podle amerického listu navazují na bezvýsledná jednání, která se uskutečnila loni v Saudské Arábii. Tentokrát ale radikálové poprvé jednají i za takzvanou kvétskou šúru a jejího vůdce Mullu Umara, tedy za nejvyšší vedení Talibanu.

"Velmi vážně hledají cestu ven," řekl listu zdroj blízký Talibanu.

Vedení povstalců se podle něj obává, že s pokračujícím konfliktem poroste vliv radikálnějších členů, kteří je připraví o vliv. "Kvůli tomu jsou si absolutně jisti, že bez ohledu na výsledek války nejsou v pozici vítězů," dodal zdroj.

Podle zdrojů Washington Post současné rozhovory začínají v době, kdy se mění názor americké vlády na možné řešení konfliktu. Administrativa prezidenta Baracka Obamy údajně rozhovory podporuje, protože je přesvědčena, že čistě vojenskými prostředky válku v Afghánistánu ukončit nelze.

Rozhovory začínají, ještě se bude bojovat

Američané přitom letos poslali do země dalších 30 tisíc vojáků a Obama slíbil, že začne jednotky stahovat příští léto. O začátku jednání mezi radikály a afghánskými představiteli mluvil minulý týden i velitel mezinárodních sil v Afghánistánu David Petraeus.

TALIBAN

Pravděpodobná podoba šéfa Talibanu mully Muhammada Umara

Pravděpodobná podoba šéfa Talibanu mully Muhammada Umara

Hnutí Taliban přišlo o moc v Afghánistánu po americké invazi v roce 2001. V následujících devíti letech jeho ozbrojenci bojovali proti mezinárodním jednotkám i nově vznikající afghánské armádě. V posledních letech se konflikt vyostřil a letošní rok přinesl nejvíc obětí na straně mezinárodních sil. Od začátku roku přišlo o život přes 530 zahraničních vojáků.

Podle něj Taliban hledá cestu, jak navázat s Karzáího vládou kontakt. "To je způsob, jak ukončit podobný druh povstání," řekl Petraeus. Až dosud přitom radikálové odmítali jakákoli jednání až do chvíle, kdy ze země neodejde poslední voják spojeneckých jednotek.

Mluvčí Pentagonu Geoff Morrell prohlásil, že podle jeho informací jsou kontakty mezi Karzáího kabinetem a Talibanem jen na začátku. "Myslím, že je příliš brzy na to, abychom předpokládali, že je zde širší pohyb směrem k usmíření," řekl Morrell.

Zdůraznil také, že zprávy o zahájení rozhovorů nebudou znamenat konec bojových operací proti Talibanu. "Musíme proti Talibanu a dalším extremistům v Afghánistánu bojovat agresivněji, aby pocítili takový tlak, že to povede k usmíření (s afghánskou vládou)," řekl.

Intenzivnější boje před uzavřením dohody očekává i Staffan de Mistura, který v Afghánistánu zastupuje OSN. "Obě strany vyvinou maximální tlak, aby si zajistily lepší pozici při tom takzvaném vyjednávání," řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video