Afghánský chlapec prodává bílou vlajku Islámského emirátu Afghánistán, která s...

Afghánský chlapec prodává bílou vlajku Islámského emirátu Afghánistán, která s příchodem Tálibánu k moci nahrazuje původní afghánskou vlajku. (22. srpna 2021) | foto: Profimedia.cz

Dramatický osud afghánské vlajky. Po století změn ji Tálibán zase zavrhl

  • 56
Zatímco noví páni Afghánistánu po celé zemi vyvěšují bílou tálibánskou vlajku a pouliční prodavači jim v tom vydatně pomáhají, obyčejní Afghánci doma i v exilu si tu dosavadní zvolili jako symbol odporu. „Tradiční“ černo-červeno-zelená vlajka má přitom dramatickou historii. Za posledních sto let se změnila nejméně osmnáctkrát.

Černá připomíná temné časy, kterými si Afghánci prošli, červená zase krev prolitou během válek o nezávislost a zelená pak naději národa na lepší budoucnost. Uprostřed svítí bílý národní emblém. Ještě před několika málo týdny vlála právě tato vlajka po celém Afghánistánu.

Bude tu šaría a hotovo. Tálibán vyhlásil Islámský emirát Afghánistán

Také svět ji zná jako oficiální afghánský symbol. Nyní ji však vytlačuje úplně jiná vlajka. Bílý prapor s černými nápisy, který si s sebou přinesli tálibánci poté, co bleskově dobyli zemi a vyhlásili Islámský emirát Afghánistán. 

Původní trikolora se nyní stává symbolem odporu vůči Tálibánu. Zhusta se objevuje na demonstracích v Paříži, Londýně či Washingtonu, Afghánci i jejich příznivci ji sdílí na sociálních sítích a lidé si ji minulý týden vzali i na oslavy Dne nezávislosti Afghánistánu přímo v Kábulu – a islamisté začali střílet. 

Stejně jako o den dříve v Dželálábádu, kde se skupina Afghánců vzbouřila poté, co se tálibánci rozhodli „starou“ vlajku sundat. „Mé srdce bije pro tuto vlajku, nikdy ji neopustím. Zabijte nás, střílejte do nás, ale my se této vlajky nikdy nevzdáme,“ řekl jeden z protestujících.

Ani tato vlajka přitom na afghánských žerdích nevisí zas tak dlouho. Jen za posledních sto let se její podoba změnila nejméně osmnáctkrát, píše Al-Džazíra. Na počátku 20. století, kdy Afghánistán spravovali Britové, obsahovala jen dvě barvy, černou a bílou. 

Zavedl ji tehdejší emír Habibulláh Chán, když upravil symboly převzaté po svém otci a na černé pole umístil bílou mešitu nad dvěma meči. Vše obklopoval věnec, který však jako první padl za vlast a z vlajky nakrátko zmizel. Černý obdélník nicméně Afghánistánu vydržel i poté, co země v roce 1919 získala nezávislost, stala se samostatným emirátem a následně královstvím. Měnil se jen bílý emblém uprostřed.

Současnou černo-červeno-zelenou podobu vlajka začala získávat během turbulentních třicátých let, kdy se král Amanulláh přetahoval o moc se svými příbuznými a státní zřízení Afghánistánu se z království měnilo na emirát a zase zpátky. 

Právě Amanulláh byl tím, který dal barvám použitým v trikoloře zmíněný význam a údajně se inspiroval vlajkou Německa, když byl i se svou ženou na cestách po Evropě. Jenže přicházejí sedmdesátá léta, ze země se stává republika a je potřeba nová vlajka. 

Vlajka Afghánistánu (21. srpna 2021)

Směr pruhů se proto otáčí horizontálním směrem, zelená získává větší prostor a místo bílé mešity přilétá žlutý orel s islámským mihrábem (výklenkem v mešitě namířeným k Mekce) a snopy pšenice. Křídly však máchal jen čtyři roky. 

Po komunistickém převratu v roce 1978 se totiž vlajka zbarvuje do ruda a místo orla je v levém horním rohu žlutý emblém oslavující lid a úspěšný puč. Po dvou letech a sovětské invazi se Afghánistán vrací k černé, červené a zelené a komunistický už zůstává jen emblém s rudou hvězdou nad ozubeným kolem, pšenicí, mihrábem a otevřenou knihou. Ani tento znak na vlajce dlouho nevydržel.

Po odchodu Sovětů se opět svobodná islámská republika přihlásí k ostatním muslimským zemím a volí si nové národní barvy – světle zelenou, bílou a černou. Zlatý emblém se vrací k Amanulláhově mešitě, dvěma mečům a pšenici. Vše doplňuje šaháda neboli islámské vyznání víry v arabštině, které tvoří jeden z pěti pilířů islámu.

O čtyři roky později začíná Tálibán svou krutovládu a zavádí prapor, který vidíme i dnes. Na čistě bílém poli tkví pouze velkým černým písmem vyvedená šaháda ve znění „Není jiného boha než Alláha a Mohamed je poslem Božím“. Úplně původně byla navíc vlajka jen bílá. 

Tálibánci tím chtěli světu dát najevo „čistotu své víry i vlády“, podotýká server iNews. Nápis přibyl až posléze. Šahádu přitom na své vlajky po Tálibánu převzali i další radikálové včetně Islámského státu. Ten má ovšem místo bílé na pozadí černou barvu, která odkazuje na „pravou“ vlajku z časů proroka Mohameda.

Když Američané afghánské islamisty v roce 2001 svrhli a správou země pověřili prezidenta Hamída Karzáího, státní vlajka se zase změnila a přes období s variantou z devadesátých let posetou modrými nápisy v paštunštině a dárí se vrátila k „původním“ barvám. Černou, červenou a tmavě zelenou tehdy doplnily bílá mešita, pšenice a šaháda. 

S mírnými úpravami pak tato vlajka vydržela až do léta 2021, kdy nad Afghánistánem znovu zavlál bílo-černý prapor radikálů z Tálibánu. Oficiálně se noví páni země k tématu státních symbolů ještě nevyjádřili, podotýká agentura AFP. Nejrychleji tak zareagovali pouliční prodejci. 

„Naším cílem je rozšířit vlajku Islámského emirátu napříč Afghánistánem místo trikolory,“ potvrzuje prodavač a univerzitní student ekonomie Ahmad Šakib. „Hlavně v Kábulu, kde na ni lidé nejsou zvyklí a příliš ji neznají. Tato vlajka bude vlát po celém světě, dá-li Bůh,“ dodává.

Tálibánci údajně zesměšnili slavný válečný snímek Američanů vztyčujících svou vlajku po bitvě o japonskou Iwodžimu. Na upravené fotce drží místo americké tálibánskou vlajku. Autor podvrhu nicméně není potvrzený:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video