Afghánistán nevymění Ládina za zrušení sankcí OSN

Afghánské vládnoucí hnutí Taliban ve středu zlobně reagovalo na nové sankce, jimiž Rada bezpečnosti OSN v úterý pohrozila Kábulu, pokud do 30 dnů nevydá mezinárodně hledaného teroristu Usámu bin Ládina. Taliban současně označil OSN za nepřítele islámu. Hnutí zároveň oznámilo, že v odvetném opatření uzavře kanceláře OSN v zemi. OSN již v úterý v očekávání této reakce stáhla všechny své zahraniční pracovníky z Kábulu.
Vládu Talibanu v Afghánistánu uznaly ve světě pouze Pákistán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Talibanský ministr informací a kultury maulví Kudratulláh Achund prohlásil, že OSN zneužívá domnělého teroristu bin Ládina jako prostředek, jímž maskuje své nepřátelství vůči islámu.

RB OSN je připravena uvalit zbrojní embargo a další sankce na afghánskou vládu islámského Talibanu, nebude-li bin Ládin ve stanovené lhůtě vydán.

Kdo je bin Ládin?
Cílem rezoluce je přinutit Taliban, aby do třiceti dnů uzavřel výcvikové tábory teroristů a vydal bin Ládina, přezdívaného 'saúdskoarabský král teroru', jehož USA spojují s atentáty na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii, při nichž v roce 1998 zemřelo přes 200 lidí.

Někteří američtí představitelé se domnívají, že v pozadí nedávného útoku na americkou válečnou loď Cole Arleigh Burke v jihojemenském přístavu Aden, při němž zahynulo šest námořníků a dalších 35 jich bylo zraněno, by mohl být opět Usáma bin Ládin.

Nové sankce OSN
Opatření, iniciované Spojenými státy a Ruskem, zpřísňuje stávající letecké embargo a zmrazuje zahraniční konta Talibanu.

Nepodřídí-li se Taliban, měly by sankce vstoupit v platnost přesně za měsíc.

"OSN nemá proti bin Ládinovi žádné důkazy. Zneužívá ho, protože nemá nic jiného. Pokud jde o bin Ládina, naše politika zůstane stejná," zdůraznil ministr Achund. Upozornil, že postoj, který nyní zaujala OSN, je podle něho namířen proti jejich islámskému systému. "Nehodláme změnit systém jen proto, že si to Spojené státy přejí. Nebudeme se chovat tak, jak chtějí," zdůraznil.

Taliban (správný český přepis je Tálibán (=studenti). Úplný název je Tálibáne hakk (=studenti, kteří touží po pravdě /hakk=pravda, bůh). Taliban je militantní totalitní hnutí s výraznými nacionalistickými rysy, jehož hlavním zaměřením v Afghánistánu bylo zastavit občanskou válku a nastolit islámský režim sunnitského směru.
Příslušníci Talibanu jsou převážně Paštunové z kmenových svazů Duráníů a Ghilzajů z jižního Afghánistánu, vyznávající ortodoxní směr sunnitského islámu. Na územích, která ovládli, zavedli islámský stát řízený podle zásad islámského práva šaría.
Všude, kde se příslušníci Taliban ujali moci, zavedli za pomoci puristického výkladu islámu přísné pořádky a krutou interpretaci islámského práva: uzavřeli dívčí školy, ženám zakázali pracovat mimo domov, popravují obchodníky s drogami, zlodějům nechávají veřejně amputovat ruce, bičují ženy přistižené při nesprávném mužském doprovu; vlasy muslimům nesmějí padat do čela: dlouhé vlasy totiž brání v doteku se zemí při modlitbě; muži bez plnovousu nemají šanci na jakoukoli kariéru.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video