Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Afghánistán je zkouškou NATO

  10:09aktualizováno  10:09
Afghánistán, Irák a budoucnost transatlantických vztahů jsou v centru zájmu účastníků mnichovské konference o bezpečnosti. Řečníci se shodovali, že Severoatlantická aliance nesmí v Afghánistánu zklamat a jejím členům se musí podařit neklidnou zemi stabilizovat.

Německý ministr zahraničí Joschka Fischer také prohlásil, že Německo se sice nezúčastní případné operace NATO v Iráku, nebude však bránit ambicím aliance

pomoci ve stabilizaci země. "Vláda nebude stát v cestě konsensu ani v případě, že vojáky nenasadí," řekl Fischer na konferenci. Přimlouval se také za širší euroatlantickou iniciativu, která by pomohla přinést klid na Blízký východ. Navrhl vytvoření středozemní zóny volného obchodu, jejíž země by mohly vyvážet více své produkce do EU a USA, což by pomohlo jejich ekonomikám. Vyslovil se i pro uzavření smlouvy pod záštitou NATO, v níž by se blízkovýchodní země zřekly užívání válečných a teroristických prostředků výměnou za západní podporu ekonomických a sociálních reforem.

Zatímco americký ministr obrany Donald Rumsfeld ve svém projevu obhajoval americké důvody útoku na Irák, Fischer prohlásil, že Německo americké důvody dodnes nepřesvědčily. Jedním dechem ale vyzýval k potlačení názorových rozdílností.

K jednotě vyzýval i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Varoval, že aliance si nemůže dovolit v Afghánistánu, kam nyní plánuje vyslat další vojenské jednotky, neuspět.

"Na úspěchu v Afghánistánu závisí naše bezpečnost zde. Ztroskotá-li tamní politický proces, stane se tato země útočištěm pro nejnebezpečnější teroristy světa a to nesmíme dopustit a nedopustíme to," řekl de Hoop Scheffer.

"Nemáme mnoho času a transatlantické společenství to uznává. Existuje řada hrozeb, řada výzev. Teroristé a jejich sítě, šíření zbraní hromadného ničení a transatlantická spolupráce je dobrou metodou, jak se těmto hrozbám postavit," prohlásil šéf NATO.

Jako "lakmusový papírek" spolupráce NATO a EU označil budoucí převzetí operace v Bosně a Hercegovině silami Evropské unie. "Je to zkouška naší schopnosti dát se cestou pragmatické spolupráce," podotkl generální tajemník.

Ruský ministr obrany Sergej Ivanov deklaroval připravenost své země zapojit se do obnovy Iráku. Požadoval, aby Rusko mělo volný přístup k základnám NATO v Pobaltí a v Polsku, aby mohlo kontrolovat, zda nepředstavují pro Rusko hrozbu.

Každoroční bezpečnostní konference v Mnichově se věnuje budoucnosti NATO a transatlantických vztahů. Bezpečnost na místě zajišťuje 3500 policistů. I dnes pokračovaly páteční demonstrace, kterých se zúčastnilo několik tisíc lidí. Obešly se ale bez násilí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

Najdete na iDNES.cz