Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Afghánistán: Česko získává prestiž

  10:53aktualizováno  10:53
Česká republika se stala součástí mezinárodní koalice proti terorismu již při jejím vzniku, krátce po útocích z 11. září 2001. Necelé tři roky poté schválil parlament v rámci boje proti terorismu vyslání českých vojáků do Afghánistánu do první bojové operace po padesáti letech.

Obecně je možné českou aktivitu v Afghánistánu rozdělit do tří oblastí – účast v operaci Trvalá svoboda, v misi ISAF a humanitární pomoc.

Vojenská operace Trvalá svoboda je vedená Spojenými státy a byla zahájena 7. října 2001 v Afghánistánu. Cílem bylo svrhnout vládnoucí režim Talibanu a zničit teroristickou síť Al-Kajdá působící v zemi.

V současnosti je operace zaměřena především na likvidaci zbývajících teroristických jednotek. Vyslání české speciální jednotky nabídl český velvyslanec při NATO Karel Kovanda na zasedání Aliance v prosinci 2003 a jeho návrh byl Spojenými státy a dalšími členy Aliance velmi dobře přijat. Na základě schváleného vládního návrhu bude do operace Trvalá svoboda vysláno 108 elitních vojáků z Prostějova, kteří budou zapojeni do průzkumu území a vyhledávání členů Talibanu a Al-Kajdá. Vojáci budou v Afghánistánu působit od března či dubna na dobu přibližně půl roku.

Mise ISAF je, na rozdíl od Trvalé svobody, akcí NATO podle mandátu OSN. Do mise ISAF vyslala ČR na základě rozhodnutí vlády polní nemocnici, která působila v Kábulu od května 2002 do konce roku 2002. Její činnost byla jak představiteli Aliance, tak samotnými Afghánci velmi dobře hodnocena. Kromě toho působí na velitelství NATO v Afghánistánu několik českých vojáků, tento rok také ČR poskytne pro misi několik ženistů.

Česká republika, která byla až do kampaně v Afghánistánu pokládána Spojenými státy a některými členskými státy NATO spíše za problémového člena Aliance, svou pozici v očích ostatních zemí výrazně změnila.

Díky účasti na obou misích si ČR získala podporu Američanů, kteří oceňují českou ochotu spolupracovat v rámci boje proti terorismu, a napomohla tak zlepšení vzájemných bilaterálních vztahů. Zároveň se České republice podařilo udržet dobré vztahy v rámci mise ISAF, kde spolupracuje pod mandátem OSN s členskými státy EU a NATO.

Prestiž ČR a důvěra NATO v ní postupně roste, což se odráží i ve významu, jaký NATO přikládá České republice při budování jednotky zaměřené na boj proti zbraním hromadného ničení. Úspěch v Afghánistánu jak při operaci Trvalá svoboda, tak v misi ISAF je pro USA i NATO velmi důležitý a Česká republika by si měla dokázat udržet své dobré postavení, které v NATO i ve vztazích se Spojenými státy získala.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....Najdete na iDNES.cz