Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Afghánec: Není co bombardovat, jen životy

  16:08aktualizováno  16:08
Olomouc - Bída, chudoba a utrpení zůstávají ve vzpomínkách Džaváda Parvíze na jeho rodný Afghánistán, odkud utekl před fundamentalistickým hnutím Taliban před devíti lety. Při hrozbě USA potrestat teroristy si vybaví zdevastovanou zemi. "Není tam žádná infrastruktura, železnice nebo školy. Není tam nic, co by se dalo bombardovat. Jen lidské životy," řekl čerstvý absolvent olomoucké univerzity.

Osmadvacetiletý Džavád utekl se svými rodiči z Kábulu ve svých sedmnácti letech. Jeho rodina nyní žije v Německu. Džavád před třemi dny vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého.

Se svými krajany bojoval proti fanatickému režimu ve své rodné zemi po svém. V České republice založil před dvěma lety nezávislou asociaci Ariana a internetovou stránku, která měla upozornit na afghánské problémy a na hrůzu Talibanu. Ke sdružení se postupně přidávali Afghánci z České republiky i zahraničí. Tehdy si student posteskl, že o jeho rodnou zemi a problémy tamních lidí nemá nikdo zájem.

Způsob boje proti Talibanu se změnil po teroristickém útoku na USA. Studenti z Afghánistánu už nejsou se svými problémy sami. Přesto nyní paradoxně mnozí lidé nečiní rozdíl mezi Afghánci.

"Ve škole, v nemocnici, všichni se mě ptají jen na Taliban. Všichni si myslí, že tam bydlí samí teroristé a bojovníci. Žádný rozumný Afghánec přitom činy Talibanu neschvaluje. Náboženství nemá s tímhle nic společného," vypráví plynulou češtinou Džavád Parvíz.

Podle něho přitom mnoho lidí v jeho rodné zemi o útoku na USA, který rozhodně odsuzuje, ani netuší. "V naší zemi jsou zakázána rádia, televize. Lidé vědí, že jim hrozí ze strany USA útok, ale netuší proč," míní.

Ve vzpomínkách na svou zemi, kde se skrývá terorista Usáma bin Ládin, si vybavuje pouze válkou zbídačený stát. Krajinu protkanou nesčetnými horami, bunkry a podzemními chodbami. "Vypráví se, že lidé v nich zmizí a mohou se v podzemí pohybovat i několik desítek kilometrů. Vždyť větší část Afghánistánu je pokryta horami. Právě v nich jsou vybudovány nesčetné bunkry."

Náhlá pozornost světa o jednu z nejchudších zemí přinesla Parvízovi ještě jednu věc. Ačkoliv svou zemi, jejímž je stále občanem, již 11 let na vlastní oči neviděl, může ji alespoň konečně spatřit v médiích.

Bedlivě například sledoval nedávný dokument o Afghánistánu v České televizi. Měl z toho husí kůži. "Kábul, kde jsem žil 17 let, jsem na záběrech nepoznal. Totálně se změnil. K horšímu," dodává.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Poslanci se přeli o zákaz kouření, pobavilo je srovnání se sexem

Restaurace Prašivka na Letné

Dva dny poté, co Ústavní soud odmítl zrušit zákaz kouření v restauracích, začala Sněmovna projednávat návrh na jeho...

ČSSD se vrací k jednání s ANO. Babiš jí nabídl pět křesel, i vnitro

Sociální demokraté se rozhodli obnovit jednání o vládě s ANO, oznámil předseda...

Jednání o vládě mezi ANO a ČSSD se může obnovit. Rozhodlo o tom předsednictvo sociální demokracie. „Nebylo to...

Šéf Hospodářské komory Dlouhý bude Zemanovým poradcem

Vladimír Dlouhý a Miloš Zeman na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se stal členem jeho...

Najdete na iDNES.cz