Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aférou v ČSSD se zabývá policie

aktualizováno 
- Důvěrným dokumentem, který vznikl ve sboru poradců premiéra Miloše Zemana a který poškozuje místopředsedkyni sněmovny Petru Buzkovou, se od úterý zabývají vyšetřovatelé.
Ministr vnitra Stanislav Gross jim uložil, aby odhalili konkrétního viníka a to, zda se nedopustil trestného činu.
"Osobně se domnívám, že se může jednat o trestný čin pokusu o pomluvu nebo o trestný čin pomluvy. Proto jsem požádal ředitele republikového úřadu vyšetřování, aby se podívali na možnou právní kvalifikaci," prohlásil Gross.
Celý text plánu na diskreditaci Petry Buzkové
strana 1
strana 2
strana 3
strana 4
strana 5
strana 6
strana 7
strana 8
strana 9
strana 10

Desetistránková analýza s názvem Operace Olovo vznikla koncem února na Úřadu vlády. MF DNES ji získala od jednoho z blízkých Zemanových spolupracovníků.  Ten ji zkopíroval na disketu z počítače jednoho z poradců řízených Miroslavem Šloufem.

Zpráva se zabývá údajnými slabinami Zemanovy oponentky a doporučuje opatření, jak ji v médiích zdiskreditovat. Mezi návrhy je například zasílání dopisů od fiktivních občanů, kteří by upozorňovali na to, že Buzková týrá svou dceru, spolupracovala s StB a měla problémy s mravnostní policií.

Petra Buzková se k dokumentu vyjádřila až v úterý, kdy si o něm přečetla v novinách. "Ten materiál mě velmi překvapil, i když se musím přiznat, že jsem měla nějaké signály o tom, že by něco podobného mělo existovat," uvedla. Spoléhá přitom na to, že premiér Zeman vyšetří, kdo v jeho okolí zprávu vypracoval. "Slíbil mi to," dodala.

Miloš Zeman už ovšem vyšetřování ukončil. Poté, co jeho kancelář v Poslanecké sněmovně postupně opustili Miroslav Šlouf, vedoucí Úřadu vlády a ministr Karel Březina a tajemník Karel Heřman, novinářům řekl: "Já jsem se dnes ptal šéfa sboru poradců Miroslava Šloufa, zda o tom ví. Jeho názor je, že to je primárně diskreditační kampaň proti němu v souvislosti s jeho senátorskou kampaní."

Zeman popřel, že by autoři operace Olovo seděli na Úřadu vlády, a naopak nařkl MF DNES, že si celou zprávu vyrobila sama. Redakce MF DNES se o existenci dokumentu dozvěděla zhruba před dvěma měsíci, k dispozici ji dostala teprve v těchto dnech. Ten, kdo ji redakci doručil, chce zůstat v anonymitě, neboť by po zveřejnění svého jména přišel o práci na Úřadu vlády. Doručitel redakci sdělil i jméno premiérova poradce, v jehož počítači byla analýza uložena. Tento poradce ovšem už v pondělí jakoukoli spojitost s operací Olovo striktně popřel. Rovněž Šlouf tvrdí, že jde o podvrh.

Jedna z pasáží dokumentu se zabývá způsobem, jak odstranit Buzkovou z médií, a tím oslabit její vliv. "K tomu je třeba uskutečnit jednání s kontaktními osobami o zamezení, nebo alespoň ztížení vlastního přístupu PB do médií všeho druhu, zvláště na televizní obrazovku. V případě, kdy se nepodaří zamezit průniku, ovlivňovat dramaturgii jakéhokoliv druhu její publicity ve smyslu souboru opatření Olovo," stojí ve zprávě.

Poslanec Michal Kraus v úterý uvedl, že i on má podobnou zkušenost: "Po mém vystoupení na posledním ústředním výboru ČSSD se mi dostalo v uvozovkách přátelského upozornění, že ještě jednou takto vystoupím proti premiéru Zemanovi, tak lidé z Úřadu vlády budou moji osobu kompromitovat ve sdělovacích prostředcích." Kraus tvrdí, že mu tento vzkaz tlumočil jeho bývalý asistent Jiří Frkal, jehož posléze propustil, když zjistil, že spolupracuje s Miroslavem Šloufem. Jeho otec, rovněž Jiří Frkal, působí jako ředitel kanceláře vedoucího Úřadu vlády a ministra Karla Březiny. "S panem Krausem už jsem nemluvil, ani nepamatuji. O tom, co říká, vůbec nic nevím," řekl  Frkal starší.

Někteří sociální demokraté jsou způsoby popsanými v operaci Olovo zaskočeni. Například místopředsedkyně strany Jitka Kupčová  pro ČTK uvedla: "Je to hrůza, ani se k tomu nechci vyjadřovat." Na otázku, jak na informace úterní MF DNES reagovali ostatní poslanci ČSSD, odpověděla: "Všichni jsou zděšeni." Člen předsednictva ČSSD Richard Dolejš označil dokument z Úřadu vlády za "svinstvo, které do praktik demokratické společnosti rozhodně nepatří". Podle něho má autor zkušenosti s udavačstvím z minulého režimu. "Představitelé tohoto státu by měli najít dostatek schopností, aby se s těmito záležitostmi vypořádali. Domnívám se, že nečinnou by neměla zůstat BIS," soudí Dolejš.

Místopředsedu strany a vicepremiéra Vladimíra Špidlu nechávají informace o kampani proti Buzkové v klidu: "Já jsem se nikdy nesetkal ani s náznakem informace, která by to, co bylo v novinách, potvrzovala. Já nemám vůbec žádný důvod se domnívat, že je to pravda."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Hrad se chlubí originálem rukopisu od Putina. Je to opis, míní historici

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Hrad se pochlubil historickým dokumentem, který Miloš Zeman získal darem od ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle...

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

Vedení radnic zřejmě čeká příští rok zemětřesení, napověděly letošní volby

(Ilustrační snímek)

Pokud budou příští rok na podzim výsledky komunálních voleb kopírovat ty letošní sněmovní, čeká většinu radnic velkých...Najdete na iDNES.cz