Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aféra vojenské tajné služby zničí naši pověst v NATO, míní expert

  13:46aktualizováno  16:57
Vojenské zpravodajství má vážný problém. Pokud se prokáže, že tajná služba na soukromou objednávku šéfky premiérova kabinetu Nagyové sledovala vybrané lidi, ohrozí to roky budovanou pověst o špičkových českých zpravodajcích. "Devalvuje to všechny úspěchy, kterých vojenské zpravodajství v minulosti dosáhlo," bezpečnostní expert Andor Šándor.

"Stoprocentně to poškodí pověst tajné služby, pokud se ukáže, že postupovala mimo zákonem vymezený prostor," uvedl bezpečnostní expert a bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Vojenské zpravodajství

Vojenské zpravodajství zabezpečuje informace o činnostech představujících vojenské ohrožení pro Českou republiku

Činnost zpravodajství kontroluje Poslanecká sněmovna, která k tomuto účelu zřizuje sedmičlenný kontrolní orgán.

V čele Vojenského zpravodajství stojí ředitel jmenovaný ministrem obrany se souhlasem vlády. Ten je odpovědný ministru obrany.

Od prosince 2004 do května 2007 byl ředitelem Miroslav Krejčík. Páleník byl v čele služby od června 2007 do loňského října, kdy jej vystřídal Milan Kovanda.

Problém uvnitř Vojenského zpravodajství podle něj může být velmi hluboko a dotýká se řady lidí. "Někdo musel dát sledovací brigádě rozkaz a ti, co sledovací akce prováděli, si přeci při sledování premiérovy manželky, jak se uvádí, museli říkat - o co tady jde?" konstatoval Šándor.

Naprosto katastrofální dopad však podle něj může mít kauza   směrem do zahraničí - ke spojencům v NATO. "Co si o nás asi musí myslet, když se tajná služba dokáže takto ohnout. Devalvuje to všechny úspěchy a nebylo jich málo, kterých vojenské zpravodajství v minulosti dosáhlo," uvedl.

Právě pod Vojenské zpravodajství patří nejen agenti v zahraničí a mnohdy na místech, kde žádné jiné spojenecké tajné služby nepracují, ale také například elitní bojová jednotka české armády - prostějovská 601. skupina speciálních sil.

Ta je považována za jednu nejlepších jednotek svého druhu na světě a má obrovský podíl na uznání a kreditu, které Česko v očích spojenců získalo za účast v protiteroristických operacích například v Afghánistánu. Oba zadržení generálové přitom z této jednotky přímo vzešli, oba se účastnili bojových misí v Afghánistánu.

Vojenskou rozvědku řídil zkušený bojovník

Policie ve čtvrtek zadržela dva pracovníky Vojenského zpravodajství včetně současného ředitele služby Milana Kovandy a ještě jeho předchůdce, nyní šéfa Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka. Policie je viní ze zneužití pravomoci veřejné osoby v souvislosti s tím, že si šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová u tajné služby údajně objednávala sledování lidí (viz článek z tiskové konference policie a žalobců).

Vyjádření ministra obrany Vlastimila Picka:

"Ve věci podezření dvou příslušníků Vojenského zpravodajství ze spáchání trestné činnosti jsem dosud neobdržel žádnou oficiální informaci. Jediný dokument, se kterým jsem do této chvíle byl seznámen, byl včerejší příkaz k prohlídce prostor Vojenského zpravodajství. Očekávám, že mne orgány činné v trestním řízení budou co nejdříve informovat, protože zásah do činnosti této služby je velice citlivá záležitost nejen pro Českou republiku, ale i pro zahraniční partnery.
Teprve poté, co budu oficiálně seznámen se všemi relevantními dokumenty, mohu případně přistoupit k postavení příslušníků Vojenského zpravodajství mimo službu, jak to stanoví zákon č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání.
Včera, ihned po mém návratu z valné hromady Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu v Brně, jsem se sešel s téměř dvěma desítkami vedoucích pracovníků Vojenského zpravodajství. Ujistil jsem je, že situaci budeme řešit velice odpovědně a s rozvahou, protože lidé v této složce si zaslouží úctu a respekt. Pokud došlo k selhání, šlo o selhání jednotlivců a nikoli systému. Kdyby se potvrdily dosavadní informace, šokovalo by mě to, protože generál Milan Kovanda se osvědčil v řadě vedoucích pozic – jako velitel doma i při nelehkých zahraničních nasazeních.
Ubezpečuji vás, že Vojenské zpravodajství pokračuje i nadále zodpovědně v plnění svěřených úkolů pro zajištění bezpečnosti státu. Není proto žádoucí dělat ukvapené kroky a závěry."
Vlastimil Picek, ministr obrany ČR

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Najdete na iDNES.cz