Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aféra Kořistka dostala nového žalobce

  15:50aktualizováno  15:50
Kauza Kořistka změnila žalobce. Dosud dozorující státní zástupce Martin Fraš byl odvolán, protože odmítl zrušit trestní stíhání emisarů ODS. Vrchní státní zástupce se rovněž rozhodl prověřit postup ostravské žalobkyně, která tvrdě kritizovala policii.

DÁLE ČTĚTE:
Devátý: Policie viděla konto šéfa ODS

Fraše odvolal jeho nadřízený, okresní státní zástupce v Ostravě Josef Bláha. Rozhodl se, že bude kauzu dozorovat sám. Nelíbilo se mu, že Fraš odmítl zastavit stíhání Marka Dalíka a Jana Večerka obviněných z uplácení, jak žádala krajská státní zástupkyně.

Policie obvinila koncem září Marka Dalíka, poradce šéfa ODS Mirka Topolánka, a lobbistu Jana Večerka z podplácení. Poslanec Zdeněk Kořistka tvrdí, že mu nabízeli deset milionů korun za potopení Grossovy vlády. - více zde

Státní zástupce Fraš vycházel policii vstříc. Souhlasil například s žádostí policie o uvalení vazby na emisary ODS. Jeho nadřízený Bláha, to ale odmítl a obviněné propustil 1. října na svobodu.

"Okresní státní zástupce Josef Bláha mi případ odňal a na to má jako můj nadřízený právo. Důvody mi nesdělil," řekl iDNES Fraš.

Podle něj Bláha rozhodl, že případ bude dozorovat někdo jiný. "V tomto případě je to on sám a to je jeho právo," podotkl. "Zastávám však právní názor, že důvody pro vazbu byly a že obvinění je opodstatněné," dodal.

Bláha: Fraš měl právo nařízení odmítnout
Okresní státní zástupce Josef Bláha chce o zrušení obvinění rozhodnout v pondělí. "Já mu (Frašovi) nemám co zdůvodňovat, on ví, že pokyn odmítl, tím pádem to nemůže dále dělat, čili jsem převzal dozor osobně," uvedl Bláha.

Odmítl spekulace, že nejdříve stál za svým podřízeným Frašem, ale poté, co vše zkonzultoval s Andělovou, změnil názor. "To tak není, samozřejmě. Je to proces, který se vyvíjí, já jsem se musel podrobně seznámit se spisem, s každým slovem," řekl Bláha.

Zlom v kauze nastal po prověrce Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Krajská žalobkyně Zlatuše Andělová totiž zpochybnila Kořistkovu výpověď na detektoru lži a policejní postup označila za nezákonný. Navíc navrhla zrušit obvinění Dalíka i Večerka. - více zde

Kauzu Kořistka prověří i vrchní žalobce
Postup ostravské žalobkyně, která tvrdě kritizovala policii prověří vrchní státní zástupce.

"Obdrželi jsme záznam o dohledové prověrce krajské státní zástupkyně v Ostravě. Prostudovali jsme ho a dospěli jsme k názoru, že provedeme dohledovou prověrku nad postupem krajské státní zástupkyně v Ostravě," řekl iDNES olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Dohled není podle něj v žádném případě motivován tím, že by předjímal nějaká pochybení nebo měl jakoukoli pochybnost. Je vyvolán tím, že rozhodnutí Zlatuše Andělové vyvolalo reakce policie, veřejnosti a zájem médií.

"Čili chceme se na ten postup podívat," vysvětlil a doplnil, že vrchní státní zastupitelství prověří úplnost a účinnost dohledu krajského zastupitelství.

Vývoj kauzy Kořistka

Ištvan nechtěl spekulovat o tom, kdy vrchní státní zastupitelství rozhodne. "To nemůžu odhadnout, protože dnes jsem dal pokyn k vyžádání spisových materiálů. Přijdou nám, předpokládám, příští týden. Budeme je studovat a poté budeme formulovat své závěry a definitivní zprávu. Neznám ani rozsah spisového materiálu, takže nechci spekulovat o nějakých termínech," uzavřel olomoucký vrchní státní zástupce.

DOKUMENTY:
zpráva krajské žalobkyně II.
(první zpráva žalobkyně z 11.10.)

Žalobkyně vysvětlila postup
Ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová vysvětlila na webu svá rozhodnutí v kauze Kořistka. V pondělí označila zatčení Marka Dalíka a Jana Večerka za nezákonné. Zároveň zpochybnila výpověď poslance Kořistky na detektoru lži.

"Státní zastupitelství nevyhodnocovalo pravdivost odpovědí Zdeňka Kořistky na jednotlivé otázky, které mu byly při této příležitosti položeny, ale vycházelo z vyhodnocení, které provedl policejní odborník," uvedla Andělová na webu.

Přitom právě ze závěrů policejního odborníka je pravdivost odpovědi jmenovaného na položenou otázku zpochybněna ve více případech, připomněla ostravská žalobkyně. Podotkla, že přesto byl Kořistka stále prezentován jako věrohodný.

Andělová zároveň poznamenala, že povinností státního zastupitelství je vykonávat dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení.

"Bylo proto nutno otázku věrohodnosti Zdeňka Kořistky vyřešit, neboť s ohledem na ostatní ve spise dokumentované výsledky prověřování se jednalo o rozhodující podmínku pro závěr," dodala ostravská státní zástupkyně.

Zásadním pro přijatý závěr přitom podle ní bylo zjištění, že Kořistka, poté co byl policií poučen o povinnosti vypovídat pravdivě, v podaných vysvětleních ale uvedl prokazatelně některé nepravdivé skutečnosti, které byly významné pro posouzení věci.

Mezi odpověďmi, které detektor zpochybnil, byla podle Hospodářských novin i ta na otázku: "Je informace o nabídce 10 milionů z vaší strany zcela pravdivá?" -  více ZDE.

"Státní zástupce přitom je oprávněn a povinen stejně jako jiné orgány činné v trestním řízení (což je rovněž soud a policejní orgán) oprávněn a povinen vyhodnocovat a vážit zjištěné skutečnosti (provedené důkazy) v každém stádiu řízení a podle výsledku tohoto vyhodnocení zvolit způsob dalšího postupu," poznamenala Andělová.

Policie se ve středu proti závěrům ostravské krajské státní zástupkyně ohradila. "Tvrzení, že děláme na politickou objednávku, je nesmysl," prohlásil policejní prezident Jiří Kolář. - více zde

Zdeněk Kořistka, Marek Dalík a Jan Večerek. Všichni tři jsou aktéry údajné kauzy politické korupce. Ta hýbe koalicí, ale především opoziční ODS. (14. října 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz