Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aféra Hradní stráže sílí

  0:01aktualizováno  0:01
Případ psychologa Hradní stráže, jenž byl předminulý týden obviněn z pokusu o znásilnění jednoho vojáka, se rozrůstá do nečekaných rozměrů. "Zatím jsem přišel na tři nedokonané pokusy o znásilnění a dva dokonané. Navíc byl obviněn z vydírání a omezování osobní svobody," sdělil včera policejní rada Milan Macháček, jenž případ vyšetřuje.

Poprvé se podle dosavadních policejních poznatků čtyřiatřicetiletý kapitán pokusil vojáka základní služby znásilnit už v září loňského roku, celý skandál se provalil teprve minulý měsíc. Poslední případ, o němž vyšetřovatelé vědí, se odehrál v únoru. "Mluvím s dalšími vojáky a chci kontaktovat i ty, kteří jsou už v civilu," dodal Macháček. Počet zneužitých se tak může ještě rozšířit.

Psycholog - jedna ze dvou osob, na něž se měli příslušníci Hradní stráže při problémech obracet - vojáky ve své kanceláři zpravidla opil tak, že usnuli. Ve dvou případech se probudili, až když s nimi provozoval orální sex.

Třikrát se probrali včas. "Měl jste problém, šel jste za psychologem. Ale když jste od něj odcházel, problém vám zůstal, byl jste ožralý, a navíc jste si odnášel trauma," řekl jeden z vojáků vyšetřovateli.  To, že důstojník vojáky základní služby zneužíval minimálně půl roku, dokresluje podle vysokých funkcionářů ministerstva obrany, jaký nepořádek v útvaru panuje.

Hradní stráž, považovaná za elitní jednotku, totiž stíhá aféra za aférou. Před rokem a půl šéf vojenské kanceláře Hradu odvolal velitele praporu a jemu podřízené velitele kvůli případu, v němž bylo obviněno deset vojáků ze šikany.

"Ani skandál se šikanou nepřinesl Hradní stráži nic pozitivního. Velitelé se v ničem nepoučili," zdůrazňuje šéf vojenské policie Josef Bečvář. Vojáci, kteří střeží Pražský hrad či lánský areál, nespadají pod ministerstvo obrany, ale jsou podřízeni přímo náčelníkovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Jedině on má tedy možnost poměry v jednotce napravit.

"Vše, co v armádě už dávno není možné, tak se v Hradní stráži děje. Nejde jen o šikanování, ale i využívání vojáků k nejrůznější práci. Ale není vůle něco na tom nepořádku změnit. Noví velitelé byli špatně vybráni, protože nejsou dostatečně razantní, aby útvar očistili," upozorňuje vysoce postavený představitel ministerstva obrany.

Kancelář prezidenta republiky ovšem žádné nedostatky u útvaru nevidí. "Jednotka funguje naprosto v pořádku a své povinnosti plní bezvadně. To, že se v jednotce objeví člověk, který poruší zákon, přece nevypovídá nic o tom, že by neplnila své povinnosti," brání muže, již střeží bezpečnost prezidenta republiky jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Náčelník vojenské kanceláře Ladislav Tomeček minulý týden prohlásil, že si konkrétní kroky, které by napříště zabránily obdobným excesům, musí ještě promyslet.

"Zatím musím čekat na výsledek vyšetřování," řekl. Policejní rada Macháček odhaduje, že případ - neobjeví-li se nová podezření - by mohl uzavřít přibližně za měsíc. Zatím mu chybějí například psychologické posudky obviněného muže i jeho obětí. Ty mají mimo jiné určit, jak velké trauma zneužívaní vojáci utrpěli.

Nebýt loňské novely trestní zákona, obviněný důstojník by u případného soudního stání vyvázl nejspíš s mnohem mírnějším trestem.

Čelil by jen obvinění z omezování osobní svobody, protože vynucený orální sex či zneužití muže mužem starší zákonná úprava nepovažovala za znásilnění. Podle současné trestní sazby hrozí obviněnému psychologovi, jenž nyní pobývá ve vazební věznici, až osmiletý trest vězení.

Podezřelý podle Tomečka neabsolvoval vstupní bezpečností psychotesty, které jsou pro vojáky z povolání povinné. "V roce 1997, kdy k nám nastupoval, zřejmě ještě testy povinné nebyly," podotkl Tomeček. Důstojník měl ve své funkci na starosti kulturu u jednotky a také vybíral na krajských vojenských správách nováčky.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz