Zranění policisté i hořící auto. Sjezd AfD v Kolíně provázely nepokoje

  • 535
V Kolíně nad Rýnem se v sobotu sešlo kolem 600 delegátů hluboce rozpolcené pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD). Proti sjezdu demonstrovaly v ulicích tisíce lidí, při nepokojích byli zraněni nejméně dva policisté a shořelo i policejní auto. Dvoudenní sjezd AfD ve městě končí v neděli.

Bouřlivá byla i situace v jednacím sále, kde předsedkyně AfD Frauke Petryová utrpěla hned po zahájení sjezdu zdrcující ránu, když delegáti odmítli jednat o jejím návrhu budoucí strategie strany, oznámily agentury DPA a Reuters.

Petryová v něm vyzývala k zaměření budoucích snah AfD na vytvoření aliancí s dalšími stranami s cílem dostat se do vlády, místo aby AfD lpěla na své pozici dlouhodobé opoziční síly, která se spokojuje jen s provokačními prohlášeními. V řadách strany ale vyvolal tento její kontroverzní návrh pobouření a většina delegátů o něm hlasováním odmítla diskutovat, přestože Petryová naznačila ochotu ke kompromisům.

Petryová později ujistila, že se ke své straně neobrací zády a nadále si je vědoma odpovědnosti plynoucí z funkce předsedkyně. Vyjádřila ale zklamání nad tím, že se delegáti rozhodli pro „snadnou cestu“.

Velký potlesk na rozdíl od ní sklidil spolupředseda AfD Jörg Meuthen, který ve svém proslovu ostře zaútočil na kancléřku Angelu Merkelovou i šéfa sociálních demokratů Martina Schulze, kteří podle něj provádějí politiku škodící německému národu.

Meuthen kritizoval především jejich migrační politiku. „Nechceme se stát menšinou ve vlastní zemi, ale už jí částečně jsme,“ prohlásil politik. Bez rychlé a razantní změny bude podle něj Německo za nemnoho let muslimská země.

Spor uvnitř strany mezi „reálpolitickým“ a „fundamentálně-opozičním“ tábor označil Meuthen za „klamné vnímání“ skutečnosti.

Pepřový sprej i klesající preference

Pro sjezd strany v sobotu a v neděli si AfD vybrala hotel v centru Kolína. Tam se delegátům podařilo dostat jen za masivní policejní ochrany. Zabránit se jim v tom snažily stovky protestujících demonstrantů s transparenty a tlampači, kteří se pokoušeli přístupové cesty k hotelu zablokovat. Na různých protestních akcích se očekávala účast až 50 000 lidí, na udržení klidu nasadila policie přes 4 000 příslušníků.

Policejní prezident Jürgen Mathie už dříve řekl, že se obává příjezdu několika stovek násilníků z levicově extrémního spektra. Agentura Reuters uvedla, že z očekávaných 50 000 protestujících by mohla přijet i zhruba tisícovka levicových extremistů. Server Politico později citoval organizátory, podle kterých bylo v Kolíně více jak 10 000 protestujících.

Mluvčí kolínské policie podle agentury Reuters označil situaci v městě za „velmi dynamickou“ a v některých částech „dosti agresivní“. Policisté podle něj zastavili ke kontrole dokladů kolem stovky demonstrantů, nikdo ale nebyl zadržen.

Německá zpravodajská televize n-tv ukázala skupinu asi 50 lidí při střetu s policisty na koních a její zpravodaj řekl, že proti některým demonstrantům policisté použili pepřový sprej.

Na svém víkendovém sjezdu v Kolíně mají delegáti AfD především najít člověka do čela kandidátky pro spolkové volby. Předsedkyně Frauke Petryová totiž v úterý oznámila, že nechce jít do zářijových voleb do Spolkového sněmu jako hlavní kandidátka své strany. Volebním lídrem se podle svého oznámení médiím nechce stát ani Meuthen.

Podpora protiimigrační strany v poslední době spíše klesala a podle posledních průzkumů se pohybuje kolem osmi až deseti procent. Volební preference se této straně snižují s poklesem náporu uprchlíků, ale ve volbách 24. září má velkou šanci dostat se poprvé do Spolkového sněmu.

Na stranickém kongresu si delegáti kladli za cíl schválit kromě kandidátek také předvolební program. V jeho návrhu jsou například požadavky na kontroly na hranicích, vyhošťování migrantů a zákaz muslimských šátků. Strana slibuje také mimo jiné zastavit plán na opuštění atomové energie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video