„Jerome, přestěhuj se vedle nás,“ vzkázali fanoušci Boatengovi (29. května...

„Jerome, přestěhuj se vedle nás,“ vzkázali fanoušci Boatengovi (29. května 2016). | foto: Reuters

AfD žehlí fotbalový skandál, kaje se za urážku černého reprezentanta

  • 235
Protiimigrantská strana Alternativa pro Německo čelí silné kritice kvůli vyjádření svého čelního představitele na adresu reprezentačního fotbalisty tmavé pleti Jeromea Boatenga. Místopředseda strany Alexander Gauland prohlásil, že by lidé vedle Boatenga nechtěli bydlet.

Hlavní protiimigrační strana v Německu hasí skandál, který vyvolala rasistická poznámka jednoho z prominentních členů v nedělním vydání listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

„Lidé ho považují za dobrého fotbalistu, ale nechtěli by mít Boatenga za souseda,“ citoval list v článku Gaulandova slova o defenzivním pilíři německého národního týmu.

Jerome Boateng se narodil v Berlíně německé matce a ghanskému otci, hraje za Bayern Mnichov a v roce 2014 pomohl německé reprezentaci vyhrát titul mistrů světa. Dokonce je praktikující křesťan, má tetování Panny Marie i kříže, tudíž by neměl patřit mezi terče AfD, která brojí především proti islámu.

Politik AfD Alexander Gauland (14. března 2016).

Gaulandova poznámka se okamžitě dočkala odsudků lidí na sociálních sítích i od politiků. Ministr spravedlnosti Heiko Maas ji označil za „nepřijatelnou a sprostou“. Vicekancléř Sigmar Gabriel, na jehož vládu AfD tvrdě útočí, řekl, že „Gauland není pouze proti cizincům, ale také proti dobrým věcem v Německu, jako je modernita, otevřenost a liberálnost“.

Manažer německé reprezentace Oliver Bierhoff podle BBC prohlásil, že Gauland se svými slovy sám zdiskreditoval. Boatenga podpořil i jeho spoluhráč z národního týmu Benedikt Howedes: „Pokud chcete vyhrávat poháry pro Německo, potřebujete sousedy jako je on“.

A na výrok politika AfD reagovali ještě týž den fanoušci v Augsburgu. Při nedělním přátelském utkání německé reprezentace se Slovenskem Boatenga vítali transparenty s nápisy „Jerome, buď náš soused“.

Fanoušci vyjádřili Boatengovi podporu ještě v nedělním zápase proti Slovensku (29. května 2016).

„Jerome, přestěhuj se vedle nás,“ vzkázali fanoušci Boatengovi (29. května 2016).

Německý fotbalista Jerome Boateng (vpravo) si kryje míč před Jamesem McCleanem z Irska.

„Můžu se tomu jenom smát. Zcela upřímně je smutné, že něco takového dnes někdo říká,“ prohlásil k celé věci sám Boateng.

Po spršce kritiky se Gauland začal vytáčet. Prý pana Boatenga, kterého ani nezná, nikdy neurazil. Pouze „popsal postoje některých lidí“ v rozhovoru s novináři. Šéfka strany Frauke Petry svého zástupce hájila, prý si ani nevzpomíná, že takovou poznámku řekl. „Nehledě na to. Omlouvám se panu Boatengovi za dojem, který to vyvolalo,“ řekla deníku Bild.

Předsedkyně AfD si zřejmě rychle uvědomila, že ošklivá slova na adresu německého reprezentanta před blížícím se mistrovstvím Evropy může straně ublížit. Proto radši ještě na Twitteru zveřejnila příspěvek plný chvály: „Jerome Boateng je skvělý fotbalista, který je právem členem německého národního týmu. Těším se na mistrovství Evropy“.

29.května 2016 v 10:04, příspěvek archivován: 31.května 2016 v 15:28

Jêrome Boateng ist ein Klasse-Fußballer und zu Recht Teil der deutschen Nationalmannschaft. Ich freue mich auf die EM. #Nachbarn

Gauland pak svým spolustraníkům poslal email, v němž „kauzu soused“ relativizuje a novináře Frankfurter Allgemeine Zeitung obviňuje z manipulace a překroucení jeho slov. Redaktoři mu prý kontroverzní výrok téměř vložili do úst. Navíc netušil, že jej chtějí zveřejnit a nepožádali ani o autorizaci. Proti obviněním Gaulanda se však novináři ohradili.

„Fotka z Mekky je nevlastenecká“

Zdá se však, že politici AfD se z kauzy Boateng nepoučili. V pondělí Andrea Kerstenová, zástupkyně strany v saském zemském sněmu, kritizovala jiného německého reprezentanta Mesuta Özila za návštěvu Mekky. Fotbalista s tureckými kořeny zveřejnil svou fotku z poutního místa na sociálních sítích, což Kerstenová považuje za problém. Podle ní tím Özil vyslal „nevlastenecký signál“.

Strana AfD vznikla v roce 2013 na popud profesorů ekonomie a zpočátku vystupovala především proti placení dluhů evropských zemí zasažených hospodářskou krizí. Ekonomická témata však AfD nepřinesla očekávanou podporu, a tak se většina strany shodla, že bude lepší využít emoce vyvolané migrační krizí. Zakladatel strany Bernd Lucke odešel a v čele stanula rázná Frauke Petry. Na začátku letošního května strana přijala program zaměřený proti islámu (více čtěte zde).

Minulý týden se podobný přešlap povedl jinému protiislámskému hnutí Pegida. Její pobočka v Bádensku-Württembersku se stala terčem posměchu kvůli kritice čokolády Kinder, na níž se místo tradičního modrookého blonďatého chlapce objevily fotky dětí s tmavou barvou pleti. Shodou okolností šlo opět o fotbalisty Boatenga a Özila (více o čokoládě čtěte zde). Vedení Pegidy se poté od komentářů pobočky distancovalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video