Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Advokáti odmítli reportáž ČT od „černé pasažérky“

  16:18aktualizováno  17:23
Advokátní kancelář Brož & Sokol & Novák podala stížnost kvůli reportáži ČT o nevýhodné smlouvě o vymáhání pokut mezi ní a pražským dopravním podnikem. Tvrdí navíc, že autorka reportáže je sama "notorickou černou pasažérkou" a šest pokut zaplatila až po soudním vymáhání.
Reportáž ukázala na údajně nevýhodné smlouvy o vymáhání pokut. Ilustrační foto.

Reportáž ukázala na údajně nevýhodné smlouvy o vymáhání pokut. Ilustrační foto. | foto: Martin Štěrba

Ve čtvrtek 13. dubna Česká televize zveřejnila v pořadech Události a Události, komentáře zprávu, že Dopravní podnik hlavního města Prahy a Advokátní kancelář Brož & Sokol & Novák uzavřely v minulosti smlouvu o zastupování ve vymáhání pokud od "černých pasažérů".

Podle ČT je smlouva pro dopravní podnik velmi nevýhodná a většinu z "vysouzené částky" získávají advokáti. - více zde

Kancelář se ale obrátila na generálního ředitele ČT Jiřího Janečka se stížností, v níž tvrzení odmítá.

"V souvislosti s reportáží jsme ovšem zjistili zcela šokující informaci, totiž že byla zpracována notorickou černou pasažérkou, paní redaktorkou Norou Fridrichovou, původním jménem Novákovou," píší v tiskové zprávě advokáti Jan Brož, Jiří Novák a Tomáš Sokol.

Podle jejich zjištění chytili redaktorku šestkrát revizoři bez cestovního dokladu. "Následně muselo být jízdné a pokuta vymáháno soudně. Konkrétně byla odsouzena k zaplacení částky," dodávají a uvádějí výčet pokut od roku 2001. Poslední pokutu podle nich redaktorka po "pohrůžce exekuce" zaplatila 10. února 2006.

Advokáti zároveň dodávají, že mají ke zveřejnění informací o pokutách souhlas dopravního podniku.

"Lze spekulovat o tom, zda ke zpracování tématu paní redaktorku neinspirovalo zaplacení poslední pokuty," napsali právníci.

"Popsané jednání považujeme za krajně neetické, nezávisle na sporu o pravdivost tvrzených informací. Současně ale chováme pevnou víru, že u tak seriózní instituce, jakou je Česká televize, jde o nedopatření, které bude adekvátním způsobem vyřešeno, a naopak nejde o ideový záměr, který by v budoucnu snad měl pokračovat například tím, že zprávy o stavu justice budou zpracovávat odsouzení."

Fridrichová: Chtějí snížit moji důvěryhodnost
"Dostala jsem echo, že chystají nějakou pomstu, takže jsem čekala, že to bude asi toto," řekla iDNES Nora Fridrichová.

"Je to pravda. Stalo se mi to v roce 2000 dohromady šestkrát. Ale doplatila jsem to až letos, poslední pokuty jsem splácela asi po pětistovce měsíčně."

"Studovala jsem v Praze, ale upozornění mi chodila domů na adresu trvalého bydliště... Nakonec jsem se ale dozvěděla o rozsudku, tak jsem ho vzala, šla s ním na dopravní podnik a domluvili jsme se, že to budu splácet."

"Byla jsem trošku chaotickej člověk, to jen na vysvětlení. V roce 2004 mi dojel trvalý příkaz. Neobnovila jsem ho. Loni mi napsali, že mám pořád dluh. Ale opět jsme se domluvili na doplácení."

"Jezdila jsem na černo, ale s reportáží to opravdu nesouvisí. Už načerno nejezdím, dávám si pozor, stojí to moc peněz," dodává.

"Advokáti chtějí snížit moji důvěryhodnost jako novináře, který dělá tohle téma. Do určitě míry se jim to povedlo. Je to jejich odveta za reportáž. Být černým pasažérem není chvályhodná věc. Přiznávám, stejně jako to chci od úředníků nebo poslanců."

"Ale moje pokuty s reportáží nesouvisejí. Částky advokátům jsou skutečně vysoké, částky dopravnímu podniku malé, což je tristní, proto jsme o tom informovali."

ČT: Předáme věc právníkům
"Prohlášení advokátní kanceláře neřeší podstatu věci, ale útočí na autorku," řekl iDNES mluvčí ČT Martin Krafl. "Je tam spousta osobních údajů, my ho rozhodně dáme posoudit našim právníkům."

"Ředitel zpravodajství ale vzhledem k uvedeným informacím rozhodl, že Nora Fridrichová se tomuto tématu bude věnovat už jen dnes, od zítřka na něm bude pracovat jiný redaktor."

"Je možné, že advokáti chtějí od tématu odvést pozornost, ale my se tomu budeme rozhodně věnovat dál," dodal Krafl.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Najdete na iDNES.cz