Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Advokáti dostanou méně peněz za ex offo. Doplatí na to klienti, varují

  12:07aktualizováno  12:07
Ministerstvo spravedlnosti bude šetřit na advokátech. Ministr Jiří Pospíšil chce ještě letos o 20 procent snížit platby, které od státu dostávají advokáti ex offo, přidělení účastníkům řízení soudem. Podle právníků na to ale doplatí nejvíce nemajetní lidé, kteří využívají jejich služeb.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

"Advokáti si snad nějak poradí, ale potřebným bude výrazně ztížen přístup k ústavně zajištěným právům," tvrdí například tajemník České advokátní komory Ladislav Krym.

A za pravdu mu dávají i lidé z praxe, podle kterých krok způsobí dva zásadní problémy. Advokáti ex offo budou svou práci více odbývat a řada z nich ji přestane dělat úplně.

V současné době má v Česku praxi více než devět tisíc advokátů, tři a půl tisíce z nich pak poskytuje služby ex offo. V praxi to vypadá tak, že advokát, který má zájem o tuto práci, se nechá zapsat do seznamu vedeného soudem v místě, kde má praxi.

Soud pak vede abecední seznam příslušných obhájců a postupně jim přiděluje případy, kde obžalovaní nemají na zaplacení.

Už léta platí speciální daň

Advokátům ale vadí i další věci. Málokdo například ví, že obhájci ex offo platí už od roku 1998 speciální desetiprocentní daň z každé sumy za jednotlivý úkon.

Srážka, která byla původně zamýšlena jako příspěvek na škody po povodních, platí dodnes, a také proto se advokáti dívají velice skepticky na Pospíšilův slib, že i současné plánované snížení plateb je jen dočasné.

"Rád bych se pana ministra zeptal, z jakého důvodu se platby advokátům ex offo projevují tak razantně ve státním rozpočtu, když stát platbu uhrazenou advokátovi následně vymáhá po odsouzeném klientovi," ptá se například pražský advokát Rudolf Šimon a upozorňuje na další problém.

Ministerstvo totiž sice argumentuje velkými částkami, které za platby ex offo vydá, ale zároveň tím přiznává, že není schopné peníze vymoci od lidí, kteří soud prohráli, a za obhajobu proto musí resortu zaplatit.

Pospíšil: advokátů je dost

Platby advokátům ex offo se vypočítávají poměrně složitě a v případě trestních kauz se odvíjejí od výše trestu, která obžalovanému hrozí.

Například u trestu od jednoho do pěti let, což je sazba za krádeže nebo výtržnictví, si advokát účtuje za jeden úkon 1 500 korun (ze kterých si ale musí strhnout 150 korun). Úkon je například jedno odvolání k vyššímu soudu, ale také každé dvě hodiny strávené u soudu, nebo u výslechů na policii.

Zcela jiné peníze berou elitní advokáti, kteří zastupují obžalované v mediálně známých kauzách. Ti na obhajobu uzavírají speciální smlouvy, kde se odměna za jednu hodinu práce může pohybovat od pěti tisíc korun výše.

Práce advokátů ex offo se radikálně liší od obrazu obhájců, který lidé znají z televize. Zahrnuje totiž i takové činnosti, jako je shánění osobních věcí na ubytovně nebo nekonečné volání nedosažitelným příbuzným.

"Neobávám se, že by došlo k průtahům jednání. Nemyslím si, že by advokáti přestali mít o tyto případy zájem," brání své rozhodnutí Pospíšil.

Podle něj je v Česku advokátů dost a on nemá informace, že by hromadně odmítali brát případy ex offo. "Na trhu advokátů je zejména v menších městech (než je například Praha) relativní přetlak," argumentuje ministr. Jeho návrh na snížení plateb je v připomínkovém řízení a měl by začít platit ještě letos.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz