Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Advokáti dali ruce pryč od Kočího. Námitku vůči „Židovi“ ještě posoudí

  14:20aktualizováno  14:59
Představenstvo České advokátní komory při projednávání případu advokáta Petra Kočího nepodá vlastní podnět kontrolní radě. "Podali už je jednotliví advokáti. Kdyby tak neučinili, učinilo by to představenstvo," řekla iDNES.cz mluvčí komory Iva Chaloupková. Kočím se teď bude zabývat kontrolní rada.

Advokát Petr Kočí | foto: Jan Wirnitzer, iDNES.cz

Případ Petra Kočího začalo vedení komory řešit poté, co Kočí jménem klientky Lucie Šlégrové podal námitku podjatosti proti soudnímu znalci Michalu Mazlovi. Mazel napsal na projev mladé členky Dělnické strany sociální spravedlnosti posudek, v projevu viděl znaky antisemitismu a propagace nacismu (čtěte o námitce podjatosti).

Proč vadil Mazel

Původní námitka udávala tři důvody, proč měl být znalec Mazel podjatý:

  • finanční závislost na posudcích
  • členství v TOP 09
  • židovský původ

Mazel řekl, že nic z toho není pravda (v TOP 09 byl, ale vystoupil z ní).

Advokát Kočí pak rozšířil výhrady o to, že Mazel podle něj předražoval posudky. Výhradu proti Mazlovu židovství, dovozovanému jen z jeho příjmení, označil za nepodstatnou.

Mazel na funkci znalce rezignoval, protože se kvůli výrokům o předražování posudků chce soudit.

"Představenstvo komory se ostře distancuje od všech projevů národnostní, rasové, náboženské a jiné nesnášenlivosti. Okolnostmi konkrétního případu se však musí a budou zabývat příslušné kontrolní, eventuálně kárné orgány komory, neboť představenstvo nemá pravomoc na této úrovni v záležitosti rozhodovat," uvedla komora na svém webu (celé stanovisko zde).

"Podněty kontrolní radě už podali jednotliví advokáti. Kdyby tak neučinili, dalo by podnět představenstvo, takhle bychom ale věc zpomalovali," řekla iDNES.cz mluvčí komory Chaloupková.

"V řádu několika málo týdnů bude podněty řešit kontrolní rada. A pokud konstatuje, že byly důvodné, předseda rady v roli kárného žalobce podá kárnou žalobu. Tu projednají kárné senáty," popsala procedurální postup Chaloupková.

Tříčlenné kárné senáty, z nichž se komise skládá, mohou uložit napomenutí, veřejné napomenutí či pokutu až do výše stonásobku minimální měsíční mzdy stanovené zvláštním právním předpisem. Také mohou dočasně zakázat výkon advokacie (na šest měsíců až tři roky) nebo vyškrtnout ze seznamu advokátů.

K "nejvyššímu trestu" se ale při kárných žalobách přistupuje poměrně zřídka. V letech 2000-2011 vyškrtla komora dohromady 49 advokátů. Rozhodnutím o vyškrtnutí dopadla v uvedených letech přibližně každá sedmnáctá kárná žaloba (statistiku České advokátní komory najdete zde).

"V některých případech se může řešit více kárných žalob v rámci jednoho řízení," vysvětlil iDNES.cz předseda oddělení pro věci kárné Jan Syka důvod, proč statistika žalob eviduje 97 verdiktů o vyškrtnutí.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Najdete na iDNES.cz