Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Advokát se z kauzy Kavan vyzouvá

  15:54aktualizováno  15:54
Známý pražský právník, na něhož ministr Jan Kavan přesunul zodpovědnost za krajně nevýhodnou smlouvu o pronájmu domu v Moskvě, se cítí být poškozen. Jiří Teryngel totiž tvrdí, že nemůže nést zodpovědnost za předmět smlouvy, když jeho kancelář byla jen prostředníkem, který ji sepsal. Říká: je v ní jen to, co tam ministerstvo a soukromá firma Hotel Český dům chtěly mít. Smlouva například zaručuje soukromé firmě předkupní právo na atraktivní nemovitost v centru Moskvy patřící státu.

"Smlouva sice má formální nedostatky, protože se na ní spěchalo, ale jinak není v rozporu s českými zákony a není pro Českou republiku nevýhodná," řekl Teryngel.

Smlouva mimo jiné umožňuje soukromé firmě využívat účtu českého zastupitelství v Rusku. To znamená že soukromá společnost nemusí být v Rusku registrována, může odebírat zboží bez cla a daně, tedy využívat výhody určené jen diplomatickým misím.

"Taková ale byla vůle smluvních stran, chtěly to tam mít takhle, a jestliže s tím obě smluvní strany souhlasily, tak jsme neměli důvod to tam nenapsat," uvedl. Dodal, že jeho advokátní kancelář se otázkou, zda smlouva odpovídá mezinárodním dohodám, nezabývala.

Teryngel: Smlouva je bezesporu výhodná
I přes to je Teryngel přesvědčen, že smlouva je pro Česko výhodná. Výhodnost smlouvy vidí v tom, že ministerstvu zahraničí zaručuje stálý roční příjem z nájmu, který činí 28 milionů korun, a to bez ohledu na ekonomickou situaci v Rusku.

Podnikatelské riziko přitom vzala na sebe firma Hotel Český dům. Ta podle něj již loni na provozování Českého domu prodělala, protože z něj získala méně prostředků, než kolik zaplatila českému státu na nájemném.

"Tady má stát zaručeno, že pět let dostane tolik, kolik dostal v roce 1999, bez ohledu na ekonomickou situaci. Přitom v roce 2000 Český dům vydělal rozhodně míň než těch 28 milionů," uvedl. Dodal, že text smlouvy posvětilo i ministerstvo financí.

Článek o tom, jak Kavan dává firmě vydělat na úkor státu, čtěte ZDE

Kavan hodil vinu na Teryngela
Ministr zahraničí Jan Kavan ve středu na tiskové konferenci přiznal nedostatky ve smlouvě o pronájmu Českého domu v Moskvě, kterou podepsal. Nedostatky smlouvy mu, jak řekl, potvrdily posudky tří renomovaných advokátních kanceláří. Řekl, že ty, kteří smlouvu koncipovali, potrestá. 

Na otázku novinářů doplnil, že to byla advokátní kancelář Jiřího Teryngela.

"Tato smlouva byla připravena velmi renomovanou českou právní kanceláří a podle jejího dobrozdání byla uzavřena v souladu s obchodním zákoníkem," uvedl Kavan.

Vyšetřovatelé vědí jen to, co bylo v novinách
Ministr zahraničí Jan Kavan a jeho nejbližší spolupracovníci, kteří mu k podpisu připravili krajně nevýhodnou smlouvu o pronájmu komplexu Český dům v centru Moskvy, se vystavují riziku trestního stíhání.

Poté, co MF DNES v úterý zveřejnila podrobnosti pronájmu, vložila se do kauzy i policie - Služba pro odhalování korupce. "V tuto chvíli analyzujeme všechny dostupné informace, pak se rozhodne co dál," uvedl Jiří Vokuš z policejního prezidia. Ministr Kavan bude muset aktivity své a svých podřízených vysvětlovat i svým politickým kolegům.

Náměstek policejního prezidenta Radovana Vaška a mluvčí úřadu vyšetřování Ivana Zelenáková však přiznali, že kriminalisté nevycházejí z podkladů získaných od smluvních stran, ale jen z informací zveřejněných v médiích.

Jan Kavan na tiskové konferenci.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Události ČT budou nově moderovat Witowská s Řezníčkem

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (vpravo) a Jiří Drahoš se setkali 25. ledna...

Hlavní zpravodajskou relaci České televize Události budou nově moderovat Světlana Witowská, která doposud moderovala...

Za vychované dítě ženám k důchodu pětistovku navíc, navrhla poslankyně

Pavla Golasowská žije od narození v třinecké městské části Oldřichovice.

Ženy, které vychovávaly děti, by měly dostat vyšší penzi. A to pět stovek měsíčně navíc za každé dítě, které vychovaly....

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

Najdete na iDNES.cz