Bývalý advokát Motyčka porušil zákon i stavovské principy. (Ilustr. foto)

Bývalý advokát Motyčka porušil zákon i stavovské principy. (Ilustr. foto) | foto: Petr Topič, MAFRA

Advokát zpronevěřil 10 milionů z úschovy. Obchod nevyšel, hájil se

  • 53
Vrchní soud v Praze potvrdil šestiletý trest pro právníka Davida Motyčku. Zpronevěřil více než 10 milionů korun z advokátní úschovy, které si u něj uložila jeho klientka. Soud mu neuvěřil, že mu žena dovolila se svými penězi dále nakládat.

Zločinu zpronevěry se pražský právník a bývalý advokát David Motyčka dopustil v roce 2013. Odvolací senát v čele s předsedkyní Hanou Pecovou mu potvrdil trest ve výši šest let. U soudu navíc zaznělo, že v trestné činnosti patrně pokračuje i nadále.

Podle obžaloby zneužil svého postavení advokáta a z advokátní úschovy vybral peníze, které mu nepatřily. Celková hodnota zpronevěřených peněz dosáhla 10 a půl milionu korun. Většinu z nich vzal z úschovy, zbytek mu jeho klientka svěřila v hotovosti. „Částku užil bez souhlasu poškozené a pro svůj prospěch,“ píše se v obžalobě. 

Podle Motyčkovy verze mu jeho klientka Kateřina Friedová z Průhonic u Prahy svěřila peníze, které získala za prodej nemovitosti. Dohodli se prý, že Motyčka peníze investuje a zhodnotí. Částku v řádech desetitisíců získal také od jiné ženy, která naopak nemovitost kupovala. 

Obchodní plán nevyšel, hájí se advokát

„Dohoda byla ústní, nestihl jsem to hodit na papír,“ hájil se Motyčka. Friedová mu peníze svěřila v prosinci 2012. Právník se s ní údajně dohodl, že během čtyř měsíců peníze zhodnotí. Výnos měl činit jeden milion korun. Jenže plán se nezdařil, obchodní model nevyšel. „Jde o obchodní, ne o trestněprávní věc,“ tvrdil advokát. „Snažíme se realizovat obchody, které jsou na české poměry poněkud nestandardní,“ vysvětlil dvouleté zpoždění výplaty peněz. 

Motyčka se snažil odvolací soud přesvědčit, aby odsuzující rozsudek zrušil a celou věc vrátil k Městskému soudu. „Byly uzavřené smlouvy, byly rozběhnuté obchody. V době, kdy jsem použil uvedené prostředky, jsem neměl sebemenší podezření, že by se to nemělo realizovat,“ snažil se přesvědčit odvolací senát.

Jeho advokát navrhoval, aby soud rozsudek zrušil a doplnil další důkazy. „Nebylo prokázáno, že by peníze užil s vědomím, že tím někoho poškodí,“ sdělil odvolacímu senátu právní zástupce. Odvolal se také státní zástupce, podle kterého je trest příliš mírný. „Pro poškozené se jednalo o velkou částku peněz. Navíc se dopustil činu jako advokát,“ konstatovala žaloba. Pro obžalovaného chtěla státní zástupkyně přísnější trest.

„Poté, co mu bylo sděleno obvinění, dopustil se další zpronevěry ve výši 50 tisíc eur. Nekontaktoval nikoho z poškozených, nesnažil se nahradit škodu. Nechal 500 tisíc korun manželce, která s ním tímto na trestné činnosti spolupracovala. Do dnešního dne nesplatil ani jednu korunu z celé částky,“ sdělila zástupkyně Friedové Lenka Hnilicová. Ve věci další údajné zpronevěry je v současné době na Motyčku podáno trestní oznámení, případ se vyšetřuje. 

Odchodem z komory předešel vyloučení

O Motyčkově provinění měla jednat také kárná komise, která může z advokátní komory vyloučit právníky, kteří by pověst komory mohli svým jednáním ohrozit. Komise Motyčku skutečně vyloučila, ten se ale proti jejímu rozhodnutí odvolal, a dřív než jeho odvolání znovu projednali, nechal se z komory vyškrtnout na vlastní žádost.

V kauze rozhodoval loni v září Městský soud v Praze. Rozhodl, že Motyčka se dopustil zvlášť závažného zločinu zpronevěry, a odsoudil ho k šesti letům ve věznici s ostrahou. Dále Motyčka dostal zákaz činnosti advokáta na 5 let a stejně dlouhou dobu se nesmí věnovat ani činnostem, které vyžadují hmotnou zodpovědnost. Kromě toho musí zaplatit Friedové 10 452 000 korun. 

Další poškození byli odkázáni na občanskoprávní řízení. Celková způsobená škoda je 10 500 000 korun. Proti rozsudku Městského soudu se odvolal jak obžalovaný, tak státní zástupce.

Čítankový případ zpronevěry

„Rozsudku Městského soudu nemůžeme vůbec nic vytknout, ani co se týče rozsahu dokazování. Jeho práce je zde příkladná, velmi přesvědčivě doložil, proč došel k takovému závěru, k jakému došel,“ sdělila soudkyně Pecová a obě odvolání zamítla. Případy jako je tento podle ní nahlodávají veřejnost v přesvědčení, že při uložení peněz do advokátní úschovy mohou být klidní. „Jde o čítankový případ zpronevěry,“ řekla Pecová. 

Motyčkovi soud zajistil peníze na bankovních účtech a také jeho nemovitosti. Z nich by se aspoň částečně mohli uspokojit poškození. U soudu zaznělo, že dosud byla zajištěná částka na účtech vyčíslena na více než čtyři miliony korun. 

Časopis Týden uvedl, že Motyčka pracoval v renomované advokátní kanceláři Čalfa, Bartošík a partneři. Podle slov asistentky společnosti, která se může chlubit jménem bývalého československého premiéra Mariána Čalfy, u nich působil více než deset let.


Video