Dahlgrena hájí právnické eso. Zřejmě požádá o propuštění na kauci

  10:22aktualizováno  11:31
Kevina Dahlgrena, podezřelého ze čtyř vražd v Brně, obhajuje v Americe právnické eso Theodore Simon. Ten byl například členem týmu, který dosáhl osvobození americké studentky Amandy Knoxové, obviněné za vraždu spolubydlící v Itálii. Simon zvažuje, že požádá o Dahlgrenovo propuštění na kauci.

V tomto domě v Brně-Ivanovicích došlo 22. května 2013 ke čtyřnásobné vraždě. Z ní česká policie obvinila dvacetiletého Američana Kevina Dahlgrena (na snímku). | foto: koláž iDNES.cz

Po středečním prvním slyšení před soudem ve městě Alexandria ve státě Virginia to advokát řekl médiím.

Česká policie Dahlgrena obviňuje z vraždy manželské dvojice a jejích dvou synů v Brně-Ivanovicích. Američan je podezřelý, že své příbuzné, u nichž asi čtrnáct dnů bydlel, minulý týden usmrtil nožem. Těla prý odnesl do garáže, zabalil do textilií a zapálil (více čtěte zde).

Simon novinářům řekl, že o tom, zda požádá o propuštění klienta na kauci, se definitivně rozhodne do příštího čtvrtka, kdy soud v Alexandrii znovu zasedne, píše server guardian.co.uk. On sám prý se spíše přiklání pro propuštění na kauci. Prokurátorka Patricia Haynesová však už během středečního soudního líčení ohlásila, že se proti podobné žádosti postaví. Prohlásila, že i kdyby Simon žádost o propuštění na kauci podal, je "velmi nepravděpodobné", že soud obhájci vyhoví.

Rodiče Dahlgrena těsně před středečním soudním stáním uvedli, že všechna obvinění jsou podle nich "nepochopitelná".

České úřady mají od Dahlgrenova zatčení ve Washingtonu šedesát dní na to, aby americké úřady požádaly o jeho vydání. Americká prokuratura však vyžaduje, aby Dahlgren zůstal ve vazbě až do doby, než česká strana oficiálně požádá o jeho vydání.

Dahlgrena bude hájit právnické eso

Dahlgren na první pohled nemá při případném soudním přelíčení velké šance. Experti na zámořské soudnictví však připomínají, že Dahlgrenův právní zástupce Theodore Simon má v Americe status právnického esa a mimo jiné je i viceprezidentem americké Národní asociace obhájců v trestním právu.

Fotogalerie

Simon se ve světě nejvice proslavil obhajobou Amandy Knoxové, která byla spolu se svým přítelem obviněna za vraždu spolubydlící v Itálii. Simon byl členem velkého právnického týmu, který dosáhl na osvobození Knoxové (více o případu čtěte zde). Na svém kontě má také úspěšné obhajoby několika profesionálních amerických baseballistů nebo propuštění amerického studenta Gregoryho Portera, který byl obviněn z výtržností během nepokojů v Egyptě.

Simon byl mnohokrát oceněn jako nejlepší právník v několika amerických státech. Některé magazíny zaměřené na americký soudní systém ho dokonce titulují jako "superprávníka".

Soud v Česku Dahlgrena zřejmě nemine

Ve stínu Simona zůstává český advokát Richard Spíšek, který byl Dahlgrenovi v Česku přidělen ex offo ještě jako uprchlíkovi. V současnosti do případu téměř nemůže zasahovat. "Je otázkou, zda o mně vůbec ví. Ze spisu momentálně není jasné, kde přesně se nachází, takže je pro mě velmi obtížné ho kontaktovat," uvedl ve středu v rozhovoru pro MF DNES Spíšek.

Spíšek se tak soustředí hlavně na hájení Dahlgrenových zájmů v Česku. Práci však český advokát s největší pravděpodobností přeci jen bude mít. I když americká prokuratura Dahlgrena nevydá, bude v Česku s největší pravděpodobností souzen jako uprchlík.

V úvahu připadá také varianta, že Dahlgren vyjde z celého případu bez trestu. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová připomíná, že Spojené státy u soudu uplatňují zásadu teritoriality. Američané tak mohou být stíháni jen za činy, které spáchali na území USA. Česku by v tomto případě nezbývalo nic jiného, než čekat na možnou Dahlgrenovu cestu do zahraničí. "V tu chvíli bychom konkrétní zemi opět žádali o jeho vydání," doplnila Čechová.

Milý kluk, říkají lidé z Brna o nebezpečném Američanovi

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Unijní soud pozastavil polský zákon o Nejvyšším soudu, porušuje smlouvy EU

Polský premiér Mateusz Morawiecki na summitu EU s asijskými zeměmi v Bruselu...

Polsko musí okamžitě zastavit uplatňování opatření snižujícího věk odchodu do důchodu pro soudce Nejvyššího soudu....

Maďaři poslali před soud prvního bezdomovce, který spal na ulici

Bezdomovci v Budapešti (14.10.2018)

Soud v Maďarsku poprvé potrestal člověka za porušení zákazu spát na ulici v blízkosti kulturních a dalších význačných...

Kdysi prchali z Německa, nyní se kvůli brexitu chtějí Židé vrátit

Demonstrace proti antisemitismu v Berlíně (25. dubna 2018)

Společně s blížícím se brexitem žádá o repatriaci stále více Němců, kteří do Velké Británie přišli původně hledat nový...Najdete na iDNES.cz