Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Adresy tajných agentů jsou na internetu

  1:00aktualizováno  1:00
Klíčové informace o tajné službě BIS jsou veřejně dostupné v katastru nemovitostí, a tím i na internetu. Služba, která má chránit Česko před terorismem a potírat černý obchod se zbraněmi, se tak vystavuje riziku odhalení tajných operací a ohrožuje bezpečnost svých zaměstnanců.

Kdo chce, může si v katastru najít, kde sídlí řada důležitých složek BIS.

MF DNES zjistila, že jde třeba o rekreační chaty, konspirační budovy, školicí střediska, ale dokonce i o služební byty.

Celkem lze dohledat, že BIS vlastní v celé republice 43 nemovitostí a přes sto bytů.
Ředitel BIS Jiří Lang se odmítl vyjádřit k otázce, kdo je za to odpovědný.

Premiér Stanislav Gross, který za BIS odpovídá, tvrdí, že problém bude okamžitě řešit. "Je to vážná záležitost," řekla Grossova mluvčí Věra Dušková.

Mluvčí BIS Jan Šubert poté, co se o případ začala zajímat MF DNES, přiznal, že největším problémem katastru je "odkrytí" služebních bytů. "Služba se s tím snaží něco udělat, ale je to otázka peněz a legislativy," řekl.

Snadné získání takových informací je možné už druhý rok díky novelizacím příslušných zákonů. Za poplatek si lze na katastru zjistit jakékoli informace. Stačí vědět jen dvě věci: jméno a rodné číslo. Pokud jde o firmy nebo instituce, musíte znát IČO. Od tohoto roku je navíc možné zjistit si takové informace přes internet.

Předseda sněmovní komise pro dohled nad činností BIS Jan Klas byl snadnou metodou, jak zjistit údaje o BIS, šokován. "Jsem z toho úplně zděšený. Já jsem žil v domnění, že jak příslušník tajné služby vystupuje skrytě vůči veřejnosti, tak i její objekty jsou utajované. Jinak to přece nemá žádný smysl. Při takovém chování si opravdu můžeme říct: Pojďme to zrušit a postavit tu službu znova," řekl Klas.

Tajná služba není vůbec tajná
Důstojník tajné služby Miroslav P. pracuje na tajných a nebezpečných operacích. Rozkrývá nelegální obchody se zbraněmi. Jako takzvaný operativec působí přímo v terénu - získává informace mezi zločineckými organizacemi nebo v tomto prostředí řídí agenty.

Protože je to riziková práce, používá falešná jména, krycí doklady i auta. Nikdo by se neměl o jeho skutečném poslání dozvědět. Ale kdyby si s tím dal někdo práci a sledoval ho, kam jde domů, jeho příslušnost k BIS lehce zjistí.

MF DNES na jeden z bytů tajné služby zazvonila a vysvětlila, že je to lehce dohledatelný údaj v katastru, žena, která v bytě žije, vykřikla: "To není možné. To je nějaká provokace. Dejte nám pokoj."

Když si dokážou před takový dům plný bytů stoupnout novináři a zjistit, jak žijí elitní důstojníci tajné služby, co asi dělají nadnárodní zločinecké organizace nebo cizí zpravodajské služby? Nejsou náhodou takoví důstojníci české zpravodajské služby lehce zmapovatelní a případně i vydíratelní?

Jména jsou na schránkách
Když člověk požádá katastrální úřad o informace, jaké nemovitosti jsou v celé zemi ve vlastnictví zpravodajské služby, vypadne z počítače těžko uvěřitelný údaj. Mezi třicítkou nemovitostí jsou i dva rozsáhlé bytové komplexy, v nichž tajná služba vlastní přes sto bytů.

V detailním výpisu nemovitosti je uvedeno nejen číslo popisné objektu, ale i číslo bytu, který v daném komplexu BIS vlastní. S výpisem pak stačí vyrazit přímo k budově a podívat se na jména nájemníků. Na schránkách jsou totiž kromě jmen i čísla bytů. Jen v jednom komplexu, který má celkem deset vchodů, napočítala MF DNES šedesát bytů s důstojníky.

Když se o celé věci dověděl Jan Klas, hned zavolal řediteli zpravodajské služby Jiřímu Langovi. "Pan ředitel mi právě řekl, že o problému s rozkrytím bytů už delší dobu vědí a že se s tím snaží něco udělat. Je to prý důsledek toho, že se včas nepohlídala legislativa," řekl Klas.

"Když se ve sněmovně schvalovaly příslušné zákony, které umožnily přístup k informacím z katastru, tak se na rizika spojená s BIS nepamatovalo. A teď už je to podle Langa finanční problém. Prý by to utajení stálo velké peníze. Přiznal, že byli schopni zakrýt jen část svých budov."

Podle Klase jde však o dalekosáhlé selhání. "Až to zveřejníte tak z toho bude mezinárodní ostuda. Budu žádat vládu, aby problém okamžitě řešila," prohlásil Klas.

Kromě jména příslušníka kontrarozvědky se dají přímo v terénu zjistit i další detaily. Stačí obejít blok bytového komplexu a z druhé strany, kde jsou balkony, uvidíte každému tajnému důstojníkovi do obýváku.

"Představuje to velké ohrožení. Jestli tam jsou i lidé z operativy, tak nejsou vůbec krytí. To je na pováženou," řekl bývalý ředitel BIS Stanislav Devátý. I ministr vnitra František Bublan považuje problém s veřejnými byty tajné služby za závažný. "To není vůbec dobře. Služba by si měla vymyslet nějaký systém, aby se to dalo zakrýt," řekl Bublan.

Pražský objekt, kde pracují příslušníci Bezpečnostní informační služby. Že patří objekt právě kontrarozvědce, se dá zjistit na katastru nemovitostí či na internetu. (10. prosince 2004)

Školící středisko BIS v jedné moravské obci. Že objekt patří tajné službě, lze zjistit na katastru nemovitostí nebo na internetu. (10. prosince 2004)

V tomto pražském domě žijí příslušníci Bezpečnostní informační služby. Jejich adresy lze zjistit na katastru nemovitostí. (12. prosince 2004)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz