Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Adresát Havlovy milosti není k zastižení

  17:36aktualizováno  17:36
Most, Praha - Prezident Havel udělil koncem dubna milost řidiči, který jel před sedmi lety v centru Mostu více než sedmdesátikilometrovou rychlostí a srazil dva chodce. Čtyřicetiletý muž a jeho osmiletý syn zemřeli. Tehdy jednatřicetiletý řidič z místa nehody ujel, a když přece jen oznámil věc policii, cestou k výslechu uprchl. Ozval se až další den prostřednictvím advokáta. Rozhodnutí o milosti mu dosud nebylo doručeno. Není totiž známo místo jeho pobytu.

„Nezodpovědné chování, které může mít za následek i smrt několika lidí, je podle prezidenta nejspíš přípustné a nezaslouží si potrestání. Dává tak nepřímo signál k nedodržování silničních předpisů, překračování rychlosti a jejich tolerování. Na své rozhodnutí má právo, ale rozhodně by mělo vyvolat širší diskusi,“ míní policista, který si nepřál uvést své jméno.

Okresní soud v Mostě odsoudil v říjnu 1996 Rostislava Zelenku za ublížení na zdraví s následkem smrti na 16 měsíců do věznice s dohledem, k pětiletému zákazu řízení a k náhradě škody. Muž, jehož vinou zemřeli dva lidé, se odvolal. Proces u krajského soudu v Ústí nad Labem se pak táhl až do roku 1999. Zelenka se k soudu nedostavoval a nebylo možné mu ani doručovat rozhodnutí.

Odvolací soud potvrdil rozhodnutí z Mostu, jen navýšil nárok manželky zemřelého na náhradu škody.

Co píše prezidentská kancelář

Na webových stránkách prezidentské kanceláře se píše, že odsouzený odškodnil pozůstalé nad rámec náhrady škody stanovené soudem. Od roku 2000 zaměstnává podle webu vdovu a dceru mrtvého ve své firmě. "Obě ženy výslovně uvedly, že si nepřejí, aby pan R. Z. nastoupil do výkonu trestu odnětí svobody. Vzhledem závažným zdravotním problémům byl panu R. Z. povolen odklad výkonu trestu,"píše se v přehledu udělených prezidentských milostí.

Letos v dubnu prezident udělil Zelenkovi milost pod podmínkou, že se do dvou let nedopustí úmyslného trestného činu. Řidič, který ve městě ve vysoké rychlosti (experti uvedli možnou nárazovou rychlost až 90 km/h) zmařil dva lidské životy a svým útěkem znemožnil zjistit, zda byl při nehodě pod vlivem alkoholu, nemusí tedy ani do vězení, ani nebude platit rodině obětí odškodné.

„Udělování milosti je výlučné právo prezidenta republiky. Nepřísluší se mi k němu vyjadřovat, ani ho nijak komentovat,“ uvedla Bohumila Huňáčková, soudkyně, která Zelenku v Mostě odsoudila.

Prezident nemusí udělení milosti nijak zdůvodňovat. Omilostněného muže se nám, stejně jako soudu, nepodařilo kontaktovat.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišova vláda chystá podat demisi. Přesto bude dál úřadovat

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ve středu ráno zasedla menšinová vláda hnutí ANO, aby podala demisi. Premiér Andrej Babiš (ANO) na ní chce také probrat...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz