Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Adolf Hitler: konec ničitele národů

  1:00
Jen zřídka zažily dějiny takový obrat: v roce 1941 byl Adolf Hitler nepochybným pánem Evropy a sahal po světové nadvládě. O čtyři roky později z něj zbyla jen ohořelá mrtvola. Až po jeho smrti před šedesáti lety, 30. dubna 1945, vzdali válku i ti nejzuřivější nacističtí fanatici.

Adolf Hitler - profimedia, Corbis - Adolf Hitler | foto: Profimedia.cz

O sebevraždě se prý mluvilo nejvíce.

Po celé střední Evropě umíraly v té době tisíce a desetitisíce lidí denně, ale Hitlerův berlínský bunkr ovládaly koncem dubna 1945 jen úvahy o vlastním konci.

Desítky milionů lidí na frontách, v pochodech smrti a v bombardovaných, hladovějících městech už "vůdce" Německa a "nové Evropy" nezajímaly.

Poslední dubnový den roku 1945 nemohl nikdo uprostřed Berlína doufat v záchranu, ba ani v zázrak. Ještě dva dny předtím Hitler řval: "Očekávámosvobození Berlína. Co dělá Heinriciho armáda? Kde vězí Wenck? Kde je 9. armáda?" Do nich vkládal své poslední, marné naděje.

Zázrak nepřišel, ani na frontě, ani v politice. A tak 29. dubna začaly poslední přípravy na konec, na "soumrak bohů", podbarvovaný duněním sovětských děl. V tento den se Hitler oženil s Evou Braunovou.

Jen pár dní předtím šokoval své okolí, když Braunovou poprvé veřejně políbil na ústa. Bylo to 22. dubna, kdy svým nejbližším přiznal, že válka je prohraná a že jeho vlastní existence už nemá smysl.

Zrádce sebe sama
Sám sobě tak Hitler vystavil vysvědčení zrádce. Ještě v lednu 1945 prohlašoval: "Každý, kdo komukoli jinému řekne, že válka je ztracena, bude považován za zrádce se všemi následky pro něj i pro jeho rodinu." Nakonec svůj vlastní zákaz sám porušil – ale kdo ví, kolik lidí na něj do té chvíle doplatilo životem.

Týž den, kdy mu zaměstnanci říšského kancléřství rozpačitě blahopřáli ke sňatku, došly zprávy o konci italského diktátora Benita Mussoliniho. Spolu s milenkou Clarou Petacciovou byl Mussolini zastřelen a vystaven na náměstí. Tomu se chtěl Hitler vyhnout.

Stále ještě věřil, že vstoupí do dějin nikoli jako nejkrvavější zločinec, nýbrž jako muž, který vzdoroval osudu a byl poražen jen zradou.

To bylo jeho oblíbené téma od léta 1944, kdy se jej část armády pokusila odstranit. "Všechno je zrada. Nebýt těch zrádců (tj. armádních důstojníků – pozn. red.), byli bychom již dávno vyhráli. To je mé ospravedlnění před dějinami," tvrdil ministru hospodářství Albertu Speerovi.

Poslední dny v rozbořeném Berlíně jej v tom jen utvrdily: opustil ho jeho nástupce Hermann Göring a i "věrný Heinrich", jinak vůdce SS Himmler. Všichni byli pro Hitlera slabí, zbabělí, zrádní – nakonec i německý národ, který se ve "vůdcově" jménu dopustil tolika zločinů. Hitler jako by nechtěl pochopit, že s diktátorem jdou i ti "nejvěrnější" jen po určitou mez.

Lež až do konce
Konečné rozhodnutí o konci padlo v poledne 30. dubna: Hitler poslal pro svého sekretáře Martina Bormanna a řekl mu, že nastal čas a že se odpoledne zastřelí. Nic jiného asi dělat nemohl: na konci války to byla už jen lidská troska, "předčasně zestárlý muž s chraplavým hlasem, popelavou kůží a šouravou chůzí, jemuž se třásly ruce a který za sebou vláčel nohy". Tento muž dokázal žádat boj už jen od těch druhých.

Bormann se měl postarat, aby Hitler byl dokonale spálen – tak, aby ho nemohl potkat osud Mussoliniho. Po Bormannovi zbyl ještě čas na oběd a poté na rozloučení s personálem bunkru: Hitler, shrbenější než jindy, podal každému ruku, zamumlal pár slov a pak se bez dalších formalit odebral s Evou Braunovou do svého pokoje. Po půl čtvrté odpoledne byli oba mrtví.

Hitler se ještě naposledy pokusil vystoupit jako "prostý voják", který sdílí osud umírajících mužů v zákopech.

V závěti mluvil o "své vlastní jednotě s nimi až do smrti". Ale lež, s níž procházel životem, jej provázela i na věčnost. Když 24 hodin po jeho smrti zazněly v německém rozhlasu tóny Wagnerových oper, hlasatel prohlásil, že Hitler "dnes odpoledne padl v čele svých vojsk". Na celé té tirádě byl pravdivý jen fakt, že diktátor je mrtev.

Pro žijící měl "vůdce" v závěti jedinou výzvu: dál umírat. Každý z jeho okolí si mohl vzít ampulku jedovatého cyankáli. Ale když skončil Hitler a po něm i jeho mistr propagandy Joseph Goebbels s rodinou, nikomu se nechtělo jít za nimi do "soumraku bohů". Raději přežili – jako každý normální Středoevropan.

Stalin nevěřil smrti „vůdce“, ač měl jeho mrtvolu

Až do své smrti si Hitlerův sluha Heinz Linge pamatoval na chvíle v ruském vězení: svlečený do naha ležel na podlaze, na jeho záda dopadala jedna rána za druhou a německy mluvící tlumočník na něj vytrvale řval: "Hitler je naživu! Hitler je naživu!" To chtěli Rusové slyšet od Lingeho i dalších lidí z Hitlerova okolí, kteří jim koncem války padli do rukou.

Mohlo by se zdát, že vše skončilo ve chvíli, kdy tělo diktátora dohořívalo na dně jámy poo granátu u jeho berlínského bunkru. Ale to byl omyl.

Hitlerova smrt byla jen počátkem – úvodem k jedné z nejbizarnějších operací sovětské špionáže, která záhy po válce začala šířit pověsti o tom, že nacistický předák přežil.

Byl to podivný obrat, protože právě Rusové našli Hitlerovy ostatky. Nalezli je spolu s desítkou dalších mrtvol už 4. května, dva dny po pádu Berlína. Krátce poté, 9. května, sovětští patologové prokázali, že mají v rukou mrtvého diktátora.

Jenže pak vstoupil do hry další diktátor, ještě živý: Josif Stalin. Tak začalo něco, co později dostalo název operace Mýtus. Už 28. května 1945 Stalin tvrdil, že Hitler unikl, a pak to ještě několikrát opakoval.

Jeho podřízení si nedovolili myslet něco jiného. Obrátil i proslulý maršál Georgij Žukov, který původně ohlásil nález Hitlerovy mrtvoly svým západním partnerům.

Na tiskové konferenci v Berlíně Žukov 9. června 1945 prohlásil: "(Hitlerovo) nynější místo pobytu není známo." Po boku mu stál – možná pro jistotu – Andrej Vyšinskij, jeden z architektů vražedných procesů ze 30. let.

V podezření byl celý svět
Španělsko, Argentina, Japonsko, britská okupační zóna – tam všude Stalin Hitlera "posílal". Po válce se pak objevila ještě řada míst, kde Hitlera "viděli" a kde se po něm pátralo. Americká FBI vedla celých jedenáct let po válce vlastní vyšetřování ve věci Hitler a dalších dvacet let byla ochotna prověřovat cizí zprávy o jeho údajném pobytu.

Ve skutečnosti se však mrtvý Hitler "potuloval" jen okolo Berlína. Nejdříve byl pohřben v Rathenowě, pak ve Stendalu. Jeho nejdelší posmrtný "výlet" mířil do nedalekého Magdeburgu. Tam byl v únoru 1946 pohřben ve dvoře jednoho ze sovětských objektů spolu s Evou Braunovou a s dalšími sedmi mrtvolami.

Spekulace dál bujely, ale nad mrtvolou se na příští čtvrtstoletí zavřela země. V dubnu 1970 rozjel tehdejší šéf sovětské KGB Jurij Andropov akci nazvanou Opatření archiv. Ostatky, z nichž podle zprávy KGB zbývala už jen "rosolovitá masa", byly vykopány, rozdrceny, namočeny do benzinu a poté spáleny.

Popel byl smíšen s uhelným prachem a poté vysypán do říčky kousek od Magdeburgu. Z Hitlera tak dodnes přetrvaly jen jeho zuby (hlavní důkaz jeho smrti) a pak úlomek lebky s otvorem po kulce – obojí uchovávané v Moskvě. Když agenti KGB sypali Hitlerův popel do vody, byla operace Mýtus už dávno minulostí – zbyl jen údiv, proč Stalin vůbec něco takového dělal.

Chtěl jen zavést na bludnou cestu cizí rozvědky? Nebo chtěl získat propagandistickou zbraň proti Západu? "Nepokoušel se oklamat jiné, ale snažil se dokázat vlastní falešnou představu nebo aspoň zničit důkazy, které by jí protiřečily," tvrdí dnes Benjamin B. Fischer, historik z amerického Střediska pro výzkum špionáže při CIA.

Možná chtěl sovětský vůdce Hitlera jen přizpůsobit své představě – ale možná se v tom skrýval i náznak, jak by mohl jednat on sám, kdyby prohrál a z jeho "říše" zbyl jen bunkr v hořícím městě.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...