Policie v mexickém Acapulcu ztratila stovky zbraní, celou ji rozpustili

  16:55aktualizováno  16:55
Mexiko zrušilo v pobřežním letovisku Acapulco celý policejní sbor, který čelí podezření z toho, že do něho pronikly zločinecké živly. Vyšetřování odhalilo, že policistům se neznámo kam ztratily stovky zbraní. Podle úřadů nese za ztrátu zodpovědnost bývalý starosta. Kontrolu nad městem převezme armáda.

Policistům v mexickém Acapulcu se ztratilo celkem 347 kusů zbraní, jejichž zmizení prozatím nikdo ze sboru nedokázal vysvětlit. Ministerstvo obrany v pondělí ukázalo prstem na bývalého starostu Evodia Velázqueze Aguirrea, kterému o víkendu vypršelo jeho funkční období a požádalo ho, aby ztrátu objasnil. Podle Velázqueze je ale vládní vyšetřování snahou o jeho očernění.

Fotogalerie

Vláda zásah odůvodnila „podezřením, že policejní síly města byly pravděpodobně infiltrovány zločineckými skupinami“ a „naprostou nečinností městské policie v boji proti vlně zločinnosti“.

Příslušníci námořní pěchoty minulé úterý odebrali členům policejního sboru zbraně, vysílačky a neprůstřelné vesty. Celkem suspendovali sedm set policistů. Na pořádek ve městě bude místo nich v průběhu vyšetřování dohlížet státní policie ve spolupráci s mexickou armádou.

V rámci přijatých opatření soud vydal zatykače na dva vysoké policejní velitele, které podle agentury AP vinní ze zabití.

Ačkoli se Acapulco stalo v šedesátých letech vyhledávanou turistickou destinací, postupně se proměnilo v centrum drogového obchodu s vysokým počtem vražd. Stát se rozhodl zasáhnout poté, co úředníci zaznamenali vysoký nárůst zločinnosti, se kterým zkorumpovaná policie nic nedělala. 

Jen v minulém roce ve městě připadlo 106 vražd na 100 tisíc obyvatel, což z Acapulca dělá jedno z nejnebezpečnějších míst na světě. Například Londýn měl v porovnání s ním mezi zářím 2016 a 2017 bilanci 1,45 vraždy na 100 tisíc obyvatel. Spojené státy v souvislosti s tím v lednu zakázaly americkým státním zaměstnancům, aby cestovali do mexického státu Guerrero, kde Acapulco leží.

Vojáci mají při zatýkání úspěch, ohrožují ale civilisty

Právě Guerrero platí v Mexiku za jeden z nejvíce nebezpečných států, kde denně dochází k násilí nejen mezi drogovými kartely ale také na civilním obyvatelstvu. Zatímco mnohé části Mexika zůstávají relativně bezpečné, národní míra vražd dosáhla v loňském roce své rekordní úrovně.

Kamion se stovkou mrtvol bezcílně putuje mexickým městem, není dost márnic

Městská policie je v Mexiku podle britské BBC obecně považována za nejslabší článek bezpečnostního systému. Policistům chybí náležitý výcvik a kvůli nízkému platu jsou mnohdy ochotni spolupracovat s místními drogovými gangy. Ačkoli státní policie a vojáci převzali kontrolu v mnoha dalších městech, zločin se stále nedaří vymýtit.

Organizace zabývající se lidskými právy nicméně upozorňují, že ačkoli mariňáci a vojáci slaví při zatýkání vysoce postavených obchodníků s drogami úspěch, nemají policejní školení a mohou při svých zásazích ohrozit civilisty.

Úředníci nechali v mexické Guadalajaře kamion plný mrtvol

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Pod tanečníky v americkém klubu se propadla podlaha, zranilo se 30 lidí

Pod tančícím davem se v americkém klubu propadla podlaha. (21.10.2018)

Třicet lidí se v sobotu krátce před půlnocí zranilo v tanečním klubu v americké Jižní Karolíně poté, co se s nimi...

VIDEO: Na severu Tchaj-wanu vykolejil vlak, zemřelo nejméně 18 lidí

Záchranáři vyprošťují zraněné z převržených vagónů na trati v okrese I-lan, kde...

Vykolejení části vlaku na severovýchodě Tchaj-wanu si vyžádalo životy nejméně 18 lidí a dalších 187 jich bylo zraněno....

Kde je tělo Chášukdžího, nevíme, prohlásil saúdský ministr

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží na snímku z roku 2010

Saúdská Arábie neví, jak byl novinář Džamál Chášukdží zabit, ani kde je teď jeho tělo, řekl saúdský ministr zahraničí...Najdete na iDNES.cz