Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Abu Mazen: Premiérem čeho?

  19:11aktualizováno  19:11
V úterý Palestinská Legislativní Rada schválila novou vládu pod vedením premiéra Mahmúda Abbáse, známého pod jménem Abu Mazen. Před hlasováním někteří poslanci kritizovali Abu Mazenův proslov, ve kterém odsuzoval teroristické útoky. Podle jeho slov jsou odsouzeníhodné na základě morálního a naboženského přesvědčení.

Útoky odasoudil také z důvodů strategických, protože atentáty škodí oprávněnému Palestinskému osvobozeneckému úsilí. Pro jeho vládu zvedlo ruku 51 poslanců, proti bylo 18 zákonodárců a 13 se zdrželo.

Několik hodin nato sebevražedný útočník na svém tělě odpálil bombu před vyhledávaným barem v Tel Avivu. Kromě sebe zabil tři lidi a dalších 35 zranil.

K atentátu se přihlásili mučedníci od Al-Aksá (ozbrojená větev hnutí Fatah předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata) a z Brigády Kásam (spojená s palestinským militantním hnutí Hamas, politickou opozicí Fatahu).

Útok se tak stal politickým poselstvim nejen pro Izraelce, ale hlavně pro Abu Mazena. Ten v očích těchto vojenských skupin podlehl tlaku americké, britské a izraelské vlády a zavrhl odboj za neurčitý příslib budoucí samostatnosti.

Zatímco Legislativní Rada debatovala v Ramalláhu, dva Palestinští vůdci byli zavražděni - nebo-li "preventivně eliminováni" - izraelskými speciálními jednotkami na území, které je pod jurisdikcí palestinské vlády. Nidal Mohamed Ouda Salama z Lidové fronty pro osvobození Palestiny, byl zabit střelbou z helikoptéry v uprchlickém taboře v Pásmu Gazy. Zasažen byl i kolemjdoucí muž na oslu. Těžkým zrabněním podlehl v nemocnici. Ve stejný den byl u Betléma zastřelen mistní vůdce Brigád Al-Aksá. Mimosoudní exekuce je přitom podle mezinárodního práva ilegální.

V těchto podmínkách bude pro Abu Mazena velmi těžké získat důvěru palestinského lidu. Politici v Ramalláhu jsou viděni jako odpojení od bídne ekonomické a politické reality. Kdežto lokalní vůdci, které Izrael eliminuje, sdílejí život svých podpůrců a jejich smrt podněcuje Palestince nejen proti Izraelcům ale take proti Ramalláhu. 

Je sice pokrokem, že se dnes používají termíny spojené se státností, jako "vláda", "premiér", nebo "prezident", při označení palestinské politické organizace, ale ve skutečnosti se tyto termíny jeví spíše jako velká mystifikace, skryvajicí realitu izraelské okupace palestinských území.

Abu Mazen má sice formalní funkci premiéra, ale prakticky má prostoru pro pomoc Palestincům jen tolik, kolik mu dovolí izraelská armáda, která ma skutečnou suverenitu nad životy Palestinců.

Po sebevražedném útoku v Tel Avivu se ocitá Abu Mazen pod nátlakem ze strany izraelské vlády, která ho kritizuje za nedostatečné zakročení proti ozbrojeným skupinám. David Baker, mluvčí kanceláře Ariela Šarona, varoval, že nová palestinská vláda musí podniknout "okamžité rozhodné kroky proti teroristům". Abu Mazen manévruje mezi dvěma mlýnskými koly. 

Abu Mazen má však dvě výhody: Spojené Státy, Evropská Unie, OSN a Rusko - spoluautoři nového mírového "cestovního plánu", který navrhuje ustanovení samostatného palestinského státu do konce roku 2005 - sázejí na Abu Mazena. Věří, že jedině on dokáže splnit všechny podmínky plánu. Věří mu natolik, že když se během minulého týdne zdálo, že nepohoda mezi Abu Mazenem a Arafatem skončí jeho odstoupením, Tony Blair zavolal Jásiru Arafatovi, aby vše urovnal. 

Detaily "cestovního plánu" budou uveřejněny ve středu nebo ve čtvrtek. Palestinská strana přijala jeho principy bezpodmínečně, Ariel Šaron ji přijal se 107 námitkami. Pokud autoři tohoto plánu myslí jeho realizaci vážně, musí uvalit na Izrael nejméně tolik natlaku k ukončení okupace jako na Abu Mazena k zadržování ozbrojenců.

Abu Mazen, ač dlouholetý a vážazenýy člen Fatahu, nikdy nechtěl exekutivní funkci v organizaci. V úterý se nepohodlně stal premierém. Má druhou výhodu: může vždy odejít.

Palestinský vůdce Jásir Arafat (vpravo) a designovaný premiér Mahmúd Abbás odcházejí z jednání o nové vládě ve městě Ramalláh. (23. dubna 2003)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Brífink Pirátů před jednáním Sněmovny

Piráti komentují rozhodnutí mandátového a imunitního výboru o vydání A. Babiše...

Sněmovnu čeká v úterý schůze, na které budou poslanci projednávat například novelu zákoníku práce. Nyní mají brífink...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz