Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Absurditám exekucí bude konec, vláda chystá další změny zákonů

  16:40aktualizováno  16:40
Praha se dostala do stejně absurdní situace jako někteří lidé se stokorunovými dluhy. Kvůli pohledávce ve výši 163 tisíc korun městu obstavili nepoměrně dražší majetek včetně památek. I právníci to považují za nepřiměřené. Ministerstvo slibuje změny zákonů, které omezí nekalé praktiky exekutorů.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Pokud by byl vydán exekuční příkaz, tak jsem přesvědčen, že by šlo o nepřiměřený krok exekutora. Směřoval by proti majetku v miliardách ve vztahu k 163 tisícům. To mi přijde, jako každému zdravě uvažujícímu člověku, absurdní," řekl iDNES.cz advokát Jakub Svoboda z kanceláře Arzinger & Partners.

Svoboda nyní zastupuje klienta, kterému kvůli úrokům z prodlení ve výši 65 korun obstavil exekutor účty i dům v hodnotě zhruba čtyř milionů korun.

Advokát Jiří Vlastník z kanceláře Vejmelka & Wünsch poukazuje, že opatření, která se mohou zdát tvrdá, jsou nezbytná proto, aby ochránila toho, komu je dluženo. Pokud totiž dlužník nemůže nakládat s majetkem, věřitel má jistotu, že se dočká zaplacení soudem uznané pohledávky.

"Právní důsledky nařízení exekuce se v konkrétním případě mohou jevit jako nepřiměřené, nicméně jdou k tíži dlužníka, který v soudem stanovené lhůtě nesplnil svou povinnost," upozorňuje Vlastník.

Svoboda s názorem polemizuje: "Je samozřejmě v pořádku, že exekutor blokuje majetek, aby věřitel dosáhl uspokojení. Oprávnění exekutora ale není neomezené. Je povinen obstavovat jen takový majetek, který je přiměřený té pohledávce."

V katastru nemovitostí se údaje o obstavení majetku hlavního města Prahy objevily v pátek odpoledne. V pondělí vyšlo najevo, že důvodem byla pohledávka ve výši 163 306 korun. Magistrát peníze dlužil bytovému družstvu z Prahy 6 kvůli pochybení jedné ze svých úřednic. Dluh ihned uhradil (více čtěte zde).

Město se tak exekuci vyhne. "Magistrát má možnost v patnáctidenní lhůtě zaplatit a pokud to udělá, exekutor je povinen veškeré příkazy zrušit a majetek uvolnit," vysvětlil Svoboda.

Tři změny zákona omezí konfliktní exekuce

Nečasova vláda se proto chystá moc vymahačů v bílých límečcích zkrotit, a to už podruhé. Poprvé ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil prásknul bičem na exekutory v roce 2009. Tehdejší změnou zákona zabránil těm největším zrůdnostem, kdy lidé kvůli stokorunovému dluhu přišli o rodinný dům.

"Dnes už není možné, aby někdo nezaplatil jízdné a přišel o nemovitost. Zavedli jsme do zákona takzvaný princip přiměřenosti, kdy exekutor může zabavovat a prodávat jen majetek odpovídající výši dluhu," říká ministr Pospíšil. "Pokud dnes nastávají excesy, tak já spíše vidím problém v chování exekutorů než v samotném zákoně," dodává.

Přesto nyní ministerstvo přichází s další změnou legislativy. Jde o tři novinky. První se týká výše odměny pro exekutora, které mají klesnout asi o třetinu. Dnes činí u nejdrobnější pohledávky minimálně 6 500 korun plus úroky z prodlení a náklady na advokáta.

Druhá změna se týká situací, kdy se lidé často ani o exekuci nedozvědí. Nově bude muset být dlužník povinně informován o existenci dluhu ještě před tím, než dojde k žalobě. Pokud po této výzvě závazek okamžitě zaplatí, bude to mít ještě bez vysokých poplatků (více o možnosti krátit poplatky čtěte tady).

Třetí vylepšení zákona se týká podvodů při dražbách. Dnes totiž někteří exekutoři úmyslně prodávají zabavený majetek ve zmanipulovaných soutěžích. Schválně pod cenou, nevýhodně pro dlužníka, zato výhodně pro nastrčené volavky. Vládní návrh chce zavést povinnost takzvaného "předražku". Jde o to, že po dražbě bude muset být její výsledek i s cenou zveřejněn na internetu. A kdokoliv, kdo v této dvoutýdenní lhůtě nabídne vyšší cenu, majetek může ještě získat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz