Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Absolventka Harvardu: Musíte být výjimeční a zaujmout

  16:41aktualizováno  16:41
Studium v USA je zážitek na celý život. "Poznala jsem řadu výjimečných osobností. Dnes jsou roztroušení po celém světě - v Argentině, Indii, Jižní Koreji, Lucembursku. Pořád o sobě víme a udržujeme kontakt - jsou to přátelé na celý život," říká advokátka Jana Hrstková, absolventka Harvardovy univerzity.
Na Harvardu získáte přátele na celý život, říká absolventka, právnička Jana Hrstková.

Na Harvardu získáte přátele na celý život, říká absolventka, právnička Jana Hrstková. | foto: Vojtěch Vlk

Kdy jste na Harvardu studovala a jaký obor?
Na Harvardu jsem studovala v letech 1995-1996. Absolvovala jsem program Master of Laws (magisterské studium práva) na Harvard Law School. Hlásila jsem se po absolvování pětiletého magisterského studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, které jsem úspěšně dokončila s červeným diplomem v roce 1994. A hned napoprvé jsem měla štěstí a byla jsem přijata.

Jak probíhaly přijímací pohovory, jaké jste dělala zkoušky?
Na studijní program Master of Laws neprobíhají přijímací pohovory. Každý, kdo má zájem o přijetí na Harvard Law School, musí poslat písemnou přihlášku spolu s dalšími požadovanými dokumenty. Jednou z důležitých součástí přihlášky je tzv. Personal statement, tzn. osobní dopis uchazeče. V něm má uchazeč příležitost napsat o sobě, o důvodech, které jej vedou k zájmu studovat v USA, jak tyto zkušenosti chce dále zúročit ve svém profesionálním životě, jaké jsou jeho největší dosavadní úspěchy, např. publikace, pracovní úspěchy.

To vše samozřejmě v perfektní angličtině, protože zde se prezentuje před výběrovou komisí, která čte v rámci výběrového řízení na tisíce přihlášek z celého světa a srovnává jednotlivé uchazeče mezi sebou. Do programu Master of Laws se přijímá jen asi 165 studentů ročně. A proto je konkurence opravdu velká. Uchazeč by si měl dobře promyslet tuto část přihlášky, protože zde musí něčím zaujmout, být něčím výjimečný. Musí se zkrátka dobře prezentovat - prodat se! Nedílnou součástí přihlášky jsou nejméně dvě doporučení.

Autory doporučení jsou obyčejně profesoři, kteří uchazeče vyučovali na vysoké škole a mohou se vyslovit k jeho schopnostem a dovednostem. Takovým profesorem může být například vedoucí diplomové práce, ale mohou to být samozřejmě i jiné osoby, které uchazeče dobře znají a mohou jej doporučit ke studiu - třeba i nadřízený v zaměstnání. Doporučení jsou důležitá a v hodnotícím procesu mají velkou váhu.

Jak se prověřuje znalost jazyka?
K přihlášce je potřebné přiložit potvrzení o složení zkoušky z angličtiny - TOEFL. Na Harvard Law School v současné době požadují dosažení alespoň 600 bodů, pokud je zkouška skládána na testech v papírové podobě, nebo 250 bodů, pokud se uchazeč rozhodne o test prostřednictvím počítače.

Požadavky se samozřejmě mohou různit a vždy je třeba pečlivě ověřit, co která konkrétní vysoká škola požaduje. Hlavně je důležité nepodcenit časovou náročnost přijímacího řízení. Pokud přihláška dorazí byť i s jednodenním zpožděním, není do přijímacího procesu zahrnuta a uchazeč to musí zkusit znovu za rok. A znovu absolvovat celý proces. Letošní uzávěrka pro přihlášky do programu Master of Laws na Harvard Law School na rok 2007 je 1. 12. 2006!

Velkou výhodu mají v současné době uchazeči v tom, že valná většina informací, a to včetně formulářů, je přístupná online na webové stránce Harvardu -www.harvard.edu.

Jaké je studium na nejprestižnější světové škole?
Skvělé. Máte na výběr z více než 360 předmětů. Mezi nimi jsou i takové, které u nás stále nejsou běžnou součástí nabídky, přestože jsou pro praktický život velmi užitečné - např. program Negotiation, který patří mezi špičkové v USA. Sbor vynikajících přednášejících, kteří jsou předními odborníky uznávanými nejen v USA, ale i v rámci mezinárodní komunity.

Snadný a neformální přístup k profesorům, kteří mají o studenty zájem. Přístup k fantastické knihovně, která je otevřena od 8.00 ráno do 2.00 v noci. Možná stojí za to zmínit, že na rozdíl od České republiky jsou všechny zkoušky písemné a anonymní. Při hodnocení zkoušek profesor neví, kdo test psal, a on tak o známce rozhoduje zcela nezávisle a objektivně.

Co vám při studiu připadalo nejtěžší?
Přestože jsem už před příjezdem do USA velmi slušně hovořila anglicky, zpočátku jsem určitě musela nastudovat mnoho speciálních odborných termínů, abych vůbec správně porozuměla přednášejícím.

Potom - zvyknout si na jiný způsob výuky. Studenti už před přednáškou musí mít načteny stovky stránek odborného textu. Na vlastní přednášce se od studentů požaduje aktivní zapojení do diskuse. Někteří profesoři stále aplikují tzv. Sokratovu metodu - kdy student odpovídá na položenou otázku a tato odpověď musí být opřena o argumentaci. Kdokoliv z účastníků přednášky může nesouhlasit a přednést ostatním svůj vlastní názor.

Co je podle vás nejdůležitější pro zvládnutí studia na prestižní škole v USA?
V každém případě výborná znalost angličtiny a správný výběr školy. V USA je opravdu nepřeberné množství možností a je potřeba si správně vybrat. Zejména s ohledem na budoucí profesní plány a zaměření. Některé školy mají skvělou pověst např. v mezinárodním právu, jiné se specializují spíše na finance.

Potom je také důležité si vybrat ty správné předměty a profesory. Opravdu se vyplatí investovat čas a zajímat se o reputaci jednotlivých přednášejících mezi studenty. Každý rok studenti hodnotí své profesory a vydávají pro nováčky publikaci, díky které se mohou při výběru předmětů snáze rozhodnout.

Co byste poradila svým následovníkům. Kde mají shánět informace, jak se připravovat?
V dnešní době má většina universit dobré webové stránky, na kterých se dá většina informací bez problému získat. Určitě bych doporučila jet se do USA podívat, pokud to je pro uchazeče jen trochu možné. Vidět univerzitu a univerzitní kampus na vlastní oči je asi to nejlepší, co mohou udělat při svém rozhodování. Také je dobré se obrátit na Čechy, kteří již v USA studovali, a zeptat se jich na zkušenosti a praktické rady.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...Najdete na iDNES.cz