Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Absolventi se musejí přenést přes hubené začátky

  7:38aktualizováno  7:38
Pro čerstvé majitele maturitních vysvědčení nebo výučních listů je to často těžká volba. Chtěli by pracovat, ale bez praxe je firmy nechtějí. A když ano, tak za velmi nízký plat. Pomoci by mohly projekty spolufinancované EU. Po půl roce odříkání se absolventům otevře cesta k vysněnému povolání.
Kdo se přenese přes půlroční hubený výdělek, má šanci na lepší budoucnost.

Kdo se přenese přes půlroční hubený výdělek, má šanci na lepší budoucnost. | foto: Profimedia.cz

O práci soudní zapisovatelky na Krajském soudu v Hradci Králové by si absolventka obchodní akademie dvacetiletá Radka Hokovská mohla nechat jen zdát.

Úřad práce a pracovní agentura Epis jí však zprostředkovali stáž u Krajského soudu. Po půl roce jí instituce nabídla smlouvu.

Podobným způsobem se propracovávají k zaměstnání desítky mladých lidí z východních Čech, v začátcích ale musejí ukázat pracovitost i překonat těžkosti hubeného platu, který činí pouhé dva a půl tisíce korun měsíčně.

"Z pětadvaceti lidí z okresu Hradec Králové už tímto způsobem získalo místo třináct. Podobný projekt Bez praxe do praxe rozjíždíme za podpory Evropského sociálního fondu i v ostatních okresech Královéhradeckého kraje. Možnost proniknout do firmy, která by o lidi bez zkušeností jinak neměla zájem, má 77 absolventů," říká Jan Bartoš, jednatel společnosti Epis, která stáže zprostředkovává.

Stáže si chválí i firmy
V Pardubickém kraji společnost Epis zatím stáže nepořádá, zprostředkovává je ale přímo tamní úřad práce. "Ročně se jich účastní deset až dvanáct absolventů, kteří mají možnost pracovat na magistrátu města nebo třeba i u nás na úřadu práce. Máme s nimi velmi dobré zkušenosti, až osmdesát procent z nich pak v instituci zakotví natrvalo nebo si bez problémů najde práci jinde," říká ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Zaměstnání a proškolování mladých, kteří ukončí školu, si pochvalují i instituce a firmy, které praxi poskytují. "Měli jsme možnost si budoucího zaměstnance během půl roku pořádně oťukat. Byl to laciný a dobrý způsob jak si ho vyzkoušet," říká spolumajitel firmy Indigo group Jiří Zeman z Rychnova nad Kněžnou.

Pětadvacetiletý František Slanina se ve firmě jako servisní technik, který opravuje počítače, osvědčil. "Působil jako plachý člověk, kterému nejvíc vyhovuje, když je zavřený v kůlně a něco kutí. Zjistili jsme ale, že se dokáže i velmi dobře prosadit. Nakonec vyrážel mezi klienty i na vlastní pěst," pochvaluje si Zeman.

Kromě potřebných praktických zkušeností, které absolventům po opuštění školy zoufale chybí, si v rekvalifikačním kurzu studenti doplňují i vzdělání teoretické.

"Měli jsme vždy týden teorie a tři týdny praxe. Předměty jako třeba Bezpečnost při práci mi daly hodně málo. Teoretickou část bych nahradil prací," hodnotí František Slanina.

To ale podle Jana Bartoše není ideální. "Zaměstnavatelé mají s absolventy mnohdy hodně práce, neustále na ně musí dohlížet, a tak je i pro ně dobré, když si od nich na chvíli odpočinou. Navíc k praxi jsou teoretické základy nutné," míní.

Půl roku mají absolventi také pořádně hluboko do kapsy. Měsíčně musejí vyjít totiž jen přibližně s dvěma a půl tisíci korunami. "Přežít se dalo. S pomocí rodičů," přiznává absolvent Ambrož Homola. Snaha se jim ale vyplatila.

"Naštěstí bydlím u rodičů, kteří mě podrželi. Doufám, že jim budu moci vše oplatit. Najít tímto způsobem zaměstnání bylo ale lepší než pasivně sedět a čekat, až mi dojdou zamítavé odpovědi z personálních oddělení různých firem," říká Kamila Krsková, která dostala místo u společnosti Tiscali.

Stáže si pochvalují i úřady práce. "Ačkoli tímto způsobem nezískali práci všichni, kdo se programu v minulosti účastnili, ani jeden z nich se do evidence úřadu práce nevrátil. Získali certifikát o praxi. Hledání místa je pro ně už jednodušší," říká Mária Paclíková z hradeckého úřadu práce.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Náměstek Dolínek promluví v Rozstřelu o následcích pádu trojské lávky

Petr Dolínek o budoucnosti lávky v pražské Troji

Na pražském Císařském ostrově pokračuje odklízení trosek pěší lávky, která se zřítila začátkem prosince. Zranili se...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...Najdete na iDNES.cz