Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Abbás v Praze vzýval Alláha, Klaus vyvažoval postoj k Palestincům

  12:19aktualizováno  16:32
Václav Klaus přijal na Hradě prezidenta palestinské národní správy Mahmúda Abbáse. Z prvního setkání před několika týdny kvůli nabitému programu Abbáse sešlo, palestinský předák pozvánku Klause využil až napodruhé. Závěry ze schůzky se nesly v duchu obecných frází.

"Česká republika zastává v této situaci vyvážený postoj a chce svými možnostmi přispět k mírovému procesu," řekl Klaus na tiskovém brífinku po soukromém jednání obou prezidentů. Česko chce prý pomáhat na Blízkém východě jak ze své vlastní pozice, tak z dočasné pozice země předsedající Unii.

Klaus se už před časem "mračil" na vyjádření některých českých politiků, podle kterých byla vojenská operace Lité olovo vůči pásmu Gazy oprávněným krokem Izraele, který se brání ostřelování teroristickou organizací Hamas.

Podle Klause není situace černobílá, proto i dnes trval na tom, že není jiné cesty než vyjednávání. "Extremismus na jakékoli straně je nebezpečný," zdůraznil Klaus.

Abbás podle Klause ocenil působení České republiky v Palestině. Česká vláda například v pátek schválila finanční pomoc Gaze ve výši deseti milionů. - o pomoci čtěte zde

"Ve jménu Alláha milosrdného a slitovného," začal svoji řeč palestinský prezident. Zdůraznil, že si váží české pomoci a těší se z toho, že je česká politika vyvážená. "Se smutkem chci ale připomenout útoky na Gazu, které trvaly dvaadvacet dnů," řekl Abbás, aniž by uznal, že vojenské akci předcházely měsíce útoků ze strany Palestinců.

Českému protějšku chce pozvání oplatit. V čase, který se bude Václavu Klausovi hodit, jej zve na návštěvu palestinských území.

Vlček představil svůj mírový plán

Abbáse čeká v Česku politické kolečko. Odpoledne s ním pohovořil předseda Sněmovny Miloslav Vlček, po něm předseda Senátu Přemysl Sobotka. Na Staroměstské radnici jej přijme i pražský primátor Pavel Bém.

Vlček se s Abbásem setkal během půl hodiny. Podle tiskové zprávy, kterou vydal, se oba politici shodli na tom, že násilí v oblasti by měl předcházet politický dialog všech zainteresovaných stran.

Vlček při setkání s Abbásem mimo jiné zmínil svou snahu o zmírnění napětí v oblasti prostřednictvím tzv. parlamentní diplomacie. Palestinskému předákovi představil své desetibodové memorandum, které chce předložit na konferenci předsedů evropských parlamentů 27. února v Paříži.

Někteří poslanci se ale od prohlášení distancují, zdá se jim příliš propalestinské a teroristickou organizaci Hamás podle nich bere za partnera při vyjednávání. - čtěte Vlček sepsal mírový plán, poslanci se od něj distancují

Podle Vlčkových slov Mahmúd Abbás parlamentní diplomacii vítá - poslanci prý svými neformálními vztahy mohou dosáhnout velmi cenných výsledků.

"Cílem všech diplomatických vyjednávání musí být obnovení mírového procesu, jenž povede k demokratické, nezávislé a životaschopné Palestině, která bude žít v míru vedle Izraele zabezpečeného v jeho hranicích z roku 1967," shrnul své stanovisko Miloslav Vlček.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Najdete na iDNES.cz