Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

... a přišla voda

  0:01aktualizováno  0:01
Jdete povánoční ulicí pražského Karlína, Zálezlic, Metel. Na botách vám ulpívá zvláštní mazlavé bláto. Leží tu stále jako všudypřítomné memento katastrofálních záplav. Smutný rok, kdy voda byla pánem, za pár hodin skončí. Následky jeho největší události, povodní, však zůstávají. A nejen na těch umazaných botách.

Člověk až do počátku srpna žil v blahé iluzi, že zlé události se týkají těch druhých, tam někde v cizině, daleko za mořem. Nehladoví, neválčí, má střechu nad hlavou, jezdí na dovolené, spílá politikům a frontám v supermarketu. Za maličký úsek času se mnohým z nás převrátil svět vzhůru nohama. Jedni ztratili domov, druzí jen bohorovný pocit naprostého bezpečí.

Povodně nás načas spojily. Zjistili jsme, že se valící hrůze, ani se všemi technickými vymoženostmi, jen tak neubráníme.

Jaký to byl zlom! Zkraje srpna jsme vášnivě prožívali první dny Špidlovy vlády a debaty o uvedení Ženy za pultem. Za pár dní zaplavila voda třetinu země. Celé oblasti rázem vypadaly, jako by se z nich život kamsi odstěhoval.

Maně si člověk vzpomněl na Murphyho zákon, který visí po vlastech českých coby reklama jakési pojišťovny: Může-li se něco pokazit, pokazí se to. Stoletá voda měla přijít za sto let, tisíciletá za tisíc. Přišla letos.

Metro mělo vydržet nával vod z rozbombardované vltavské kaskády, a nevydrželo povodně. Chemička Spolana měla být bezpečná pro své okolí, a nebyla. Vláda se v kritických chvílích měla semknout, a málem se rozpadla.

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká jedno přísloví. Uvědomili jsme si, k čemu je nám stát. Při povodních by bez něj bylo hůř. Stát tvoří také úsilí jeho občanů: letos mělo podobu vlny nehrané solidarity, naplňovaných pytlů s pískem, pomoci při vyklízení ruin, nabídnutého přístřeší.

Viděli jsme ženy se sbíječkami na žebříku, kterak "sundavají" zmáčenou omítku činžáků. Četli jsme, jak pětičlenná rodina zasedla k štědrovečerní večeři ve vypůjčeném bytě - majitel jim ho poskytl, aby nemusela s dětmi do azylového přístřeší.

Srpnové heroické chvíle se postupně měnily a mění v úctyhodnou, trpělivou houževnatost. Kéž jim, kéž nám vydrží i do dalšího roku. Potřebujeme ji. Protože "může-li se něco pokazit..."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz