Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aзбука? Xватит! Karlovy Vary plánují ochránit češtinu vyhláškou

  8:36aktualizováno  8:36
Velký, azbukou psaný nápis Gastronom na vývěsním štítu v centru Karlových Varů informuje kolemjdoucí, že si mohou v krámu koupit lahůdky. Český nápis na štítu není.

Ruské nápisy na obchodech v Karlových Varech | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ten, kdo nezná azbuku, nejspíše nápis vnímá jako podivné slovo "ractpohom". Zorientovat se pomůže nápis na výloze: Delikatesy. Vedení města už nad takovými případy došla trpělivost. Chce vydat vyhlášku, která by jasně řekla, že české nápisy na obchodech být musí. A že musí mít přednost před těmi cizojazyčnými.

"Požádal jsem právníky na magistrátu, aby mi zjistili, jestli lze obecně závaznou vyhláškou upřednostnit češtinu," řekl MF DNES primátor Karlových Varů Werner Hauptmann. Obrátí se i na právníky mimo magistrát.

Právníci si zatím nejsou jisti, zda by takovou městskou vyhlášku nezrušilo ministerstvo vnitra. Hledají proto zákony, o které by ji mohli opřít. "Chci, aby zkusili vše ještě jednou projít a pokusili se najít nějakou cestičku," říká primátor Hauptmann.

Vyhlášku chce mít primátor co nejdříve. Upřednostnění českých názvů před cizími karlovarští zapracovali i do novely lázeňského statutu, který předložili ke schválení české vládě. "Schválený statut ale dostaneme třeba až za rok," uvedl Hauptmann.

Ruští podnikatelé mění tvář Varů

Staví luxusní byty, sruby i celé vesnice

Z výlučně ruských nápisů na vývěsních štítech a výlohách nejsou někdy moudří ani karlovarští "domorodci". Například informace o slevě na výloze obchodního centra Zlatá koruna je jen v azbuce. Přes nedalekou výlohu obchůdku s oděvy a kabelkami se zase táhne reklama, že ekonomickou krizi porazíme nízkými cenami. Kdo z kolemjdoucích nevládne azbukou, také nemá šanci zjistit, o co jde.

Šéf západočeské Obchodní inspekce Milan Javorský říká, že jeho úřad v podobných případech nemůže majitelům provozoven nic nařídit. Když už by podle něj chtěla městská vyhláška něco upravit, tak by musela znít ve smyslu, že český nápis musí být první. Není si však jistý, jestli to je možné. Vnímá to jako zásah do podnikání.

Vadí vám cizojazyčné nápisy v ulicích českých měst?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. prosince 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 27660
NE 8571


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh komplikuje dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

Na ministerstvo průmyslu vylezli aktivisté Greenpeace. Resort přejmenovali

Akce Greenpeace proti ministru průmyslu a obchodu (16. ledna 2018).

Na balkón budovy ministerstva průmyslu a obchodu v Praze v úterý odpoledne vylezli dva aktivisté ekologické organizace...

Najdete na iDNES.cz