Pohled na Děčín dnes a před víc než sto lety.

Pohled na Děčín dnes a před víc než sto lety. | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Historický řetězový most v Děčíně

  • 118
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i Slezsku.

I přes chybějící nápovědu typické labské údolí na severu Čech řada tipujících poznala. „Je to Děčín, jak jinak,“ uvedl jednoznačně jeden ze čtenářů v diskusi pod článkem. Fotografie zachycená Arthurem Bellmannem kolem roku 1900 ostatně příliš prostoru k mylné tipovačce nedávala.

Na fotografii zachycený řetězový most císařovny Alžběty z let 1853 až 1856, největší svého druhu u nás, byl technickou chloubou. Až roku 1933 byl vyměněn za obloukový ocelový most vyrobený Škodovými závody v Plzni. Dostal jméno po děčínském rodákovi Dr. Miroslavu Tyršovi, spoluzakladateli Sokola (více o mostě zde).

Fotografii vydal Karel Bellmann, majitel nakladatelství a nejstarší a významné polygrafické firmy u nás. Ta se zabývala mimo jiných aktivit i fotografováním. Jeho příjmení se skví na mnoha snímcích i poté, kdy firmu roku 1893 převzal jeho syn Arthur, který na rozdíl od otce prokazatelně fotografoval.

Portál iDNES.cz spustil od ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuze psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.


Další z rubriky Sto pohledů