Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chemie mezi námi funguje, řekl Hollande o Merkelové při výročí spolupráce

  16:58aktualizováno  16:58
Německo a Francie chtějí dál posilovat vzájemnou spolupráci. Chystají se například představit společné návrhy na prohloubení hospodářské a měnové unie. Oznámili to německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande u příležitosti berlínských oslav 50. výročí podpisu Elysejské smlouvy, která položila základy pro úzkou spolupráci mezi oběma zeměmi.

Francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová při berlínském setkání k příležitosti 50. výročí podpisu Elysejské smlouvy. Oba politici si podle Hollanda dobře rozumí. | foto: AP

"Jsme si vědomi naší obrovské odpovědnosti za zlepšení situace v Evropě, za překonání krize eura a za to, aby byl umožněn hospodářský růst," prohlásila na společné tiskové konferenci Angela Merkelová.

"Proto chceme do května představit společné návrhy pro červnový summit Evropské unie, v nichž půjde o stabilizaci a prohloubení hospodářské a měnové unie. Jde nám o užší hospodářsko-politickou spolupráci s cílem zajistit sociální jistotu, zaměstnanost, růst, finanční stabilitu a konkurenceschopnost," uvedla kancléřka.

Hollande vyzdvihl pokrok, kterého dosáhla EU a eurozóna v boji proti krizi a který by podle něj bez spolupráce Berlína a Paříže nebyl možný.

Chemie nám funguje, říká Hollande o vztahu s Merkelovou

Socialistický francouzský prezident také popřel, že by si s křesťanskodemokratickou kancléřkou nerozuměl. "Chemie mezi námi funguje," prohlásil za přikyvování Merkelové Hollande, který si s německou političkou začal dokonce tykat, jak si povšimla německá média.

Setkání obou státníků bylo součástí oslav 50. výročí Elysejské smlouvy, kterou 22. ledna 1963 podepsali někdejší spolkový kancléř Konrad Adenauer a tehdejší francouzský prezident Charles de Gaulle a která formálně zahájila úzkou spolupráci mezi Paříží a Berlínem.

Fotogalerie

Předcházel jí proces usmíření mezi oběma do té doby rivalskými státy, které jsou nyní označovány za motor evropské integrace.

Za ten považuje obě země i Hollande, jak uvedl na odpoledním společném zasedání německého Spolkového sněmu a francouzského Národního shromáždění, dolních komor národních parlamentů, na němž spolu s Merkelovou vystoupil jako hlavní řečník. "Jako motor musíme dbát o to, aby se připojily i další evropské země.

"Zároveň jsme ti, kteří musí ukázat směr, kterým ta cesta povede," prohlásil na půdě historického Říšského sněmu francouzský prezident, kterého s vojenskými poctami přijal také německý protějšek Joachim Gauck.

Podle Merkelové se Elysejská smlouva zasloužila o trvalé smíření obou národů a vytvoření hlubokého přátelství mezi Francouzi a Němci. Ve svém projevu je vyzvala, aby si nadále uchovávali zvědavost a zájem o dění v sousední zemi. "Protože ten, kdo není zvědavý, tomu není možné ani smlouvou poručit, aby se zajímal o druhé," konstatovala kancléřka.

Do Berlína na oslavy kromě Hollandea přijela téměř celá pařížská vláda a také obě komory francouzského parlamentu. Jejich vrcholem bude společné zasedání německého Spolkového sněmu a francouzského Národního shromáždění, dolních komor zastupitelských sborů, na němž jako hlavní řečníci promluví znovu Merkelová a Hollande.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...Najdete na iDNES.cz