Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

30 otázek čtenářů na radar pro Tomáše Klvaňu

  12:08aktualizováno  12:08
Veřejná debata o radaru v redakci MF DNES. Čtenáři posílali otázky vládnímu zmocněnci Tomáši Klvaňovi, panu Radarovi. A tady je třicítka odpovědí.

Nehrajeme si na koňské handlíře, říká Tomáš Klvaňa (1. září 2007) | foto: Michal SváčekMF DNES

1. Nemyslíte, že když povolíme radar, dáváme najevo, že jsme opět v područí, tentokrát pro změnu USA?

Rozumím obavám mnoha lidí z cizích uniforem. Chápu ten nepříjemný pocit. Je to něco úplně jiného, než jsme v nedávné minulosti zažili.

V Evropě jsou desítky tisíc amerických vojáků. V Brdech by jich bylo do dvou stovek. Myslíte, že Itálie, Německo, Velká Británie, Turecko a další státy jsou "v područí USA“? Spojence by pozval český parlament, ne "99 pragováků“.

popisek Radar v Brdech
Spatří míček na 4700 km

2. Jak můžete tvrdit, že radar odpovídá hygienickým normám. Elektromagnetický impulz, který vyšle radar, aby překonal vzdálenost několika tisíc kilometrů, bude muset být na začátku obrovský a o tom, že odpovídá hygienickým normám, se může hovořit až po uražení stovek kilometrů. Ale co těch prvních pár minut, kdy několikanásobně normu překročí? Barbora Soukupová

Radar je konstruován tak, že je vyloučeno, aby člověk přišel s jeho hlavním svazkem, namířeným vysoko vzhůru, do styku. Boční vyzařování je pak v porovnání s hlavním svazkem asi desetitisíckrát menší a proti němu nás ochrání bezpečnostní zóna kolem.

Představte si mikrovlnku - její záření také může škodit. Dvě stě dvacet voltů elektřiny ve vašem bytě vás může zabít. Jde o to mikrovlnku, radar i elektřinu konstrukčně zajistit tak, abyste s jejich škodlivým vlivem nemohla vůbec přijít do styku.

3. Domnívám se, že nepůjde o radar pasivní, jako je na Marshallových ostrovech, který je taková testovací hračka dvakrát menší, než jaká má stát u nás. U nás půjde o radar aktivní a hlavním cílem stavby podle mě není Írán, ale snaha USA kontrolovat ruský Kaliningrad, ve kterém se nachází velká vojenská základna. Co vy na to? Barbora Soukupová

Jednalo by se o stejný radar, jen u nás by byl upraven softwarově a vybaven menším počtem aktivních článků. Byl by tedy naopak slabší. Měl by menší dosah - takový, aby byl schopen sledovat raketu vystřelenou z rizikové oblasti Blízkého východu.

Proti raketě vystřelené na Evropu nebo USA ze západního okraje Ruska by systém nefungoval. Protiraketa z Polska by v případě Evropy neměla čas reagovat a v případě útoku na USA by protiraketě z Polska ruská raketa jednoduše uletěla.

Ať už se nám to líbí, nebo ne, systém prostě proti Rusku zaměřený není. Toto není sledovací radar, ale takzvaný rozlišovací. Co se děje v Kaliningradu a jinde ve světě, je denně sledováno kamerami na družicích, k tomu žádný radar nepotřebujete.

4. Jak to bude s prohřešky amerických vojáků? Michal

Já vám na to teď opravdu neumím odpovědět, bude to součástí politických negociací. Nebudeme zveřejňovat vlastní pozici, abychom se nepřipravili o moment překvapení.

5. Nebudou nás po nainstalování radaru ohrožovat teroristé? Jan Bíma

Hovořím se starosty, zastupiteli a hodně také s lidmi, kteří mě pozvou k sobě domů a chtějí vědět víc než jen útržkovité a často zkreslené informace z médií. Snažím se hlavně naslouchat a toto je snad nejčastější starost. Vždy říkám následující: Jsme v NATO.

Z Prahy vysílá Rádio Svobodná Evropa do muslimských diktatur. Máme přátelské vztahy s Izraelem a vojáky v Afghánistánu a Iráku. Pro islamistické fanatiky jsme dávno součástí dekadentního Západu.

Žijeme v nebezpečném světě, což si sice většina z nás nechce připustit, ale je to tak a riziko útoku už dnes nelze vyloučit. Jestli bude, nebo nebude v Brdech radar, na pohled teroristů na nás nebude mít vliv.

A ještě něco: posíláme dvacetileté chlapce a dívky v uniformách do mírových misí na nejnebezpečnější místa zeměkoule, aby tam riskovali život za naše hodnoty. O nich se moc nepíše, i když pro nás dělají mnohem víc než hokejisté v NHL a fotbalisté v Premier League. A teď bychom odmítli dát si sem malou část obranného systému jen proto, že bychom se mohli stát terčem útoku u nás doma? Jak bychom se pak těm mladým vojákům v českých uniformách mohli podívat do očí?

6. Proč vláda na jednu stranu říká, že "jen“ vyjednává to nejlepší pro své občany a zvažuje pro a proti, a současně je horlivým zastáncem tohoto pofiderního projektu, který bezesporu snižuje bezpečnost země? Štepán Koráb

Radar bychom tu měli proto, že jsme přesvědčeni, že protiraketová obrana evropského kontinentu naopak zvýší naši bezpečnost. Jde o to, jestli se na ní budeme, nebo nebudeme podílet.

Vláda Mirka Topolánka je první českou vládou, která se za nic neschovává a snaží se hrát tak otevřeně, jak to v této citlivé bezpečnostní věci jen jde. Říká jasně, že projekt v obecné rovině dává smysl, a dojde-li k vyjednání dobrých smluv a jejich ratifikaci, chceme se na něm podílet.

Není to bezpodmínečné ano, ale nehrajeme si na koňského handlíře, který mlží a má vždy něco schované v rukávu.

Opravdu věříte tomu, že radar je prevencí ve válce s terorismem? Vždyť terorismus je o gerile, nikoliv o raketách. Nejde tedy jednoznačně o manipulaci a jiný skrytý důvod typu Američané potřebují vymezovat teritorium a sledovat Rusko? Štěpán Koráb

Bohužel nelze vyloučit, že za deset, dvacet či třicet let mohou mít teroristé balistické technologie k dispozici. Mluvíme o velmi rizikové oblasti. Pokud nám můžete zaručit, že nějaká soldateska nebude schopna třeba jen na chvíli obsadit základnu s raketami a jadernými hlavicemi, nebudeme muset do této obrany jít. Obávám se ale, že to zaručit nemůžete…

8. Co se stane, když nad základnou přeletí nevědomky třeba ultralight? Nebo helikoptéra záchranářů? Jitka Mayerová

Bude tam bezletová zóna a potřeby rychlé záchranné akce budeme řešit smluvně. Ale pro představu: radar funguje tak, že je normálně vypnut a zapíná se jen na testování na několik hodin a přitom svazek vysílá jen několik minut.

Radar se v případě potřeby spouští signálem ze satelitu, který první zaregistruje vystřelenou raketu. Kdyby náhodou - což se prakticky nemůže stát - do několikakilometrové bezletové zóny zabloudil třeba rogalista, aby ho to ohrozilo na zdraví, musel by si signál radaru nejen "najít“, ale udržet se v něm po dobu několika minut. To je nemožné, protože "paprsek“ je takzvaně elektronicky rozmítaný.

To znamená, jak hezky říká hygienik pan dr. Peter Bednarčík, že paprsek se tam šmrdolí ze strany na stranu obrovskou rychlostí a ten náš rogalista by se musel po dobu pár minut fixovat na ten paprsek, obrovskou rychlostí kmitat s ním ze strany na stranu a letět ke zdroji…

9. Co by se změnilo ve věci základny, kdyby byla součástí NATO a pod velením NATO? Byla by to jen formalita, nebo by to mělo nějaké praktické důsledky? Komanický

Ona by nebyla "pod velením“ NATO, ale chceme, aby byla součástí celé obrany aliance, aby doplňovala budoucí alianční obranu bojiště (theatre defence), a budeme žádat ještě několik dalších věcí, které - a to se omlouvám - nemohu zveřejňovat.

Bavíme se o obraně kontinentu, při které by rozhodovala každá minuta, a v takovém případě je jedno, jakou uniformu nosí ten, kdo spouští protiraketu. Jde o to, aby to byl člověk na svém místě.

10. Proč v uveřejněné zprávě o hustotě magnetického toku, podepsané hlavními hygieniky, jsou špatně nejen jednotky, ale rozporné informace o výkonu radaru, resp. EIRP, z nichž uvedená čísla nemohou vyjít? Ing. Petr Vecek

Některé údaje, které byly použity k výpočtům, nejsou veřejné. Dále vycházíme z toho, že výkon radaru by byl snížen. Dojde ještě k testování radaru na Marshallových ostrovech, z něhož vzejde další předběžná zpráva.

Rozhodující by bylo testování zde v Česku, k němuž by došlo, pokud by parlament rozhodl o jeho umístění v Brdech. Teprve až toto testování splní naše hygienické normy, mohl by být radar opravdu uveden do provozu.

11. Mohou obsluhovat radar čeští vojáci? Tínek

Omlouvám se, ale nemohu odpovědět.

12. Je velmi smutné že naši politici pořád nepřišli na to, že když tady postaví radar, tak jako první bude bombardováná ČR...

Pokud mluvíte o nějakém nepředstavitelném světovém konfliktu, všechna vojenská zařízení, vládní objekty a strategické stavby jsou případným terčem, podléhaly by mnohastupňové obraně a kolem nich by byl zaveden zvláštní režim.

Když se porozhlédnete po Česku a budete chtít spáchat obrovské škody, napadá mě hned několik "lepších“ strategických cílů než radar.

13. Pozemky radarové základny zůstanou svrchovaným územím České republiky? Jaké zákony se budou vztahovat na provoz jaderného reaktoru, který bude zdrojem energie základny?

Bylo by to i nadále české území s českou ústavou a českými zákony. Žádný jaderný reaktor by tam nebyl, stanice by byla částečně napájena z běžné sítě a částečně z vlastního dieselgenerátoru.

14. Nebylo by lepší počkat, až jak dopadnou prezidentské volby ve Spojených státech? Dr. Peter Nedbal

Nic by se nezměnilo. Program akceleroval prezident Bill Clinton, Bush jen pokračuje, stejně jako bude pokračovat prezident Obama, nebo McCain, Giuliani nebo prezidentka Clintonová.

15. Myslíte si, získáte přízeň USA, když jim radar povolíte? Dr. Peter Nedbal

O přízeň přece nejde. Jde o naši bezpečnost, naše zájmy.

16. Došlo by v souvislosti se zřízením radaru v Brdech k opravě a rozšíření silnice I/19 aspoň na území Plzeňského kraje? A rozšíří se možnost přístupu veřejnosti do nevyužívaných prostorů Vojenského újezdu Jince? Petr Novotný

Starostové, s nimiž jednáme, o některé z těchto věcí usilují. Odpověď v tuto chvíli neznám.

17. Představme si, že na ČR letí raketa z Íránu nebo Číny. Bude evropský pilíř NMD schopen raketu včas zasáhnout? V jaké blízkosti střední Evropy by musela být raketa na Evropu odpálena, aby na ni evropský pilíř „nedosáhl“ a musel by být použit jiný způsob sestřelení rakety? Josef Vyskočil

Pokud by šlo o útok několika málo raketami, pak ano. Pokud by šlo o útok stovek raket, tento systém by Evropu ani USA neochránil. Pokud se týká druhé části vaší otázky, záleželo by na typu rakety. Proti raketám krátkého doletu by se musely použít jiné systémy než protirakety v Polsku.

18. Zavážou se USA smluvně, že zajistí a zaplatí adekvátní protivzdušnou i pozemní obranu radarové základny?

Obecně ano, ale nezlobte se, konkrétně nemohu odpovídat, bude to součástí jednání.

19. Jakou část vojenského újezdu bude hlídat americká armáda - pouze oplocený areál kolem vlastního radaru? Nebo víc? Tomáš Adam

Konkrétně na to nemohu odpovědět. Ale platí víceméně to první.

20. Bude nás radar bránit, i když v Polsku nebudou antirakety? A bude v Polsku základna antiraket, když Kongres USA seškrtal rozpočet na její vybudování? Jiří Votoček

Na základě současných parametrů dává systém smysl jen jako jeden celek.

21. Kdy v historii naší či jiné země rozhodovali o otázkách obrany a zbrojení obyčejní lidé v referendu?

O těchto věcech by se skutečně v referendu rozhodovat nemělo.

22. Jak vlastně můžete vědět, zda se radarem sníží, nebo zvýší bezpečnost země?

Budeme chráněni proti jednomu typu budoucí hrozby, proti níž dnes chráněni nejsme.

23. Bude tento radar čistě vojenskou záležitostí, nebo jej bude možno využít k výzkumu například v rámci AV ČR? Ondřej O.

Bude čistě vojenskou věcí.

24. Jaký prospěch přinese radar ČR?

Zvýší naši bezpečnost tím, že nás ochrání proti určitému typu hrozeb a zafixuje naše nedávno nabyté místo mezi stabilními západními státy. Proč si myslíte, že hlavně komunistům a některým paranoikům v Rusku leží tak v žaludku?

25. Proč se Rusové podle vás bojí jednoho radaru, když sami mají "obranný systém, kterým žádná raketa nepronikne“ a rakety Topol M, které "proniknou jakýmkoliv obranným systémem“? Jiří Kantor

Nebojí. Jen se jim to momentálně propagandisticky hodí do jejich her o prestiž, v nichž hrají hlavní roli značné výnosy z ropy a plynu. Proto hodně nahlas protestují, odstupují od smluv, posílají do vzduchu bombardéry, zabodávají vlajky do dna severního pólu a myslí si, že je tak bude svět víc brát vážně…

26. Jmenujte alespoň jeden stát, který vlastní nebo v dohledné době deseti let bude vlastnit raketu dlouhého doletu a ZÁROVEŇ má nějaký faktický zájem na tom ji použít proti ČR. Která země by nás chtěla napadnout? Jmenujte cíle, které leží na našem území a jsou tak neskutečně atraktivní pro vámi vybranou zemi, že předčí atraktivitu cílů v Evropě nebo ve státech blízkých této zemi.

Nejde jen o naši bezpečnost. Jsme součástí NATO a podle jednoho článku máme povinnost podílet se na obraně všech dvaceti šesti našich spojenců. Oni chrání nás a my je. Útok na ně je útokem na nás a obráceně.

Balistické rakety má dnes přes 25 států a mnoho z nich pracuje na jejich zdokonalování. Írán může mít mezikontinentální balistickou raketu v roce 2015, jen dva roky poté, co by měl být plně funkční náš obranný systém.

Co bude v Íránu za dvacet let? Co se stane v nestabilním Pákistánu? Co bude v Súdánu a na jiných místech Afriky? Nemohou se tyto technologie dostat do rukou teroristů? Nevíme, a proto je rozumné posílit obranu.

27. Proč na našem území budeme umisťovat vojenská zařízení a jednotky cizí země, která nerespektuje demokratické způsoby řešení problémových situací a nemá v naší zemi sama důvěru, což dokazuje trvání vízové povinnosti? Ondřej Pačes

Lišíme se v hodnocení našeho spojence, který respektuje naši demokracii, nic nám nevnucuje a jen se slušně ptá. Rozhodneme se sami.

28. Dokázaly by antirakety v Polsku ochránit základnu v Brdech, kdyby na ni byla vystřelena střela dlouhého doletu tak, aby bezpečnost území České republiky nebyla narušena? Jan Pecháček

Ano.

29. Považuji za projev nesmírné hlouposti, nechat si postavit objekt eventuálního útoku 75 km od hlavního města a 25 km od dalšího z největších měst, a to Plzně... Jaroslava Kudrnová

Ač váš slovník zdvořilý není, respektuji váš názor. Jen s ním nesouhlasím.

30. Je pravda, že bude radar rušit příjem televize a mobilů? Jiří Marek

Protože radar pracuje na jiné frekvenci, nerušil by mobily, internet ani televizi.
Protiraketový radar

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Cvičení záchranářů se změnilo v ostrý zásah, našli promrzlého muže

(Ilustrační snímek)

Členové krkonošské horské služby nacvičovali v sobotu postupy při sesuvu laviny. Cvičení se ale záhy proměnilo v...

KSČM chce stále šéfovat komisi pro kontrolu GIBS. Trvá na Ondráčkovi

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na sjezdu komunistů v pražském Top Hotelu...

Komunisté trvají na tom, aby poslanec Zdeněk Ondráček vedl komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů....

Na financích končí náměstek pro hazard. Zvážím právní kroky, říká

Ondřej Závodský

Noví ministři už začali obměňovat své spolupracovníky. Například na resortu průmyslu a obchodu skončí čtyři náměstci. Z...Najdete na iDNES.cz