Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo srdce měl zpuchřelý míč, orgán dárce mu pomáhá už třicet let

  11:59aktualizováno  11:59
Srdce dárců vrací české pacienty do života už třicet let. V IKEM za tu dobu podstoupilo transplantaci už 938 nemocných. Než srdce získal vůbec první pacient, lékaři odběr a voperování orgánu léta nacvičovali. V prvním roce získali náhradní orgán čtyři lidé. Mezi nimi i nyní 77letý Rudolf Sekava.

Rudolf Sekava je v současnosti nejdéle žijící pacient s transplantovaným srdcem v ČR. Vedle něj sedí profesor Pirk. | foto:  David Neff, MAFRA

"V mém životě to byla převratná událost. Byl to nejcennější dar, po kterém si člověk života daleko více váží," říká o operaci po bezmála třiceti letech Sekava.

Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) mu srdce voperovali ve 48 letech. Tehdy byl třetím pacientem v Česku, přesněji Československé socialistické republice, který srdce získal. Dnes je na světě pátým nejdéle žijícím pacientem po tomto zákroku. Světově vůbec nejdéle žijící pacient podstoupil zákrok před 34 lety. 

První transplantace v ČSSR

První česká transplantace se uskutečnila 31. ledna 1984 a dvacetičlenný tým v čele s tehdejším ředitelem IKEM Vladimírem Kočandrlem kvůli ní držel nepřetržitou pohotovost o Vánocích i mezi svátky.

Hlavním operatérem byl tehdy Pavel Firt. Ten vzpomíná, že na zákrok se lékaři a zdravotníci připravovali dva roky, vyjmutí orgánu a jeho voperování příjemci trénovali na psech. Aby se však operace vůbec mohla konat, musel s ní tehdy souhlasit ministr zdravotnictví a vyjadřovala se k ní i vláda.

Prvním transplantovaným byl 43letý Josef Divina z Řepiště u Vratimova. Dělník v těžkém průmyslu získal srdce 35letého muže, který se zabil pádem z lešení. Před operací mu zbývaly tři týdny života, díky zákroku žil dalších více než 13 let.

"Neměl žádnou jinou naději než transplantaci, takže se držela pohotovost celé Vánoce i na Nový rok," vzpomíná Firt.

"Transplantace proběhla kupodivu bez komplikací. Když se srdce rozběhlo, tak si člověk říkal: 'Safra, ono to funguje.' Pohled na prázdný hrudník byl nezvyklý. Stejně tak pak na srdce, které v něm opět bije," dodal lékař.

"Nebyla to výjimečná senzace, ale nejvíc nás těšilo, že to je zahájení systematického programu. Abych řekl upřímně, na dně mé duše ale byl tehdy i smutek, protože jsem pochopil, že to je špička mé chirurgické dráhy a nic víc už mě nečeká," dodává lékař.

Sekava by bez srdce dárce nepřežil. Lékaři mu diagnostikovali kardiomyopatii, tedy nemoc, která je jednou z nejčastějších příčin transplantace i dnes. "Srdce při této nemoci pracuje jako zpuchřelý míč a sval ze sebe nemohl vydat žádný výkon. Byl jsem hrozně zavodněný, neprokrvovaly se mi základní orgány včetně mozku, kvůli dušení jsem musel spát v sedě. Jedinou úlevou pro mě tehdy byly odvodňovací prášky," popisuje.

"Léčil jsem se, ale srdce více a více selhávalo a žádné řešení v dohlednu nebylo," vypráví. Jeho lékař, jihlavský kardiolog, se proto obrátil na IKEM, kde pana Sekavu vyšetřili a nakonec i přemluvili k zákroku.

"Když mi řekli, že mi vymění srdce, zarazilo mě to. Je to přece jen něco, co s člověkem zatřese. Takže jsem začal tvrdit, že to ještě počká," vzpomíná Sekava. Lékaři se však nedali a pacienta argumenty přesvědčili. "Řekli mi, že mé orgány by po operaci mohly dobře fungovat. A jestli jsem viděl, jak dobře vypadá Josef Divina (první transplantovaný, který žil se srdcem dárce víc než 13 let, viz box). A taky, že ve Francii už někdo žije s transplantovaným srdcem patnáct let. Věděl jsem, že už se jiné pomoci nedočkám, tak jsem s operací souhlasil," líčí Sekava.

Transplantace se konala 23. října 1984.

"Pak jsem se probudil a to už mi sestřička vyřizovala pozdrav od manželky a od syna. A to už jsem měl příjemný pocit, nic mě nebolelo, jen jsem cítil tlak v řezu. A proběhlo mi hlavou: Bože můj, vždyť já zase žiju. A pak jsem zase usnul," popsal s tím, že operace mu umožnila vrátit se k povolání středoškolského učitele.

Rudolf Sekava má orgán 25leté dárkyně v těle bezmála třicet let. Tak dlouhá doba přitom není samozřejmostí. A to ze dvou důvodů. Jedním je délka přežití pacientů. Více než deseti let od operace přežívá 60 procent z nich. Dalším pak je potřeba orgán dárce časem nahradit jiným. To, zda bude takzvaná reoperace nutná, ale lékaři na začátku nevědí. V pořadí druhé srdce museli voperovat například dívce, která první zákrok postoupila v pouhých pěti letech. Dnes už je dospělá, ale stále je nejmladším pacientem, kterému lékaři v IKEM srdce voperovali.

Jak je tedy možné, že srdce dárce bije už bezmála třicet let? "Je to shoda všech možných věcí a nikdo neví přesně, jakých," domnívá se přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Není to však jediný zázrak spojený s touto náročnou operací. Předloni lékaři dokázali zcela nahradit srdce zasažené rakovinou pumpami a pacient čekal na nové srdce (více o zákroku čtěte zde). To, jak křehký zázrak může být, se ukázalo ve chvíli, kdy jeho tělo po půl roce prohrálo boj s infekcí, proti které jsou lékaři v podstatě bezmocní.

Jiný zázrak pokračuje. V roce 2011 přivedla na svět dceru Lucii Petra Schánilcová. Ta transplantaci podstoupila 1. prosince 2008 v 27 letech. Novinářům 32letá žena ve čtvrtek řekla, že dcera rychle roste a obě jsou v pořádku. "Jsem spokojená, protože mám Lucinku. Ale bojím se, aby byla zdravá a já také, abych ji mohla vychovat," popsala své pocity Schánilcová. "Věděla jsem, jaká jsou rizika, ale vždycky beru život tak, jak jde, tak jsem tomu nechala volný průběh. V případě komplikací jsem byla připravena, že podstoupím přerušení těhotenství. Komplikace ale nenastaly," dodala.

V IKEM provádějí lékaři zhruba tři čtvrtiny všech transplantací v Česku. Od roku 1984 do současnosti srdce dárce získalo 938 pacientů. Zatím poslední transplantaci lékaři provedli v noci ze středy na čtvrtek. 

Nejvíc transplantací srdce zde vykonali v roce 2000. Bylo to 65. Loni dosáhli tamější lékaři a zdravotníci, kteří se na zákroku podílejí, padesáti operací.

Na "nové" srdce se nyní čeká v průměru jeden rok. Věkový průměr příjemců je 50 let a jsou to především muži. Transplantace srdce stojí 1,714 milionu korun a je nejnákladnější transplantací vůbec.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Počasí na houpačce. Chladno a mrazíky proloží ještě teplé dny s dvacítkami

Ilustrační foto

Česko v následujícím týdnu čekají velké výkyvy teplot. Úvodní dny budou chladné s teplotami okolo deseti stupňů, v noci...

SOUTĚŽ 100 LET: Ověřte si, co víte o republice, a vyhrajte vyhlídkový let

„Zeptal se mě, jak se jmenuji a kde mám maminku,“ vzpomíná na setkání s...

Od vzniku samostatného Československa uběhlo sto let. Výročí věnujeme sérii pěti vědomostních kvízů, kde si můžete...

Spor o nemocenskou končí, od července se budou proplácet i první tři dny

Ilustrační snímek

Lídři ANO a ČSSD se v pondělí dohodli na obnovení proplácení náhrad výdělku v prvních třech dnech nemoci. Informovala o...

BMW X3 xDrive20d 1.Majitel
BMW X3 xDrive20d 1.Majitel

r.v. 2014, naj. 32 900 km, diesel
689 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz