Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


21:09
Vážení čtenáři, vážené čtenářky, naše reportáž z výročí 17. listopadu 1989 a 1939 tímto končí. Děkujeme vám za pozornost.
21:01
Čtyři bojovníci proti nacismu převzali dnes v Národním divadle v Praze Ceny Paměti národa. Oceněni byli odbojáři, voják od Tobruku nebo žena, která uprchla z pochodu smrti. U příležitosti letošního 70. výročí konce druhé světové války byl aktuální ročník věnován právě osobnostem z Česka a Slovenska, které se postavily nacismu.
20:35
Demonstrace na Hradčanském náměstí namířená proti prezidentovi Miloši Zemanovi skončila kolem sedmé hodiny večer. Stovky lidí se poté začaly rozcházet. Po Zámeckých schodech se ale lidé od Hradu dostat nemohli, protože policie cestu uzavřela kvůli potyčkám extremistů.
20:33
"Kaunicovy koleje jsou smutným místem, odkud byli studenti odvlečeni. Potom sloužily jako popraviště 800 českých vlastenců a lidí, kteří si během války snažili zachovat hodnoty demokracie a svobody. Chtěla jsem svou přítomností vyjádřit čest památce. Je to i silné téma pro mou rodinu, babička až do smrti vzpomínala na výstřely z kolejí," řekla ministryně Valachová.
20:28
Téměř 2000 studentů i dalších lidí si dnes při lampionovém průvodu v Brně připomnělo události roku 1939, kdy nacisté zavřeli české vysoké školy a v Kaunicových kolejích zřídili během okupace vězení a popraviště. Památku přijela uctít i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která studentům připomněla oběti českých studentů a vysokoškolských učitelů během druhé světové války.
20:20
Předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek lituje, že prezidentův projev připomínal volební kampaň. Ke kampani přirovnal Zemanovo vystoupení také poslanec opoziční TOP 09 Jiří Koubek. Předseda ODS Petr Fiala kritizoval prezidenta za to, že rozděluje společnost.
20:15
Projev prezidenta Miloše Zemana na Albertově byl určený pouze jeho příznivcům, nikoliv celému národu, myslí si to zástupci české vlády i opozice.
19:45
19:30
Situace před úřadem vlády je už ukončena,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí policie Tomáš Hulan před půl osmou. Policisté vytlačili od Úřadu vlády zhruba 800 lidí, kteří se odmítli rozejít po skončení demonstrace. Více čtěte zde
19:01
Policie před Úřadem vlády zadržela několik lidí, kteří se odmítli rozejít po skončení protimigrační demonstrace. Na místě je zhruba sto těžkooděnců. Lidé skandují například "Demisi, demisi" nebo "Nic než národ". Ozývají se hlasité výbuchy dělbuchů.
18:56
U Pražského hradu je zhruba 500 prezidentových odpůrců. Miloše Zemana srovnávali například s protektorátní hlavou státu Emilem Háchou, popisuje z místa fotograf iDNES.cz.
18:55
"Kdo stojí na pódiu s českými fašisty, je sám fašistou (...) Není to démon, je to zlý trpaslík. Autoritářství a fašismus nás ohrožuje všechny, demokratickou levici, pravici i střed," prohlásil profesor Martin C. Putna na Hradčanském náměstí na demonstraci proti prezidentu Zemanovi.
18:47
  • Na Hradčanské náměstí dorazili lidé z Pochodu proti Zemanovi (17. listopadu...

    Na Hradčanské náměstí dorazili lidé z Pochodu proti Zemanovi (17. listopadu 2015). / Autor: František VlčekMAFRA

18:30
Čelo průvodu, který vyrazil z Národní třídy, dorazilo na Hradčanské náměstí. Cestou se lidé zastavili u francouzské ambasády, aby si připomenuli oběti teroristických útoků v Paříži. Bylo tam důstojné ticho, žádné skandování,“ uvedl z místa redaktor iDNES.cz.
18:24
Výročí sametové revoluce si v Brně komunisté vybrali k tomu, aby na Moravském náměstí protestovali proti kapitalismu. Kolemjdoucí muž na ně zavolal strážníky, protože nesouhlasil s transparenty s portréty Lenina a Marxe. Nakonec skončil v poutech sám. Více čtěte zde
18:13
K Úřadu vlády dorazili účastníci protimigrační demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem. Akce tam měla oficiálně skončit a policie už několikrát vyzvala účastníky k odchodu. Mnoho lidí ale odmítá uposlechnout a na místě stále zůstávají. Ozývá se skandování "Demisi, demisi" a bouchání petard.
18:12
Na Národní třídě stojí fronta lidí, které chtějí položit svíčky k památníku 17. listopadu, až na křižovatku se Spálenou. Někteří čekají až hodinu, vládne ale dobrá nálada, hlásí z místa fotograf iDNES.cz.
18:01
Několik desítek lidí se sešlo před hlavní poštou v Karlových Varech, kde se konala vzpomínková akce k listopadovým událostem roku 1989. Účastníci na místo nosili svíčky, které tradičně zapalovali pod pamětní deskou disidenta, spisovatele a básníka Jindřicha Konečného, jenž byl i jedním z lídrů revoluce v krajském městě.
18:00
Z Václavského náměstí vyrazil průvod několika stovek lidí k Hradu. Chtějí prezidentovi připomenout, že existuje ústava a "Česko není jeho".
17:59
  • Účastníci pochodu Uprchlíci vítejte - Refugees Welcome dorazili na Václavské...

    Účastníci pochodu Uprchlíci vítejte - Refugees Welcome dorazili na Václavské náměstí (17. listopadu 2015). / Autor: František VlčekMAFRA