Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ze Saddámova přítele jeho kořistí. Před 25 lety padl lehkovážný Kuvajt

  19:33
Přesně před dvaceti pěti lety zlomily divize elitní irácké Republikánské gardy odpor zbytků kuvajtské armády, která marně bránila svůj emirát proti vojskům diktátora Saddáma Husajna. Kuvajťany zastihl útok nepřipravené. A svět měl v době konce studené války novou krizi číslo jedna.

Irácký tank projíždí hlavním městem Kuvajtu. (4. srpna 1990) | foto: AP

Zřejmě nikdo z vládních činitelů Kuvajtu si onoho léta 1990 nepřipouštěl, že Saddám Husajn nechřestí čtvrtou největší armádou světa pro nic za nic a že je odhodlaný svého ekonomického spojence z dob války s Íránem opravdu napadnout.

Jenže se tak stalo. A když Iráčané zaútočili, kuvajtské jednotky, které by - to je třeba říci - patrně neměly šanci ubránit svou zemi ani při plné připravenosti, byly umlčené většinou do několika hodin. Těžko říci, zda by dnes Blízký východ vypadal jinak, kdyby se byl Kuvajt dokázal bránit alespoň několik dní - a zda mohl mezinárodní tlak v takovém případě přimět Bagdád k zastavení útoku.

Odhozené přátelství

Vztahy obou zemí v 80. letech rámovala společná obava z exportu teokratické revoluce nového íránského režimu. V Kuvajtu to ostatně ajatolláh Chomejní zkoušel a iráckou populaci autoritářsky řízenou sekulárními sunnity tvořili z většiny šíité, takže irácká obava možná nebyla úplně bezdůvodnou paranoiou.

V útočné válce, kterou Irák proti Íránu zahájil a vedl (za podpory některých zemí, přičemž např. americký postoj výstižně definoval exministr zahraničí Henry Kissinger větou „škoda, že oba nemohou prohrát“), proto Kuvajt Husajnovu režimu štědře půjčoval a když boje zničily irácký přístavní terminál Basra, otevřel Kuvajt iráckým lodím své přístavy.

Husajnova vojska ale kýženého rychlého vítězství nedosáhla a válka trvající téměř celou dekádu Irák zruinovala, bez zahraniční finanční pomoci by se neobešel. Když boje skončily, Kuvajťané natáhli ruku: vraťte nám ty miliardy dolarů, co jsme vám půjčili!

Irák peníze neměl, ale s argumentem, že před Íránem zachránil i Kuvajt, odpuštění dluhu nedosáhl - ostatně vděčnost není v mezinárodní politice příliš častým jevem. Nepodařilo se mu také na poli exportérů ropy (OPEC) přimět Kuvajt, aby omezil těžbu této suroviny a tím zvýšil její cenu (a návazně i irácké příjmy z jejího prodeje). Pro Kuvajt s rozvinutým sekundárním ropným průmyslem totiž nebyla cena surové ropy klíčovým parametrem a více mu vyhovovalo těžit se zřetelem na kvantitu.

Mezi roky 1988 a 1990 tak irácko-kuvajtské vztahy nebezpečnou rychlostí ochládaly. Iráčané obvinili Kuvajt, že šikmými vrty krade ropu z iráckého území (to se neprokázalo), a přisunuli ke kuvajtské hranici sto tisíc vojáků. Kuvajt nakonec 25. července 1990 souhlasil, že těžbu ropy omezí, aby její cena mohla stoupnout, což média označila za irácké diplomatické vítězství.

„Zelená“ od velvyslankyně? Červená to nebyla

Téhož dne se americká velvyslankyně April Glaspie setkala s Husajnem. Záznam schůzky, zformulovaný americkou ambasádou, zveřejnil server Wikileaks (najdete jej zde).

Husajn podle depeše vzkázal do Bílého domu, že si přeje přátelství s USA, není si ale jist, zda Bílý dům chce totéž. „Irák je tak chudý, že bude muset zrušit vdovské i sirotčí důchody, zatímco bohatý Kuvajt nerespektuje pravidla OPEC,“ stěžoval si diktátor, který se podle ambasadorky jinak choval srdečně, rozumně a vřele. (Kuvajt si jako řada jiných arabských zemí vykládal kvóty na export ropy relativně volně, pozn. red.)

Glaspie mu podle depeše americké ambasády sdělila, že USA budou pokládat za neomluvitelné „jiné než mírové prostředky řešení sporů“. Zároveň ale uvedla, že USA neplánují proti Iráku vést „ekonomickou válku“ a že na vnitroarabské spory USA „nemají názor“. Husajn si to podle některých ohlasů mohl vyložit jako tichý souhlas s případnou invazí.

Velvyslankyně později uvedla, že nepředpokládala, že by Husajn byl skutečně odhodlán Kuvajt plošně dobýt. Soudila, že Husajn nanejvýš obsadí sporná ropná pole v pohraničí. Její kariéra nicméně fakticky skončila.

Z amerického záznamu o setkání se zdá, že Husajn tehdy vnímal USA jako možného spojence, s nímž se nechce rozhádat a který bude mít pochopení pro těžkosti irácké ekonomiky po vyčerpávající válce s Íránem, tehdy úhlavním americkým protivníkem v regionu.

Zajmout emíra se nepodařilo

Ke smíru nakonec nedošlo a o týden později tanky Republikánské gardy, vrtulníky s komandy a čluny s námořní pěchotou vpadly do Kuvajtu. Bagdád útok zdůvodnil několika převážně nacionalistickými argumenty. Označil Kuvajt za nedílnou součást Iráku (distrikt Basra byl kdysi součástí Osmanské říše, Kuvajt z něj byl oddělen v roce 1899, kdy se stal britským protektorátem). Kuvajtského emíra Iráčané vykreslili jako tyrana, kterého chce vlastní lid svrhnout, a obvinili Brity, že hranici Kuvajtu a Iráku za koloniální doby záměrně stanovili tak, aby omezili případný přístup Iráku k moři.

Nepřipravený Kuvajt

Podle autora Historie Kuvajtu Michaela S. Caseyho byl Kuvajt na válku i přes rostoucí iráckou hrozbu připraven velmi špatně.

Vzhledem k minimální rozloze země by potřeboval klást účinný odpor už od hranic, aby měl naději vzdorovat alespoň nějaký čas. Jenže v noci na 3. srpna 1990 měla čtvrtina kuvajtské armády volno, včetně vysokých důstojníků. Čtvrtinu vojáků tvořili cizinci, protože pro bohaté, míru uvyklé Kuvajťany byla prestiž služby v armádě nízká. Cizincům logicky v bojích proti mnohem silnějšímu protivníkovi chyběla motivace ve formě obrany vlasti.

Bláhovou až nepochopitelnou se ukázala i víra kuvajtské vlády, že když nebudou jednotky vybavené municí a rozmístěné v bojových pozicích, nebude Kuvajt působit válečnickým dojmem a ke konfliktu nedojde.

Neznamená to ale, že se Kuvajt nebránil. Důstojníci byli dobře motivovaní i vycvičení a poválečné analýzy ukázaly, že v bojích bylo poškozeno 90 % kuvajtských vojenských zařízení. Někde velitelé těsně před invazí vybavili své vojáky střelivem na vlastní pěst. Přizpůsobivost ukázalo letectvo, které do poslední možné chvíle bojovalo, přičemž místo obsazených ranvejí využívalo i silnic v blízkosti letišť.

Prozaičtěji a ve světle iráckých ekonomických obtíží uvěřitelněji zněl argument, že držet Kuvajt znamenalo držet pětinu světových zásob ropy.

Válka začala ve dvě hodiny v noci 2. srpna a převaha iráckých vojsk byla zdrcující. Do invaze se zapojilo sto tisíc na místní poměry dobře vyzbrojených vojáků, proti nimž Kuvajt mohl nasadit necelých 20 tisíc mužů.

Průběh konfliktu za této situace nepřinesl žádné překvapení. Kuvajťanům se sice nad metropolí podařilo sestřelit několik iráckých helikoptér s komandy mířícími dobýt emírův palác, místy irácký postup zdrželi a dokázali včasnou evakuací zachránit většinu letectva a dva raketové čluny, ale během několika hodin byla válka rozhodnutá.

Iráčanům se z vytyčených cílů nepodařilo zajmout emíra Džabera al-Sabáha, který uprchl do Saúdské Arábie. Při bojích o emírovo sídlo však padl jeho bratr, jehož tělo pak podle svědectví jednoho iráckého dezertéra rozdrtili tankem. Bylo-li tomu tak, bylo to symbolické, protože do 4. srpna irácká armáda obdobným způsobem rozdrtila či vyhnala do saúdskoarabské pouště zbytky kuvajtských sil.

Blesková válka tak skončila iráckým vítězstvím, anexí Kuvajtu a represemi proti civilnímu obyvatelstvu. Jenže tato etapa dějin měla mít jen jepičí život. Svět včetně zemí pokládaných za blízké Iráku agresi odsoudil. Američané bleskově vyslali vojáky na podepření obrany Saúdské Arábie a začala se formovat koalice, do níž se zapojil i kuvajtský emír s exilovou armádou.

To už ale byl jiný příběh, v němž se role otočily a v němž naopak Saddám Husajn měl být tím, kdo se bude bránit zdrcující přesile.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Česko vydá na Ukrajinu odsouzeného za vraždu řidiče Sazky, odpykává si 22 let

19. dubna 2024  21:03

Česko vydá na Ukrajinu Timura Treťjakova odsouzeného na 22 let vězení za nájemnou vraždu řidiče...

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17,  aktualizováno  20:36

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...