Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Před 25 lety loď srazila tanker, umřelo třikrát víc lidí než na Titaniku

  6:01aktualizováno  6:01
Více než dvojnásobně přetížené plavidlo, za kormidlem nezkušený plavčík. Tak se dá charakterizovat nejhorší námořní nehoda v době míru. Přesně před 25 lety, 20. prosince 1987, se na cestě do Manily srazil filipínský trajekt Doňa Paz s ropným tankerem Victor. Ten explodoval a uhořelo minimálně 4 386 lidí, pouhých 26 se jich zachránilo.

Trajekt Doňa Paz narazil do ropného tankeru, zemřelo přes čtyři tisíce lidí. | foto: Maritime Quest

Třiadevadesát metrů dlouhý trajekt postavili na počátku 60. let v Japonsku, v roce 1975 ho prodali na Filipíny. Nejprve sloužil pod názvem MV Don Sulpicio a v roce 1981 změnil jméno na MV Doňa Paz. Osudný den asi v půl sedmé ráno loď vyplula z města Tacloban, cílovým místem byla Manila.

Podívejte se na největší tragédie civilní lodní dopravy

MS Le Joola. Druhou nejtragičtější lodní havárií v mírových dobách bylo...

Ačkoliv povolovaná maximální kapacita lodi umožňovala přepravovat pouze kolem 1 500 lidí, v tu chvíli byl na lodi téměř trojnásobek pasažérů. Počasí bylo klidné, moře trochu rozbouřené.

Trajekt se s ropným tankerem Victor střetl kolem desáté večer v Tablaské úžině východně od filipínského ostrova Mindoro. Po nárazu začal z poškozeného tankeru vytékat jeho hořlavý náklad, který vzápětí explodoval.

Požár byl tak prudký, že většina cestujících na trajektu neměla šanci dostat se z lodi ven a zemřela přímo v útrobách plavidla. Vyhráno neměli ani ti, kterým se podařilo utéct. Moře kolem místa srážky bylo rovněž v plamenech, živených ropnými produkty plovoucími na hladině.

Zkušení důstojníci popíjeli a koukali na televizi

Podle svědků se cestujícím nepodařilo dostat z nepochopitelných důvodů k zamčeným záchranným vestám a prakticky nefungovala organizace evakuace. Loď v době katastrofy navíc řídil nezkušený plavčík, zatímco ostatní vysocí důstojníci buď popíjeli v baru, nebo se koukali na televizi.

Nejhorší zkáza na moři v historii

Největší počet obětí v historii mořeplavby si potopení lodi vyžádalo v lednu 1945, kdy sovětská ponorka S-13 torpédovala německou osobní loď Wilhelm Gustloff, přepravující uprchlíky z východního Pruska. O život při tom přišlo přes 9 000 lidí. Při patrně nejznámější lodní katastrofě, ztroskotání lodi Titanic v dubnu 1912, zahynulo        1 503 lidí.

Vyšetřování přiřklo vinu za tragédii vlastníkovi tankeru, který plavidlo provozoval bez potřebných dokumentů a nezajistil pro něj kvalifikovanou obsluhu. Zároveň však poukázalo na skutečnost, že trajekt přepravoval výrazně větší počet cestujících, než měl povoleno.

Trajekt klesl na dno po zhruba dvou hodinách, torzo tankeru dokázalo odolávat o dvě hodiny déle. I nad ním se však nakonec vlny uzavřely. Uniknout z hořícího trajektu se podařilo jen čtyřiadvaceti cestujícím. Ze třináctičlenné posádky Victoru vyvázli pouze dva lidé. Trosečníci našli útočiště na palubě jiného trajektu, který proplouval místem nehody.

Následná pátrací akce už žádné další přeživší nepřinesla. Údaje o počtu mrtvých se v důsledku více než značné benevolentnosti ve vedení lodních dokumentů liší.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Obyčejná fabie vyřadila čtveřici obrněných pandurů na tři roky

V Táboře se srazilo pět pandurů a auto.

Skupina obrněných vozidel pandur české armády a jeden civilní automobil se v listopadu 2016 srazily nedaleko Tábora....

Další z rubriky

Vraždící řidič z Toronta měl problém se ženami, ukazuje poslední vzkaz

Alek Minassian si u soudu vyslechl obvinění z desetinásobné vraždy (24. dubna...

Přesný motiv pondělního útoku v Torontu zatím není jasný. Z dostupných informací však vyplývá, že pětadvacetiletý Alek...

Nejlepší kamarádi. Trump a Macron se vodili za ruce, došlo i na polibek

Francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě Bílého domu (24. dubna 2018)

Emmanuel Macron a Donald Trump opět nezklamali. Při setkání v Bílém domě okatě dávali najevo, jak si rozumějí a před...

Macron vystoupil v americkém Kongresu, kritizoval extrémní nacionalismus

Americký prezident Donald Trump v doprovodu manželky Melanie přivítal svého...

Francie a Spojené státy při sobě stály za druhé světové války a stojí i nyní v boji proti terorismu, uvedl francouzský...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz