Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

21. století přinese pohodlí

  21:39aktualizováno  21:39
Tady máte budoucnost jako na dlani. Například: kdo nešťastnou náhodou přijde o ruku, dostane od lékařů novou. Lepší. Nebo něco všedního. Lednička vám sama řekne, že se zkazí mléko, když ho do zítřka nevypijete. Takové věci očekávají lidstvo v 21. století. A ještě mnoho jiného. Podle futurologů nás čekají zlaté časy. Budeme žít déle, zdravěji a v lepším prostředí než dnes. Lidstvo nikdy nevládlo takovými možnostmi a technikou. Kvalita života se změní v průběhu dalších třiceti až padesáti let do té míry, že si to většina lidí vůbec nedokáže představit.

Už dnes můžeme zárodky takových lepších zítřků sledovat. Největší obavy vzbuzují v lidech nejrůznější choroby. V budoucnosti budou řadu z nich likvidovat miniaturní roboti - ponorky, pohybující se lidským tělem (tisíckrát menší, než je tloušťka lidského vlasu). V tomto týdnu oznámili američtí vědci ze dvou pracovišť v časopise Science, že našli způsob, jak tyto robotky chemicky pohánět.

AIDS. Dvěma nejobávanějšími nemocemi současnosti jsou rakovina a AIDS. Léčbou obou se zabývají desítky výzkumných týmů. V lednu letošního roku vědci z Howard Hughes Medical Institute v americkém státě Massachusetts oznámili, že se jim podařil průlom v boji s AIDS.

Zjistili, že lidské buňky dokáže před infekcí HIV, způsobující AIDS, chránit protein označený jako 5-Helix. Cesta k případnému praktickému užití léku bude sice ještě dosti dlouhá, ale informací o tom, že lékaři nacházejí možné terapie, ale hledají i očkovací látky proti AIDS, se objevuje stále víc.

NÁHRADNÍ ORGÁNY. Klonování nemusí být jen obávanou technologií k výrobě identických, poslušných kopií. Naopak. Díky jemu i genetickému výzkumu bude možné pro lidi vyrábět v nepříliš vzdálené budoucnosti náhradní orgány. Srdce, játra, ledviny. Budou vznikat buď jako produkt terapeutického klonování které nedávno schválil britský parlament -, nebo si budeme pěstovat jako zásobník různá zvířata - nejpravděpodobněji vepře.Výhodou bude i to, že odpadne riziko případného odmítnutí orgánu naším organismem - budou přece z našich buněk.

UMĚLÉ SOUČÁSTI. Ale lidé získají i umělé součásti těla - například novou ruku, nohu, oko či srdce. Američtí lékaři počátkem roku zahájili novou sérii testů s umělým srdečním svalem. Mělo by být brzy k dispozici pacientům po celém světě. V polovině loňského roku zase evropští vědci představili projekt umělého oka - náhražky, která vrátí nevidomým zrak.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. Zdraví je podmíněno nejen účinnými léky a možnostmi medicíny, ale také prostředím ve kterém žijeme. I to by mohlo být výrazně lepší. Pokud se podaří donutit nejrozvinutější státy například k závazku výrazného snížení emisí škodlivých plynů, do padesáti let by se mohla uzavřít ozonová díra. Propočítali to v září loňského roku američtí vědci.

Mohlo by se podařit i výrazně omezit globální oteplování. Minulý týden otiskl časopis Nature velkou varovnou studii o ničení amazonských pralesů. Ozvali se brazilští vědci, kteří ji zcela zpochybnili a dodali, že prales má zatím stále vysokou regenerační schopnost. Pokud je to pravda, možná by mu stačilo trochu pomoci. Za určitých podmínek se také nenaplní vize válek o vodu.

VOLNÝ  ČAS. Zdravý člověk ve zdravém prostředí bude mít velké množství volného času. Co s ním podnikne? Brzy bude z každého bytu možné vstoupit do kterékoli knihovny světa a přečíst si jakoukoli knihu. Už před třemi lety naznačil objev nové technologie elektronického inkoustu další vývoj knihy. Ta bude sice z papíru a v pevné vazbě, ale díky mikroskopickým komůrkám s kapkami barev reagujícími na elektrické napětí bude možné naplnit jednu a tutéž papírovou knihu obsahem podle potřeby.

TELEVIZE. Zcela novou podobu bude mít televize. Přestane být pasivní zábavou - díky interaktivitě si budou diváci sami vybírat, co a kdy a v jaké podobě chtějí vidět.
Televizní programy už nebudou. Ani to není vzdálená utopie. Na konci roku 2000 začala společnost Microsoft tento systém zkoušet na vzorku tisíce domácností v Portugalsku, stejně jako v dalších pěti evropských státech.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Alžířané investují do akvakultury. Chovají ryby uprostřed Sahary

Kvůli rostoucí populaci hledá země nové způsoby, jak uživit a zaměstnat své...

Okolo osmdesáti procent alžírského území pokrývá poušť. Kvůli rychle rostoucí populaci hledá země nové způsoby, jak...

Konec Abbásovy éry? Palestinci hledají nástupce churavého prezidenta

Palestinský lídr Mahmúd Abbás se léčí se zápalem plic

Palestinský prezident Mahmúd Abbás byl za poslední dva týdny třikrát v nemocnici. Podle svého okolí se léčí se zápalem...

V Berlíně demonstrovaly tisíce příznivců i odpůrců Alternativy pro Německo

V Berlíně se sešli příznivci protiimigrační opoziční strany Alternativa pro...

Do ulic Berlína v neděli vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD)....

Najdete na iDNES.cz