Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

21. století přinese pohodlí

  21:39aktualizováno  21:39
Tady máte budoucnost jako na dlani. Například: kdo nešťastnou náhodou přijde o ruku, dostane od lékařů novou. Lepší. Nebo něco všedního. Lednička vám sama řekne, že se zkazí mléko, když ho do zítřka nevypijete. Takové věci očekávají lidstvo v 21. století. A ještě mnoho jiného. Podle futurologů nás čekají zlaté časy. Budeme žít déle, zdravěji a v lepším prostředí než dnes. Lidstvo nikdy nevládlo takovými možnostmi a technikou. Kvalita života se změní v průběhu dalších třiceti až padesáti let do té míry, že si to většina lidí vůbec nedokáže představit.

Už dnes můžeme zárodky takových lepších zítřků sledovat. Největší obavy vzbuzují v lidech nejrůznější choroby. V budoucnosti budou řadu z nich likvidovat miniaturní roboti - ponorky, pohybující se lidským tělem (tisíckrát menší, než je tloušťka lidského vlasu). V tomto týdnu oznámili američtí vědci ze dvou pracovišť v časopise Science, že našli způsob, jak tyto robotky chemicky pohánět.

AIDS. Dvěma nejobávanějšími nemocemi současnosti jsou rakovina a AIDS. Léčbou obou se zabývají desítky výzkumných týmů. V lednu letošního roku vědci z Howard Hughes Medical Institute v americkém státě Massachusetts oznámili, že se jim podařil průlom v boji s AIDS.

Zjistili, že lidské buňky dokáže před infekcí HIV, způsobující AIDS, chránit protein označený jako 5-Helix. Cesta k případnému praktickému užití léku bude sice ještě dosti dlouhá, ale informací o tom, že lékaři nacházejí možné terapie, ale hledají i očkovací látky proti AIDS, se objevuje stále víc.

NÁHRADNÍ ORGÁNY. Klonování nemusí být jen obávanou technologií k výrobě identických, poslušných kopií. Naopak. Díky jemu i genetickému výzkumu bude možné pro lidi vyrábět v nepříliš vzdálené budoucnosti náhradní orgány. Srdce, játra, ledviny. Budou vznikat buď jako produkt terapeutického klonování které nedávno schválil britský parlament -, nebo si budeme pěstovat jako zásobník různá zvířata - nejpravděpodobněji vepře.Výhodou bude i to, že odpadne riziko případného odmítnutí orgánu naším organismem - budou přece z našich buněk.

UMĚLÉ SOUČÁSTI. Ale lidé získají i umělé součásti těla - například novou ruku, nohu, oko či srdce. Američtí lékaři počátkem roku zahájili novou sérii testů s umělým srdečním svalem. Mělo by být brzy k dispozici pacientům po celém světě. V polovině loňského roku zase evropští vědci představili projekt umělého oka - náhražky, která vrátí nevidomým zrak.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. Zdraví je podmíněno nejen účinnými léky a možnostmi medicíny, ale také prostředím ve kterém žijeme. I to by mohlo být výrazně lepší. Pokud se podaří donutit nejrozvinutější státy například k závazku výrazného snížení emisí škodlivých plynů, do padesáti let by se mohla uzavřít ozonová díra. Propočítali to v září loňského roku američtí vědci.

Mohlo by se podařit i výrazně omezit globální oteplování. Minulý týden otiskl časopis Nature velkou varovnou studii o ničení amazonských pralesů. Ozvali se brazilští vědci, kteří ji zcela zpochybnili a dodali, že prales má zatím stále vysokou regenerační schopnost. Pokud je to pravda, možná by mu stačilo trochu pomoci. Za určitých podmínek se také nenaplní vize válek o vodu.

VOLNÝ  ČAS. Zdravý člověk ve zdravém prostředí bude mít velké množství volného času. Co s ním podnikne? Brzy bude z každého bytu možné vstoupit do kterékoli knihovny světa a přečíst si jakoukoli knihu. Už před třemi lety naznačil objev nové technologie elektronického inkoustu další vývoj knihy. Ta bude sice z papíru a v pevné vazbě, ale díky mikroskopickým komůrkám s kapkami barev reagujícími na elektrické napětí bude možné naplnit jednu a tutéž papírovou knihu obsahem podle potřeby.

TELEVIZE. Zcela novou podobu bude mít televize. Přestane být pasivní zábavou - díky interaktivitě si budou diváci sami vybírat, co a kdy a v jaké podobě chtějí vidět.
Televizní programy už nebudou. Ani to není vzdálená utopie. Na konci roku 2000 začala společnost Microsoft tento systém zkoušet na vzorku tisíce domácností v Portugalsku, stejně jako v dalších pěti evropských státech.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

V rakouské továrně na škrob unikl chlor, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku chloru v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Hyundai ix20 1,4 VŮZ NA ZAKÁZKU
Hyundai ix20 1,4 VŮZ NA ZAKÁZKU

r.v. 2012, naj. 55 484 km, diesel
199 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz