Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

2015: svět podle CIA

  11:29aktualizováno  11:29
Americká CIA předložila prognózu světa v roce 2015, z níž plyne, že rozvinuté země se stanou ostrovy klidu a sytosti v moři šedi, nestability a často i hladu. Celkem mírumilovným místem bude za patnáct let podle studie nazvané Globální trendy 2015 také Evropa, ovšem s tím, že se jí nebude dostávat lidí. Poklesne význam USA, přestože budou stále motorem světa. Hlavním hybatelem se postupně bude stávat globalizace.

"Globalizace se vynořuje jako mnohem větší hnací síla než dosud," napsali američtí odborníci. Tento trend by měl přinést vyspělým státům růst politické stability.
Přibude více lidí, než se čekalo. "Světová populace vzroste v roce 2015 na 7,2 miliardy, což je o 1,6 miliardy víc než v roce 2000, a ve většině zemí budou lidé žít déle," uvádí prognóza.

"Přitom 95 procent tohoto přírůstku obyvatelstva se čeká v rozvojových zemích, takřka všechno v jejich rychle se rozšiřujících velkoměstech." V těch státech, kde je křehký politický systém, povede růst obyvatel a urbanizace podle zprávy k chaosu a dalším potížím.

Velkou část lidstva čeká hlad
Třebaže Země dokáže uživit přes sedm miliard lidí, budou stamiliony, zvláště pak v subsaharské Africe, hladovět. Důvod je jasný - nedostatečná infrastruktura v těchto státech a distribuce potravin, politické rozbroje. Dále američtí odborníci upozorňují:

"Na rozdíl od potravin a energie bude klást nedostatek vody a její přidělování velké požadavky na vlády na Středním východě, v subsaharské Africe, jižní Asii a v severní Číně." Na druhé straně však přibude zemí s tržním hospodářstvím.

Hospodářské problémy
Vyspělé ekonomiky budou zápasit s trendy, které se už delší dobu projevují: s poklesem porodnosti a nárůstem průměrného věku, se stoupající cenou zdravotní péče a potřebou většího množství peněz pro důchodce i se zmenšujícím se počtem lidí v produktivním věku, zvláště v Evropě a Japonsku. Potíže se zajištěním sociálních služeb a s rostoucím přistěhovalectvím zabrzdí ve většině evropských zemí ekonomický růst.

Před patnácti lety málokdo čekal takové změny v informační technice, jakých jsme dnes svědky. "Většina odborníků se shoduje na tom, že revoluce v informační technice představuje největší globální transformaci od dob průmyslové revoluce, která začala v polovině 18. století," píše se ve zprávě.

Integrace či sepětí probíhající revoluce v informační technice, biotechnologiích, materiálových vědách a nanotechnice (nová úroveň miniaturizace) přinese další nečekané možnosti, které budou dílem průmyslově velmi vyspělých zemí.

Trendy ve zdravotnictví
Biotechnologie změní medicínu - zlepší se zdraví obyvatelstva a prodlouží věk. Geneticky modifikované rostliny uspokojí asi miliardu hladovějících lidí. Miniaturizace všeho prudce sníží spotřebu energie.

"Navzdory padesátiprocentnímu růstu spotřeby energie ve světě budou její zdroje stačit," konstatuje zpráva, "poslední předpovědi předpokládají, že 80 procent ropy a 95 procent plynu zůstane nevytěženo v zemi." Hlavní zásobárnou ropy zůstane oblast Perského zálivu.

Politické vyhlídky
Američané se podle studie musí stále obávat atomového útoku ze strany Ruska a Číny, možná i Severní Koreje, Íránu a Iráku. Velkou neznámou zůstává Střední Asie, kde se střetávají zájmy Ruska, Indie, Číny, Iráku a Turecka.

Třebaže vývoj vědy a techniky přinese zlepšení života, může být také zdrojem rizik, připomíná zpráva. Není totiž jasné, zda rozšiřování nové techniky a její vedlejší efekty neznevýhodní určité skupiny lidí, etnika, náboženství a málo rozvinuté země.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Orel a liška se poprali o králíka. A fotograf má snímek za milion

Americkému fotografovi Kevinovi Ebimu se podařilo zachytit zápas o králíka,...

Fotograf Kevin Ebi se v sobotu vydal do prérie fotit lišky. Na rozdíl od šelmy se mu podařilo ukořistit jedinečný...

Záchranáři zachytili na moři až 1500 migrantů, kteří směřovali do Itálie

Do Itálie přes Středozemní moře za prvních šest měsíců roku 2017 dorazilo přes...

Lodě italského námořnictva, neziskových organizací a unijní agentury Frontex zachytily v posledních dvou dnech v...

Slovenská rodina tři roky bojuje s Barnevernem o dceru. Neúspěšně

Manželé Ladičtí s Maxine.

Jen dva měsíce se těšili manželé Ladičtí ze své novorozené dcery. Pak jim ji na žádost norské sociální služby Barnevern...

Najdete na iDNES.cz