Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

2015: svět podle CIA

  11:29aktualizováno  11:29
Americká CIA předložila prognózu světa v roce 2015, z níž plyne, že rozvinuté země se stanou ostrovy klidu a sytosti v moři šedi, nestability a často i hladu. Celkem mírumilovným místem bude za patnáct let podle studie nazvané Globální trendy 2015 také Evropa, ovšem s tím, že se jí nebude dostávat lidí. Poklesne význam USA, přestože budou stále motorem světa. Hlavním hybatelem se postupně bude stávat globalizace.

"Globalizace se vynořuje jako mnohem větší hnací síla než dosud," napsali američtí odborníci. Tento trend by měl přinést vyspělým státům růst politické stability.
Přibude více lidí, než se čekalo. "Světová populace vzroste v roce 2015 na 7,2 miliardy, což je o 1,6 miliardy víc než v roce 2000, a ve většině zemí budou lidé žít déle," uvádí prognóza.

"Přitom 95 procent tohoto přírůstku obyvatelstva se čeká v rozvojových zemích, takřka všechno v jejich rychle se rozšiřujících velkoměstech." V těch státech, kde je křehký politický systém, povede růst obyvatel a urbanizace podle zprávy k chaosu a dalším potížím.

Velkou část lidstva čeká hlad
Třebaže Země dokáže uživit přes sedm miliard lidí, budou stamiliony, zvláště pak v subsaharské Africe, hladovět. Důvod je jasný - nedostatečná infrastruktura v těchto státech a distribuce potravin, politické rozbroje. Dále američtí odborníci upozorňují:

"Na rozdíl od potravin a energie bude klást nedostatek vody a její přidělování velké požadavky na vlády na Středním východě, v subsaharské Africe, jižní Asii a v severní Číně." Na druhé straně však přibude zemí s tržním hospodářstvím.

Hospodářské problémy
Vyspělé ekonomiky budou zápasit s trendy, které se už delší dobu projevují: s poklesem porodnosti a nárůstem průměrného věku, se stoupající cenou zdravotní péče a potřebou většího množství peněz pro důchodce i se zmenšujícím se počtem lidí v produktivním věku, zvláště v Evropě a Japonsku. Potíže se zajištěním sociálních služeb a s rostoucím přistěhovalectvím zabrzdí ve většině evropských zemí ekonomický růst.

Před patnácti lety málokdo čekal takové změny v informační technice, jakých jsme dnes svědky. "Většina odborníků se shoduje na tom, že revoluce v informační technice představuje největší globální transformaci od dob průmyslové revoluce, která začala v polovině 18. století," píše se ve zprávě.

Integrace či sepětí probíhající revoluce v informační technice, biotechnologiích, materiálových vědách a nanotechnice (nová úroveň miniaturizace) přinese další nečekané možnosti, které budou dílem průmyslově velmi vyspělých zemí.

Trendy ve zdravotnictví
Biotechnologie změní medicínu - zlepší se zdraví obyvatelstva a prodlouží věk. Geneticky modifikované rostliny uspokojí asi miliardu hladovějících lidí. Miniaturizace všeho prudce sníží spotřebu energie.

"Navzdory padesátiprocentnímu růstu spotřeby energie ve světě budou její zdroje stačit," konstatuje zpráva, "poslední předpovědi předpokládají, že 80 procent ropy a 95 procent plynu zůstane nevytěženo v zemi." Hlavní zásobárnou ropy zůstane oblast Perského zálivu.

Politické vyhlídky
Američané se podle studie musí stále obávat atomového útoku ze strany Ruska a Číny, možná i Severní Koreje, Íránu a Iráku. Velkou neznámou zůstává Střední Asie, kde se střetávají zájmy Ruska, Indie, Číny, Iráku a Turecka.

Třebaže vývoj vědy a techniky přinese zlepšení života, může být také zdrojem rizik, připomíná zpráva. Není totiž jasné, zda rozšiřování nové techniky a její vedlejší efekty neznevýhodní určité skupiny lidí, etnika, náboženství a málo rozvinuté země.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Ukrajina možná vydá Saakašviliho Gruzii, míní prokurátor

Gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili u soudu v...

Ukrajina pravděpodobně vydá bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho k trestnímu stíhání v Gruzii. Souzen...

Rakousko se dohodlo na vládě. Zasednou v ní lidovci a svobodní

Předseda vítězných lidovců Sebastian Kurz a šéf Svobodných Heinz-Christian...

Rakouská lidová strana (ÖVP) a protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se po 61 dnech od voleb dohodly na...

Arktický permafrost taje jako nikdy předtím, oteplování ovlivní celý svět

Tání ledového příkrovu Arktidy je nejvíce patrné na leteckých a satelitních...

Aktuální zpráva amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru varuje, že teplota arktického permafrostu je na...Najdete na iDNES.cz