Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

08:00
Ve 27 obvodech se opět otevřely místnosti pro 2. kolo voleb do Senátu. Drtivá většina voličů má posledních šest hodin na to, aby ovlivnila složení horní komory parlamentu. Rozhoduje se, zda většinu získá ODS.
08:30
Během pátečního odpoledne a večera přišlo senátory volit jen asi deset až patnáct procent oprávněných voličů. Podle ČRo1-Radiožurnálu to vyplynulo se sdělení několika volebních komisí. Výjimky ale existují, například v obvodech v Ústeckém kraji už přišla skoro čtvrtina voličů.
09:00
Voliči si od této chvíle mohou prohlédnout prostory, ve kterých senátoři pracují. U příležitosti státního svátku se totiž otevřely pro veřejnost. Ve Valdštejnském paláci uvidí Slavnostní sál, Rytířskou síň, Zrcadlový salonek, Audienční síň, Mytologickou chodbu a pracovnu Albrechta z Valdštejna. V protějším Kolovratském paláci budou moci nahlédnout do Zeleného salonku. Senát bude mít do 17:00 dveře otevřené u vchodu na nádvoří za průjezdem z Valdštejnského náměstí. Lidé se budou moci také až do 22:00 procházet při slavnostním osvětlení Valdštejnskou zahradou. Otevírá se také Sněmovna a Strakova akademie, kde sídlí vláda.

Nepřehlédněte

2. kolo senátních voleb / výsledky ON-LINE / sledujte na volby.idnes.cz
10:31
S volební účastí do není špatné všude. Podle rozhlasového serveru izurnal.cz například na některých místech Břeclavska předčil zájem lidí účast při volbách před šesti lety. "Během prvního dne k nám přišlo volit 268 oprávněných voličů. Zapsaných jich máme 987, takže účast byla první den 27 procent," sdělil iŽurnálu Miroslav Salajka z volební komise sídlící v budově břeclavské obchodní akademie.
11:04
V základní škole v Praze-Zbraslavi ve volebním obvodě 17 od rána podle zpravodajky ČT24 odvolilo jen asi 80 lidí. Vybírali mezi kandidátem ODS Tomášem Grulichem a Pavlem Klenerem za Stranu zelených. V prvním kole získal víc hlasů Grulich, přes 47 procent.
11:51
Část Romů, které vystěhovala v polovině října vsetínská radnice na Jesenicko, odjela do Vsetína, aby podpořili ve druhém kole senátních voleb protikandidáta starosty města Jiřího Čunka (KDU-ČSL), kterým je Jiří Kubeša (ODS). Chtějí vyjádřit svou nespokojenost s tím, jak se k nim Čunek zachoval, řekl Karel Gábor ze sdružení Roma Vidnava, které vystěhovaným Romům pomáhá. - více zde
12:22
Účast v Praze je okrsek od okrsku jiná. Například do jedné z volebních místností v Radotíně zamířilo 29 procent oprávněných voličů. To je podstatně méně než před týdnem, zároveň to ale zřejmě bude více než celostátní průměr. "Maximálně tu spíme," uvedl tamní komisař. V jednom z okrsků v Praze 8 zatím volilo jen 16 procent lidí. V noci tam navíc někdo odcizil vlajku vyvěšenou na budově.
13:10
V Moravskoslezském a Jihomoravském kraji se volební účast pohybuje v průměru okolo 15 procent. "Asi platí, že ve větších městech chodí míň voličů," řekl ČTK pracovník moravskoslezského krajského úřadu.
  • Senátní volby v Sušici

    Senátní volby v Sušici - Lidé v Sušici na Klatovsku odevzdávali 28. října hlasy ve druhém kole senátních voleb. / Autor: Petr Eret ČTK

14:00
Poslední volby v letošním roce skončily. Podle odhadů z volebních komisí využilo možnost vybrat ve druhém kole třetinu senátorů kolem 20 procent oprávněných voličů.
14:10
Ve volebních štábech největších stran je zatím klid, hlásí zpravodajové České televize. Nejvyšší vedení většinou zatím nedorazilo, s výjimkou ČSSD, jejíž předseda Jiří Paroubek už dává rozhovory.
14:16
Případný úspěch ODS a KDU-ČSL v senátních volbách by jim mohl pomoct získat prezidentskou většinu.
14:16
První výsledky finále senátních voleb byly známy už devět minut po uzavření volebních místností, tedy ve 14:09. Bylo to o dvě minuty dříve než před dvěma lety. Jana Fischerová (ODS) v jednom z okrsku na Chrudimsku porazila Petra Pitharta (KDU-ČSL).
14:36
Po sečtení 25,93 % okrsků vychází volební účast na 19,05 %. Vede ODS se 17 ze 26 možných mandátů. Druhá ČSSD má 5 křesel, lidovci 3.
14:41
Herec Tomáš Töpfer má velkou naději, že bude v Praze 4 zvolen senátorem. Podle předběžných výsledků mu dalo svůj hlas 70, 08 % voličů. Richard Hidls má 29, 92 %.
14:41
14:51
Ve 14.45 bylo sečteno už téměř 50 % okrsků. ODS si nadále udržuje naději na 17 křesel, ČSSD pět, KDU-ČSL tři, nezávislí kandidáti a Nezávislí starostové pro kraj mají zatím po jednom křesle.
14:56
Na štábu ČSSD hrají podle reportéra MF DNES stále "přesilovku" novináři. Po druhé hodině se zde mihnul šéf sociální demokracie Jiří Paroubek, dal rozhovor rozhlasu a zase zmizel. Pro novináře jen okomentoval nízkou volební účast. "Přišli jen ti nejmotivovanější voliči," prohlásil. Věří prý, že ČSSD nakonec získá více křesel, než to vypadalo po prvním kole.
14:57
14:58
V Karvniné je sečteno 43 % hlasů. S přehledem vítězí Petr Vícha z ČSSD, se 70 % poráží kandidátku ODS Emilii Večeřovou. Otakar Věřovský z ČSSD v Ostravě zatím jen těsně vítězí nad Milanem Balabánem, kandidátem ODS.
14:59
V Litoměřicích už je sečteno téměř 80 % hlasů. Zatím bezpečně vede ministr zahraničí Alexandr Vondra (ODS) se 58, 14 % před Robertem Kopeckým (ČSSD), který má 41, 85 %.
15:04
Do sídla KDU-ČSL dorazil senátor Petr Pithart, který obhajuje své křešlo v obvodu Chrudim. Sečteno je zde 84, 40 % hlasů. Souboj Pitharta s Janou Fischerovou z ODS je velmi těsný. Pithart má 50,34 % a Fischerová 49,65 %.
15:04
15:04
Předseda Senátu Přemysl Sobotka je s předběžnými výsledky voleb docela spokojený, řekl České televizi.
15:08
15:10
Do sídla ČSSD opět dorazil Jiří Paroubek. "Odhadoval jsem výsledek mezi 4 a 6 mandáty, v tomto koridoru to bude. Doufám, že by to mohlo být šest. Nadšen bych byl, kdyby bylo devět mandátů, ale i toto bude dobrý výsledek, solidní průměr," řekl ČT 24 Paroubek.
15:11
Senátorem za Chomutovsko zřejmě bude nezávislý kandidát Petr Skála. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo přes 19 procent voličů.
15:12
"Lidi, kteří byli v komunální politice, tak mají dobré výsledky, myslím, že je to ten směr, kterým bychom se mohli vydat," dodal Paroubek.
15:13

Diskuse

Josef7: Nějak se idnes sem nechce ten výsledek dát, proč asi???? (16:46)

Josef7: Mitlener /ODS/ prohrál, třikrát hurá (16:24)

veronika.f: hurá (15:08)