Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

14:00
Ve 27 obvodech začalo druhé kolo voleb do třetiny Senátu. Dnes se volí do 22 hodin, zítra od 8 do 14. Hlasovací lísky vydávají volební komise.
14:08
Voliči dnes vybírají 27 senátorů z 54 finalistů. Svými hlasy rozhodnou mimo jiné i o složení Senátu na příští dva roky. První kolo senátních voleb, které se konalo minulý pátek a sobotu společně s komunálními volbami, vyhrála ODS. Má své finalisty ve 26 obvodech, ve 20 z nich první kolo vyhrála.
14:35
Ze čtyř pražských senátních obvodů se vede poměrně ostrá volební kampaň pouze v Praze 2. Vznikla zde iniciativa, která podporuje Táňu Fischerovou (hnutí Zelení). Její členové si ve čtvrtek stěžovali na to, že občanští demokraté přelepili plakáty Fischerové propagací své kandidátky Daniely Filipiové. Senátorka Filipiová uvedla, že o tom nic neví a že byla vždy proti přelepování agitace svých konkurentů.
15:46
 • Druhé kolo voleb do Senátu - Vsetín

  Druhé kolo voleb do Senátu - Vsetín / Autor: Město Vsetín

15:51
Mezi prvními přišli k volbám do ZŠ v pražských Kobylisích manželé Klausovi. Rozhodnout se museli mezi současnou senátorkou ODS Alenou Palečkovou a Michaelem Hvížďalou, který kandiduje jako nezávislý. Koho volil, prezident a čestný předseda ODS neprozradil.
15:52
Na Vsetínsku, v okrsku č. 77, jsou ve hře dvě jména – Jiří Čunek z KDU – ČSL a Jiří Kubeša za ODS. Ve volební místnosti v Masarykově veřejném gymnáziu odvolilo během prvních deseti minut zhruba patnáct voličů, kteří přišli ještě před druhou hodinou, další lidé pak přicházeli postupně.
16:00
Předseda KSČM Vojtěch Filip přijde hlasovat v senátních volbách do ZŠ na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích krátce po páté hodině.
16:03
 • Prezident Václav Klaus si myslí, že by lidé měli přijít k senátním volbám, přestože se horní komora netěší velké popularitě.

  Prezident Václav Klaus si myslí, že by lidé měli přijít k senátním volbám, přestože se horní komora netěší velké popularitě. / Autor: ČTK

16:11
Podle očekávání je zájem voličů o druhé kolo senátních voleb evidentně nižší. Nezájmu nahrává také příjemné, téměř letní počasí a podzimní prázdniny.
16:18
 • Kandidátka do Senátu Eliška Hašková-Coolidge odevzdala svůj hlas v druhém kole senátních voleb v Hartmanicích na Klatovsku. Její sokyní je starostka Sušice Jiřina Rippelová.

  Kandidátka do Senátu Eliška Hašková-Coolidge odevzdala svůj hlas v druhém kole senátních voleb v Hartmanicích na Klatovsku. Její sokyní je starostka Sušice Jiřina Rippelová. / Autor: ČTK

16:45
Do senátu kandiduje ve druhém kole v Praze 4 také současný ředitel Divadla na Fidlovačce Tomáš Töpfer. ČTK řekl, že pokud by se do senátu dostal, rozhodně by nechtěl opustit svou práci v divadle. - audio zde
17:23
Podle vyjádření volebních komisařů pro ČTK přišlo do 17:00 v průměru méně než deset procent voličů. Volební místnosti, do kterých našlo cestu více lidí, byly spíše výjimkou. V některých místech naopak nepřišlo více než jedno procento voličů.
17:29
V Praze se účast v různých okrscích pohybovala od 0,5 procenta po 25 procent. Třeba volební komisaři ve střední odborném učilišti v Belgické ulici v Praze 2 očekávají podobnou účast jako v prvním kole voleb. V Hartmanicích na Klatovsku už odvolilo 11 procent lidí. "Někteří tu stáli už ve 13:45, museli počkat až otevřeme volební místnost. Pak vždycky přijde víc lidí najednou pokaždé, když přijede autobus, a jinak je tu skoro prázdno," řekla členka okrskové volební komise.
17:48
 • Do volebních místností doprovázely své rodiče i děti.

  Do volebních místností doprovázely své rodiče i děti. / Autor: ČTK

18:43
Ve volebním obvodu České Budějovice ve druhém kole rozhodoval o budoucím senátorovi předseda KSČM Vojtěch Filip. Na výběr měl mezi kandidátem ODS Jiřím Pospíšilem, který je senátorem od roku 1996, a dosavadním primátorem Českých Budějovic Miroslavem Tettrem z KDU-ČSL. Svůj hlas dal Tetterovi. "Do roku 2002 jsme spolu byli ve velké radniční koalici. Vím, že práci primátora zvládal a v Senátu může být prospěšný," řekl ČTK Filip. Pospíšil získal v prvním kole 36,55 procenta hlasů, Tetter dostal 14,47 procenta hlasů.
19:38
 • Místnosti ve druhém kole senátních voleb nebyly zdaleka tak zaplněné, jako při kole prvním.

  Místnosti ve druhém kole senátních voleb nebyly zdaleka tak zaplněné, jako při kole prvním. / Autor: ČTK

20:28
ODS k získání většiny křesel v Senátu stačí, aby její kandidáti, kteří jdou do druhého kola volby ve dvaceti případech dokonce jako první z postupující dvojice, uspěli ve čtrnácti obvodech. Ovládnout horní komoru se dosud žádné straně v desetileté historii Senátu nepodařilo. V praxi by to znamenalo, že senátoři ODS by mohli zamítnout každý zákon, s nímž jejich strana nesouhlasí.
21:26
 • Volič přebírá hlasovací lístek od členky volební komise

  Volič přebírá hlasovací lístek od členky volební komise / Autor: ČTK

22:00
Volební místnosti se uzavřely. V on-line reportáži budeme pokračovat v sobotu od 8:00, kdy se místnosti voličům opět otevřou. Pro dnešek děkujeme všem čtenářům iDNES.cz za pozornost a přejeme dobrou noc.
2. kolo senátních voleb / výsledky ON-LINE / sledujte na volby.idnes.cz

Diskuse

AnalProbe: mrkeeeef (23:46)

paranois: A coolidge stejne prohraje :-) (21:39)

ss44: Server je asi přetížen? (21:26)

sweety99: co se ti nelibi, ty.. (16:20)

Marie11: :-) (15:45)

kevin: Tady to žije! (15:39)