Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


3. brněnská street party
14:02
Zatím přibližně dvě stovky lidí přišlo na parkoviště u brněnského Ústředního hřbitova.
14:04
Pořadatelé posunují začátek akce o patnáct minut, tedy na 14.15.
14:06
Přítomny jsou zatím jen dva policejní osobní vozy.
14:29
Street party stále ještě nezačala, účastníků však přibylo.
14:36
Street party právě zahájil svým proslovem Miroslav Patrik z ekologické organizace Děti Země.
14:38
Více než pětistovka účastníků sleduje program, někteří vytáhli nad hlavy transparenty s nápisy jako "Světová banka - do pekla branka" nebo "Ulice lidem" a podobně.
14:50
Nejen policisté v černých kombinézách, ale zřejmě i v civilu se pohybují mezi demonstranty. Například student Jan Beneš zavolal uniformovaného policistu na člověka, který si jej filmoval. Policista reagoval rozpačitě a poté muže, který tvrdil, že u sebe nemá žádné doklady, odvedl opodál s tím, že jej dá zjistit.
15:15
Skončil blok projevů, účastníci se nyní za doprovodu hudby volně baví a procházejí se mezi stánky s informačními letáky.
16:18
Záchranná služba odvezla mladíka ve věku kolem devatenácti let, kterého napadla skupinka asi 15 skinheadů, když vystupoval z tramvaje u nákupního centra Interspar.
16:22
Velkou tržbu si pochvalují na nedaleké benzinové stanici, kde policisté i demonstranti téměř vykoupili všechny potraviny.
16:26
Policie po skinech, kteří napadli mladíka, pátrá.
16:32
Pochod se sešikoval u východu z parkoviště u brněnského Ústředního hřbitova. V jeho čele je transparet Mysli globálně, jednej lokálně a Zachraň zemi, zachraň přehradu.
16:44
Policisté nyní jednali s pořadateli pouliční slavnosti. Dohodli se na tom, že průvod bude doprovázet dvě policejní dodávky a jedno osobní auto.
16:49
Účastníci street party se vydali na pochod. V čele průvodu jede policejní dodávka. Jako první kráčí aktivista Martin Andler z hnutí Nesehnutí. Má amplion, do něhož volá hesla, jako například - "Ulice je naše".
16:56
Průvod se blíží k nákupnímu centru Hornbach, kde má mít první zastávku. Zde budou proteostovat proti Plaze.
17:02
Policisté chrání prodejnu Mc Donalds, která stojí na trase. Obsadili také všechny přilehlé křižovatky. Dokonce se postavili na železniční násep a sledují celý průvod z povzdálí.
17:08
Průvod bez problémů minul benzinovou pumpu Shell i Mc Donalds. Pouze tu a tam se z davu ozývaly hanlivé výkřiky proti uvedeným firmám.
17:18
Plánovaná zastávka, v níž měli demonstrati protestovat proti stavbě zábavního a obchodního centra Plaza, se nekonala. Průvod odbočuje na křižovatce přesně podle naplánované trasy.
17:21
Policisté postavili na křižovatce u brněnského Ronda obrněné nákladní automobily Tatra tak, aby průvod nemohl sejít z plánované trasy.
17:31
Zástup aktivistů se zastavil na křižovatce brněnských ulic Poříčí - Heršpická. Účastníci zde nyní sedí a ti, kdo mají bubínky, bubnují.
17:40
Demonstranti se stále zdržují na křižovatce Poříčí - Heršpická, aktivisté začali číst projevy proti globalizaci a kapitalismu. Účastníci pochodu sedí na ulici. Akce zatím probíhá v klidu.
17:43
Počasí 3. brněnské pouliční slavnosti doposud přálo. Nad Brnem se však nyní stahují mraky a schyluje se k dešti.
17:45
Policisté z povzdálí sledují dění. Vzhledem k tomu, že průvod je povolen do půl sedmé do večera, nechávají jeho účastníky bez povšimnutí.
18:12
Účastníci průvodu se stále zdržují na křižovatce ulic Poříčí a Heršpická. Čekají, až řečníci dočtou dva zbývající projevy a pak se po plánované trase vydají dále. Také další nahlášená zastávka na ulici Uhelné se nebude konat.
18:19
Jelikož se demonstranti s policií dohodli, že se ani druhá plánovaná zastávka na trase průvodu nebude konat, pochod projde ulicí Uhelnou a měl by skončit v brněnské ulici Nové sady.
18:27
Průvod se právě zvedl z křižovatky ulic Poříčí - Heršpická a vyrazil dále po plánované trase. Jeho účastníci opět skandují hesla.
18:38
Průvod zatočil u křižovatky nedaleko supermarketu Tesco a blíží se k Novým sadům. Účastníci stále skandují hesla jako - Auta patří do šrotu, Auta pryč, Ulice lidem, Ulice jsou naše...
18:45
Průvod dorazil na ulici Nové sady. Pořadatelé vyzývají všechny účastníky pochodu, aby se rozešli, protože akce zde má skončit. Z některých hloučků se ozývají výkřiky - "Deme dál".
18:50
Policisté přehradili ulici Hybešovu, která sousedí s Novými sady a zdržují asi čtyři tramvaje, protože nechtějí, aby se průvod vydal dále do města.