Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

1961: Londýn chtěl jaderný útok proti Číně

  19:11aktualizováno  19:11
Britská vláda zvažovala v roce 1961 možnost, že by uskutečnila jaderný úder proti Číně, aby komunistickému režimu zabránila zmocnit se dnes již bývalé britské kolonie Hongkong. Vyplývá to z tajných dokumentů londýnské vlády, které byly zpřístupněny historikům.

Británie chtěla do útoku zapojit i letectvo USA. | foto: CorbisProfimedia.cz

Dopisy tehdejšího britského premiéra Harolda Macmillana doporučovaly použít jaderné zbraně, pokud by Čína zaútočila na enklávu Hongkong.

Atomový úder byl považován za jedinou reálnou alternativu ke ztrátě území v případě čínského útoku, kterým komunistické orgány tenkrát nepřímo, ale zjevně hrozily.

Nejvyšší britští politici tehdy debatovali o možnostech, jak Peking přesvědčit, aby nezaútočil. Eventualita jaderného úderu byla v diskusích vyzdvihována jako nejlepší prostředek, jak posílit obranu kolonie proti rostoucím nárokům Mao Ce-tungova režimu. Většinu bomb i jejich nosičů použitých proti Číně měli poskytnout Američané.

Hongkong byl velmi zranitelný, protože veškeré dodávky vody a většina potravin se dovážely z vlastní Číny, a mohly být tudíž okamžitě přerušeny.

Tehdejší ministr zahraničí Alec Douglas-Home napsal šéfovi resortu obrany Haroldu Watkinsonovi a premiéru Macmillanovi doporučení, jak zpracovat Američany. "Je nutné, aby Američanům bylo zcela jasné, že pouze konvenčními prostředky nelze Hongkong hájit a že v případě čínského útoku představují jaderné údery jedinou alternativu vůči možnosti Hongkong ztratit," píše. "Naším cílem musí být přimět Číňany věřit, že útok na Hongkong by vyvolal americký atomový protiúder," psal zase Watkinson.

Británie sice měla své atomové bomby, ale nebylo jich k útoku na Čínu dost.
Také celková vojenská kapacita Spojených států představovala pro Čínu větší nebezpečí, a tedy i argument, proč na Hongkong nezaútočit. Britští diplomati měli Američany přesvědčit, že případný jaderný útok by měla vést společně letectva obou anglosaských zemí.

Hongkong byl britskou kolonií od roku 1842. Británie postupně ztrácela kapacitu kolonii udržet, zvlášť když se Čína také stala jadernou mocností.

V roce 1997 Británie předala správu nad kolonií Pekingu, Hongkong však zůstal zvláštní zónou s mnoha výjimkami a určitou autonomií vůči pevninské Číně.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Najdete na iDNES.cz